Art+Antiques Adriena Šimotová 2008

O tom, že dvaaosmdesátiletá Adriena Šimotová je jednou z nejdůležitějších osobností českého umění druhé poloviny 20. století, není sporu. Aukční výsledky jejích děl však tuto pozici zatím příliš nepotvrzovaly. Opravdu špičková Šimotová se totiž dosud v aukci neobjevila. Obraz Židle, který bude na své říjnové aukci nabízet společnost Dorotheum, je prvním svého druhu. Že půjde o cenový rekord, je předem prakticky jisté.

Celá aukce se ponese v duchu českého umění druhé poloviny 20. století. Pečlivý výběr, na kterém se podle ředitelky společnosti Márii Gálové pracovalo téměř rok, představí díla několika desítek umělců, jejichž tvorba spadá do tohoto časového období, případně přesahuje až do dnešních dnů. Adriena Šimotová bude zastoupena hned několika díly, v čele se zmiňovanou Židlí, rozměrnou malbou z počátku 70. let.

Adriena Šimotová: Židle / 1971
tempera na sololitu / 151 × 137 cm / vyvolávací cena: 750 000 Kč (bez 20% aukční provize)

V soupisu autorčina díla, který je součástí katalogu její retrospektivní výstavy z roku 2001, obraz chybí. Najdeme zde sice obraz téhož námětu a shodných rozměrů, který však není s nyní nabízenou malbou totožný. Podle Gálové jde pouze o opomenutí editorů. Historie obrazu je totiž dobře zdokumentovaná. „Toto dílo kdysi vybral Jindřich Chalupecký u Adrieny Šimotové pro sbírku Artura Schwarze,“ vypráví Gálová. „Od něj pak, spolu s díly jiných českých autorů, jako například Zbyška Siona, obraz koupil sběratel Saranco z Afriky. V 90. letech pak tento sběratel oslovil Galerii Schüppenhauer z Kolína nad Rýnem, prostřednictvím jíž díla prodal zpět do Evropy. Zde také stávající majitel naše dílo nakoupil. Tehdy o něj projevila zájem i Národní galerie, ale nakonec neměla dostatek prostředků na jeho koupi,“ shrnuje historii obrazu Gálová.

Obraz vznikl v roce 1971 a patří tak mezi první zralá díla Adrieny Šimotové. Vyvolávací cena byla stanovena na 750 tisíc korun, což je i bez aukční provize víc, než kolik je stávající autorčin aukční rekord. Nejdráže byla dosud prodána bezejmenná krajina z roku 1964, a to za půl milionu korun. Vyvolávací cena tohoto obrazu, draženého právě před rokem aukční síní 1. Art Consulting, přitom byla ani ne desetinnová. Na téže aukci byl loni na podzim nabízen také rozměrný Šimotové pastel z poloviny 90. let. S vyvolávací cenou 350 tisíc korun (bez aukční provize) však překvapivě zůstal bez kupce.

Adriena Šimotová: bez názvu / 1964
olejová tempera, plátno / 63 × 86 cm / cena: 507 400 Kč (1. Art Consulting 7. 10. 2007)

Z dalších prací, které se objevily v nedávné době na trhu, zmiňme černobílý pigment z roku 1999, vydražený letos v květnu na aukci společnosti Sýpka za 413 tisíc korun. Figurativní grafika z roku 1980, nabízená na téže aukci za 35 tisíc korun (bez aukční provize), zůstala opět bez kupce. Rozměrné figurativní kresby/objekty vyřezávané do karbonového papíru či tzv. perforované kresby ze 70. a 80. let, které představují asi nejznámější polohu rozsáhlého díla Adriany Šimotové, nebyly dosud nikdy draženy. Neznamená to, že by o ně nebyl zájem, ale že současní majitelé se jich nechtějí zbavovat. Těžko se jim divit. Za pár let by jistě trpce litovali.