Art+Antiques 1. Art Consulting 21. 2. 2010

Novou aukční sezonu již tradičně zahájila aukce společnosti 1. Art Consulting. Nekonala se tentokrát na pražském Žofíně, ale přímo v sídle společnosti v Topičově salonu. Sběratelé zde v neděli 21. února utratili necelých 13 milionů korun.

Nového majitele našla více než polovina z 220 nabízených děl. Za více než sto tisíc korun se prodalo 22 položek, za více než milion 2 obrazy (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Václav Špála: Z Dalmácie / 1918 / olej na lepence / 20 x 25,5 cm / cena: 1 180 000 Kč

Nejdražším dílem a největším překvapením aukce se stal drobný obraz Václava Špály Z Dalmácie. Kubizující malba z roku 1918, olej na lepence, se z vyvolávací ceny necelých 450 tisíc korun dostala až na 1,18 milionu korun. Neutuchající zájem o Špálu – loni se na aukcích prodalo 21 jeho obrazů za více než milion korun – potvrdila i dražba akvarelu Čtenářka z roku 1915, který se prodal za 112 tisíc korun, téměř trojnásobek minimálního podání.

Překvapením byla nejen konečná cena obrazu Z Dalmácie, ale i fakt, že bez kupce zůstaly tři nejdražší položky aukčního katalogu – dvě Fillova zátiší s vyvolávacími cenami 2,95 a 1,2 milionu korun a Imaginativní krajina Jana Baucha nabízená za 1,7 milionu korun. U Baucha lze neúspěch přičítat vysoko nasazené vyvolávací ceně – autorův dosavadní aukční rekord je 1 milion korun –, nezájem o oba Filly je ale zarážející. Zklamáním rovněž byl neúspěch nádherného aktu od Karla Černého. Obraz Modrý půlakt z roku 1935 byl nabízen za 531 tisíc korun.

Jan Kupecký: Autoportét

olej na plátně / 55 x 45 cm / cena: 1 121 000 Kč

Začátek aukce přitom vypadal velice slibně. Hned první položka aukčního katalogu, 75 cm vysoký bronzový Orfeus od Jaroslava Horejce, se prodala za 177 tisíc korun, téměř trojnásobek vyvolávací ceny. Několik dražitelů se vzápětí utkalo i o Autoportrét Jana Kupeckého, prodal se za 1,12 milionu korun, dva příhozy nad vyvolávací cenu, a o drobnou Krajinu v bouři od Augusta Bedřicha Piepenhagena, která se dostala z 212 na 283 tisíc korun. Pozitivním překvapením byl zejména úspěch barokního portrétu, vzhledem k tomu, že připsání Kupeckému je spíše chtěné a zájem o staré mistry je obecně dosti nízký. Rozhodla patrně dobrá provenience obrazu, který pocházel ze sbírky Jindřicha Waldese.

Jaroslav Horejc: Orfeus / 1916
bronz / výška 75 cm / cena: 177 000 Kč

Výrazné cenové nárůsty zaznamenalo i několik dalších děl. Jen těsně za svým aukčním rekordem zaostal Alois Kalvoda, když se jeho panoramatická krajina Česká vesnice z roku 1915 prodala za 342 tisíc korun. Vyvolávací cena tohoto rozměrného obrazu (78 na 169 cm) byla 118 tisíc korun. Civilistní obraz Pekař a květinářka, dílo Pravoslava Kotíka z roku 1925, nabízený za necelých 300 tisíc se nakonec prodal za 555 tisíc korun. Velmi urputně se také bojovalo o dva dřevoryty z cyklu Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala, které byly draženy jako jediná položka. Prodaly se za 236 tisíc korun, víc než dvojnásobek vyvolávací ceny.

Nejdražším dílem poválečného umění se stal drobný Modrý vesmír od Václava Boštíka. Obraz z konce 80. let se prodal za vyvolávací cenu 460 tisíc korun. Výrazné cenové nárůsty naopak zaznamenaly obrazy Dívčí akt od Albína Brunovského (ze 106 na 354 tisíc korun), Až přijde čas od Václava Menčíka (ze 177 na 306 tisíc korun) a drobný olej Josefa Šimy Kapky světla. Obraz pohlednicového formátu z roku 1959 se z vyvolávací ceny 189 tisíc dostal až na 448 tisíc korun. Za shodnou vyvolávací cenu 295 tisíc korun se dále prodaly obrazy Michaela Rittsteina a Vladimíra Kokolii.

fotografie z aukce (zde), předaukční tisková zpráva (zde)

Převzato z AA 2010/03