Ajvazovskij z Čech

Dorotheum 28. 11. 2015

V listopadové aukci Dorothea se objeví dílo významného ruského malíře Ivana Konstantinoviče Ajvazovského. Jeho pozdní pohled na Neapolský záliv s Vesuvem z roku 1891 je vůbec první autorovou prací, jež bude v české aukci nabízena. Vzhledem k atraktivitě díla lze očekávat zájem dražitelů z Ruska či Arménie, kde je Ajvazovskij považován za národního malíře. Na podrobnosti jsme se zeptali ředitelky české pobočky Dorothea, Márie Gálové.

Ivan K. Ajvazovjskij: Pohled na Vesuv / 1891 / olej na plátně / 48,5 x 60 cm / vyv. cena 3 000 000 Kč

Můžete prozradit více k původu díla?

Obraz pocházející z české soukromé sbírky se do tehdejšího Československa dostal krátce po ruské revoluci v roce 1917, v době příchodu ruské inteligence a bohatších vrstev, prchajících před bolševickou revolucí. Jeho dřívější osud ale není, jak už to tak někdy bývá, bohužel přesněji vystopovatelný. Od svého přesunu na naše území byl v soukromé sbírce a nyní se poprvé objevuje na veřejnosti téměř přesně po sto letech.

Očekáváte zájem zahraničních dražitelů?

Jedná se o obraz, který je navzdory chybějící historii malířsky jednoznačně přesvědčivý. Gianni Caffiero, spoluautor Ajvazovského soupisu díla a autor několika knih o Ajvazovském, se na obraz přijel do Prahy podívat a oprávněnost atribuce a pravost díla potvrdil. V kontextu malířovy tvorby se jedná už o velmi slušný reprezentativní formát, obraz nabízí vedle oblíbených malířových motivů i velice zdařilou kompozici a především koloristicky velmi atraktivní malbu. I proto lze očekávat početnější zájem sběratelů z Ruska i z Arménie, kde je Ajvazovskij vnímán jako národní malíř. Vyvolávací cena malby byla tedy stanovena na 3 miliony korun.

Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino) / 1916
olej na plátně / 87 x 133 cm / Dorotheum 26. 5. 2012 / cena: 11 640 000 Kč

Jsou nějaké cesty, jak efektivně dílo propagovat v zemích bývalého Sovětského svazu?

Vzhledem k tomu, že nejde o prvního významného ruského autora, kterého budeme nabízet v naší aukci a také díky vysoké kvalitě naší předchozí ruské nabídky (Konstantin Korovin – Letní den, dosažená cena 11,64 milionu korun,  Konstantin Makovskij – Zrození Afrodity, dosažená cena 10,2 milionu korun, Ilja Repin – Portrét Natalie Nordman, 7,6 milionu korun) máme vlastní databázi významných ruských sběratelů a obchodníků s ruským uměním z celého světa. Tyto samozřejmě oslovujeme přímo.

Velkou výhodou je v tomto případě i naše mateřská společnost ve Vídni, která má rovněž širokou databázi ruských klientů, dokonce i přímých dražitelů Ajvazovského, který se ve Vídni již několikrát dražil. Inzerát na naši aukci a tuto konkrétní nabídku je dále součástí aukčního katalogu Umění 19. století – aukce, která proběhne ve Vídni v rámci aukčního týdne. Inzerát s touto položkou se objeví rovněž  v právě vycházejícím čísle Welkunst. V neposlední řadě máme díky naši předchozí nabídce i kontakty na novináře v Česku, v zahraničí i přímo v Rusku, kteří píší o umění. Kromě jiného i na „první dámu“ píšící o významných ruských aukcích a nabídce v celém světě.

Rozsáhlou retrospektivní přehlídku Ajvazovského prací jsme ve středoevropském prostoru měli možnost shlédnout před čtyřmi lety, její připomínka a více k autorovi zde.

Ivan K. Ajvazovskij: Devátá vlna / 1850 / olej na plátně / 221 x 332 cm / Státní ruské muzeum Petrohrad © Aiwasowski Galerie, Feodossia Ivan K. Ajvazovskij: Devátá vlna / 1850 / olej na plátně / 221 x 332 cm / Státní ruské muzeum Petrohrad © Aiwasowski Galerie, Feodossia