Art+Antiques 1. Art Consulting 20. 11. 2010

Druhý „day sale“ společnosti 1. Art Consulting, který se konal v sobotu 20. listopadu, vynesl 8 milionů korun. Nového majitele našlo 45 procent z necelých dvou set nabízených obrazů a prací na papíře.

Za více než milion korun se prodal jen jeden obraz – Fillovo zátiší z roku 1947 vydražené za 1,2 milionu korun –, přes sto tisíc se dostalo 15 děl. Aukce sice neměla takový potenciál jako červnový „day sale“, který společnosti vynesl 19,6 milionu korun, přesto jsou dosažené výsledky zklamáním, neboť bez kupce zůstala většina nejdražších položek.

Emil FIlla: Zátiší s kvetoucím hyacintem / 1947

olej na plátně / 33 x 36,5 cm / cena: 1 200 000 Kč

Ze staršího umění byla největším úspěchem dražba kartonu Krajina s rybníkem a domem od Jakuba Schikanedera. Z vyvolávací ceny 58 tisíc se dostal až na 168 tisíc korun. Novým autorským cenovým rekordem je částka 228 tisíc korun za Rozkvetlé třešně od mařákovce Jana Honsy. O sto tisíc víc, v tomto případě však šlo jen o vyvolávací cenu a zdaleka ne o autorský rekord, stál obraz Alej od Antonína Hudečka.

Pouhých 40 tisíc do milionu nakonec chybělo Krajině s rybníkem od Karla Černého, jejíž dražba začínala na 780 tisících korun. Za více než sto tisíc korun se z klasické moderny prodalo ještě květinové zátiší od Otakara Kubína a Žena koupající se v potoce od Jiřího Karse. V obou případech šlo o vyvolávací ceny, které byly shodných 216 tisíc korun. Fillův akvarel Zátiší s dýmkou z roku 1928 byl vydražen za 96 tisíc korun. Za stejnou částku, avšak za vyvolávací cenu, se prodal také kvaš Vysoká škola I. od Františka Tichého. Kresebný autoportrét od Antonína Procházky nový majitel získal za minimální podání 66 tisíc korun.

Jan Honsa: Kvetoucí třešně
olej na plátně / 80 x 79,5 cm / cena: 228 000 Kč

Nejdražším dílem poválečného umění byl obraz Země otevřená od Bohdana Kopeckého, jehož dražba začínala na necelých 350 tisících korun. Konečná cena se vyšplhala na 396 tisíc korun, což je druhá nejvyšší částka zaplacená v aukci za dílo tohoto autora, který zemřel loni v říjnu. Nárůst na dvojnásobek minimálního podání zaznamenal obraz Tišina od Karla Valtra, který se prodal za 156 tisíc korun. O dvanáct tisíc víc stál vypalovaný dřevěný reliéf od Eduarda Ovčáčka z roku 1983.

Z nevydražených děl jmenujme trojici nejdražších: abstraktní kvaš od Františka Kupky (nabízen za 2,22 milionu korun), Portrét dámy od Václava Brožíka (nabízen za 720 tisíc korun) a Krajinu s červánky a řekou od Vojtěcha Erdélyiho (nabízena za 480 tisíc korun).

Bohdan Kopecký: Země otevřená / 1961
olej, písek na plátně / 65 x 100 cm / cena: 396 000 Kč