Antonín Hudeček 2010

Jedním z autorů, s jehož díly se v posledních měsících na trhu doslova „roztrhl pytel“, je malíř Antonín Hudeček. Aukční síně v letošním roce nabídly nebývale velké množství děl z různých údobí tvorby a různé kvalitativní úrovně. Jak se však ukázalo, sběratelé se již v široké nabídce bezpečně orientují. Ceny nejlepších kusů se šplhají i přes milion korun, množství méně významných prací naopak zůstává neprodáno.

Antonín Hudeček: Podzimní nálada / 1903 / olej na plátně / 100 x 120 cm

Raným plátnem mimořádné galerijní úrovně, jež se objevilo letos 10. listopadu na večerní aukci 1. Art Consulting, je malba Podzimní nálada. Zachycuje pro Hudečka dosti typickou atmosféru podzimního Okořského potoka kolem roku 1903. Z původní vyvolávací ceny 180 tisíc korun se postupně vyšplhalo až na 2,15 miliónů korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize). Jeho cena tak vzrostla téměř dvanáctinásobně. Tato částka současně představuje dosavadní autorův aukční rekord.

Antonín Hudeček: Na jezu / kolem 1900 / olej na plátně / 90 x 80 cm

Jiné, vzácné, ještě figurální plátno Na jezu, vzniklé někdy kolem roku 1900, se letos v květnu u síně Meissner-Neumann vydražilo za 1,75 miliónu korun. Přitom vyvolávací cena obrazu zachycujícího dvojici koupajících se chlapců byla méně než poloviční. Kvalitativně srovnatelnou malbou, jež prošla v posledních letech trhem, je pouze vícekrát publikovaný Žlutý akt z roku 1908, vydražený u Dorothea v květnu 2006 za tehdy rekordních 750 tisíc korun, nebo rovněž publikovaná Cesta do vsi (Podzimní nálada) z Okoře roku 1905, prodaná stejnou síní o rok později za 1,8 miliónu korun.

Antonín Hudeček: Cesta do vsi / 1905 / olej na plátně / 100 x 120 cm

Z Hudečkovy zralejší tvorby na trhu zaujala Samota v horách, vyvolávaná 28. listopadu Galerií Kodl za 190 tisíc korun. Z její kompozice a pojetí je cítit ještě vliv secese. Nebo působivá Alej vydražená o týden dříve u 1. Art Consulting za 270 tisíc korun. Obě plátna jsou malovaná kolem roku 1910 v podhůří Orlických hor u Police nad Metují. V těchto letech se již Hudečkova tvorba pod vlivem mnoha podnětů kvalitativně vytříbila. Zde v syrovém podhorském prostředí vznikala působivá a vyzrálá krajinářská díla oproštěná už od éterické snovosti přelomu století.

Antonín Hudeček: Podzimní nálada / kolem 1910 / olej na plátně / 100 x 150 cm

Neúspěšně bylo naopak 10. listopadu u 1. Art Consulting nabízeno malebné pozdní Tání na Bělé, představující závěrečná léta Hudečkovy tvorby. Ta autor strávil v Častolovicích u Rychnova nad Kněžnou. Maloval zákruty místní říčky Bělé, odlesky listí a kmenů stromů na vodní hladině, tající sněhy v parku. To vše mu patrně připomínalo mládí strávené na Okoři. Obraz vyvolávaný za ne úplně přiměřených 380 tisíc korun však kupce nenalezl. Původnímu majiteli zůstal také známý Hudečkův pohled na Vysoké Tatry, Žabí pleso z poloviny 20. let, nabízený 5. prosince Galerií Art Praha za 140 tisíc korun.

Antonín Hudeček: Tání na Bělé / kolem 1935 / olej na plátně / 106,5 x 155 cm

Zajímavou kolekci letošních Hudečků uzavře 12. prosince dražba Meissner Neumann nabízející výjimečné rané plátno Starý dům, datované do roku 1901. Pochází údajně z pražské sbírky Rudolfa Šopka, v níž je od roku 1939. První podání činí 350 tisíc korun. Plátno bylo stejnou aukční síní nabízeno už před rokem, tehdy se však za tuto cenu neprodalo. Uvidíme, co s jeho prodejem učiní roční odstup a pohyb cen na trhu.

Antonín Hudeček: Starý dům / 1901 / olej na plátně / 95 x 105 cm