1. Art Consulting, květen 2011

 V sobotu 14. května v 13.30 hodin začně v Topičově salonu na Národní třídě v Praze první letošní denní aukce společnosti 1. Art Consulting. V nabídce je na 190 položek umění od 19. století do současnosti. Jako titulní dílo v katalogu figuruje Zátiší s podnosem a lahví od Emila Filly, datované rokem 1930. Je opatřeno restaurátorským posudkem Zory Grohmanové a potvrzením pravosti Vojtěcha Lahody a Jaromíra Zeminy. Vyvolávací cena činí necelých 4,5 milionu korun (uváděné ceny obsahují 18% provizi).

Emil Filla: Zátiší s podnosem a lahví / 1930 / olej na plátně / 51 x 65 cm

Od Filly je k mání také dvojice krajinářských akvarelů z 50. let (34 a 69 tisíc korun) a trojice kreseb, dvě restituované z Národní galerie a datované 1946 (53 a 59 tisíc korun) a jedno zátiší z roku 1921 (136 tisíc korun). Z nabídky umění 19. století je třeba upozornit na Hlavu muže od Václava Brožíka, pocházející z Waldesovy obrazárny, za 260 tisíc korun, nebo drobný Portrét dívky signovaný G. Max (69 tisíc korun).

Bohumír Matal: Rentgenolog / 1945 / olej na plátně / 46 x 38 cm

Součástí katalogu je také pozoruhodný obraz Bohumíra Matala Rentgenolog z roku 1945 (142 tisíc korun) a série kreseb z pozůstalosti Františka Hudečka, například skupinový akvarel Postavy a stroje za 19 tisíc korun, ale i další. Stejně zajímavá je série kreseb a tisků Františka Tichého, kde je např. kresba tužkou a akvarelem Řetězový most za 30 tisíc korun. Z klasické moderny se bude dražit také dvojice aktů a Masarykův portrét od Františka Drtikola (dvakrát 53 a jednou 69 tisíc korun), ženský portrét Otakara Kubína z poloviny 20. let (448 tisíc korun) nebo Koupání v Dinard od Pravoslava Kotíka z roku 1930. Obraz inspirovaný pražskou výstavou Pabla Picassa bude nabízen za necelých 690 tisíc korun.

František Drtikol: Ženské akty s vázou / bromostříbrná fotografie / 28,5 x 22,5 cm

Za pozornost stojí nabídka poválečného umění, zejména 60. a 70. let. Vévodí jí asambláže Aleše Veselého (456 tisíc korun) a Libora Fáry (118 tisíc korun), plátno Divná rovnice Endre Nemese (437 tisíc korun) nebo Obraz Josefa Istlera (295 tisíc korun). Po 11 tisících korunách lze zakoupit drobné práce na papíře Jiřího Balcara, akvarely a akryly. Lyrické tendence současného umění jsou zastoupeny dvěma pastely Václava Boštíka (28 a 100 tisíce korun), Sluneční krajinou Karla Valtera (83 tisíc korun) a plátnem Košická Ivana Ouhela (106 tisíc korun). Současný slovenský konstruktivimus pak zastupuje Stredný Geo – posúvač 9 Viktora Hulíka, v Čechách draženého patrně poprvé (295 tisíc korun).

Libor Fára: Verkšucácký citerista / 1966 / asambláž / 95 x 50 cm