Art+Antiques 1. Art Consulting 23. 3. 2011

Ve středu 23. března proběhla v Topičově salonu v pořadí již pátá večerní aukce vybraných mistrovských děl, pořádaná 1. Art Consulting společně s Adolf Loos Apartment and Gallery.

Z pěti desítek nabízených děl našlo nové majitele 31 obrazů a jedna socha, jedno dílo bylo z dražby staženo. S prodejní úspěšností 67 procent a celkovým obratem 58,3 milionu korun tak síň navazuje na své výsledky minulých dvou let (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Za více než milion korun se prodalo 13 obrazů, zbývající díla se pohybovala v cenovém rozmezí od 130 do 480 tisíc korun. Přesto je jisté zpomalení trhu možné pozorovat i v tomto nejvyšším cenovém segmentu.

Toyen: Brázda v zrcadle / 1965 / olej na plátně / 130 x 81 / cena: 7 670 000 Kč

Bez šokujících nárůstů, za vyvolávací ceny, se prodala dvě klíčová díla katalogu, malby Toyen. Výjimečnou Geometrickou abstrakci z roku 1926 získal zájemce v sále za 12,07 milionu, poválečnou Brázdu v zrcadle pak zájemce na telefonu za 7,67 milionu korun. Obě plátna pocházejí z malířčiny pozůstalosti, na veřejnost se dostala v její posmrtné pařížské aukci roku 1982. Poté nechyběla na řadě výstav a v publikacích. Národní galerie prvně jmenovaný obraz dokonce loni na pár měsíců zařadila do své stálé expozice. Dva příhozy nad první podání se pak prodalo rané figurální Zátiší se svícnem jiné osobnosti českého surrealismu, Jindřicha Štyrského. O Štyrského kresbu ze série Všudypřítomné oko při ceně 826 tisíc korun zájem nebyl.

Panna Maria, Archanděl Gabriel / olej a tempera na dřevě / á 40 x 32 cm / celková cena: 7 906 000 Kč

Dle očekávání proběhla doslova bitva o atraktivní dvojici obrazů Zvěstování od Jana Zrzavého, o nichž jsme informovali v březnovém čísle (zde). Dražili dva kupci v sále a dva na telefonu. Nakonec zvítězil jeden z kupců v sále. Cena maleb z 1,3 milionu korun vyletěla na úctyhodných 3,24 milionu za Archanděla Gabriela a dokonce na 4,66 milionu za Pannu Marii. Přitom by se dalo očekávat, že větší boj bude o první z obou maleb, neboť jedna bez druhé nemá zdaleka takovou hodnotu jako obě díla společně v jedné sbírce. Na druhou stranu je pravda, že Panna Marie by spíše obstála jako samostatné dílo. Kalkulace prodávajících na dosažení vyšší ceny, půjde-li do dražby každá z prací zvlášť, každopádně dokonale vyšla. Dohromady tak tento diptych nového majitele vyšel na víc než 8 milionů korun, což je čtvrtá nejvyšší cena za Zrzavého dílo.

Václav Boštík: bez názvu / 1995 / olej na plátně / 141 x 141 cm / cena: 5 310 000 Kč

Nejvýraznějším úspěchem večera se stal prodej rozměrného pozdního plátna Václava Boštíka. Prošlo sice za vyvolávací cenu 5,31 milionu korun, jde však nejen nový autorský rekord, ale i o dosud nejvyšší částku zaplacenou za dílo současného umění. Předchozí Boštíkův rekord byl o 800 tisíc nižší. Obraz z roku 1995, který nechyběl na malířově loňské retrospektivě, byl zatím největším Boštíkovým plátnem draženým v aukci (více zde).

S přibližně pětinovým nárůstem skončila obě zátiší Emila Filly ze sbírky malířova přítele, profesora Václava Holzknechta. Za menší z obou olejů, datovaný rokem 1927, dal nový majitel 3,36 milionu, větší Zátiší s ovocem a mandolínou z roku 1935 se prodalo za 5,01 milionu korun. Přitom právě toto dílo vybral osobně Filla dva roky po jeho vzniku na prestižní výstavu moderního československého malířství v Londýně. Čapkovo pozdní plátno Myslivci z majetku rodiny bylo přiklepnuto za 2,6 milionu korun. Z necelých 1,8 na 2,65 milionu se nečekaně vyšplhala rozměrná malba na dřevě od slovenského malíře Albína Brunovského.

Mikuláš Medek: Hlava, která spí imperialistický spánek / 1953
kresba tužkou na papíře / 57,5 x 95,5 cm / cena: 212 400 Kč

Z 650 tisíc na 1,06 milionu korun se dostal obraz Svatý voják Mikuláše Medka. Za minimální podání se prodaly ještě dvě Medkovy rozměrné kresby z 50. let, studie k obrazům Hlava, která spí imperialistický spánek a Cranachovská nadlyrika s imperialistickou květinou. Vzhledem k vzácnosti Medkových děl z tohoto období je překvapením, že nepřitáhly více dražitelů. Cena 212 tisíc korun za každou je na druhou stranu u prací na papíře velice slušný výsledek.

František Tichý: Klaun / 1933 / kvaš / 50 x 36 / cena: 472 000 Kč

Aukce zaznamenala velký zájem kupujících zejména u položek s vyvolávací cenou kolem 100 tisíc korun, které ještě skýtají dostatečný prostor pro růst a mají u nás poměrně velkou sběratelskou základnu. Cena tak vyletěla u lunetové kresby Alfonse Muchy (448 tisíc), Džungle Otakara Nejedlého (271 tisíc), Klauna Františka Tichého (472 tisíc), Rozbouřeného moře s troskami hradu od žáka I. K. Ajvasovského (307 tisíc korun) a dalších.

Bez zájmu naopak zůstaly původní kuchyňský bar navržený Le Corbusierem pro bytové domy ve francouzském Briey-en-Forêt (nabízen za 236 tisíc), další ze Sutnarových Venuší (1,24 milionu) nebo nesignovaná krajina Jindřicha Pruchy (1,03 milionu korun).