Art+Antiques Rekordní Brožík

Arcimboldo 19. 11. 2011

Velkému zájmu kupujících se těšila podzimní dražba Galerie Arcimboldo v sobotu 19. listopadu. Oproti své jarní aukci společnost zaznamenala nárůst tržeb o téměř 25 procent, celkový obrat dosáhl včetně provize přes 20 milionů korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Ze 191 katalogových čísel se prodalo 57 procent, řada položek s výraznými nárůsty. Za více než milion korun bylo vydraženo 5 děl, dalších 27 položek překonalo stotisícovou hranici.

Václav Brožík: Útěcha / 1880 / olej na plátně / 101 x 145,5 cm / cena: 2 232 000 Kč

Nejvyšší částky dosáhlo plátno Václava Brožíka Útěcha. Jeho cena vylétla v průběhu dražby dvojnásobně až na 2,23 milionu korun, což je nový aukční rekord za dílo tohoto autora. Ještě výraznější nárůst zaznamenal drátěný objekt Karla Malicha Krajina se stromem z roku 1976 (více zde). Z výjimečně nízké vyvolávací ceny 372 tisíc se konečná cena dostala až na 1,61 milionu korun. Na stejné částce skončil také olej Napouštění balonu Kamila Lhotáka, jehož cena vzrostla v aukci více než dvojnásobně.

Za vyvolávací cenu 1,18 milionu korun našel kupce olej Karla Černého V sadu ze sbírky Jaroslava Borovičky, restituovaný z Národní galerie. Jde o mnohokrát vystavované plátno z roku 1936, realizovaná cena je však jen o 60 tisíc korun vyšší, než za kolik se obraz před čtyřmi lety prodal na aukci Galerie Art Praha. Poslední milionovou položkou aukce se stala párová květinová zátiší, jejichž autorem je podle katalogu kabinetní malíř Jan Kašpar Hirschely. Jejich cena vylétla ze 744 tisíc na 1,36 milionu korun.

Jan Kašpar Hirschely: Párové květinové zátiší / 1736 / olej na dřevě / á 40 x 27 cm / cena: 1 364 000 Kč

Několik cenových rekordů padlo i v případě položek vydražených za ceny do milionu korun. Obraz Koupání z roku 1912 od Oldřicha Koníčka se například prodal za částku 806 tisíc korun, což téměř dvojnásobek jeho dosavadního maxima. Rozměrné plátno Tvary Oty Janečka z roku 1961 vyšlo na 582 tisíc korun. Necelých 500 tisíc korun dal kupec i za malbu Aléna Diviše Svatební košile z konce 40. let na námět Erbenovy Kytice. Autorským rekordem je i cena 223 tisíc korun za obraz Jaroslava Verise Osamělý podvečer z roku 1946.

Tradičně dobře se prodávala díla českých krajinářů 19. a 20. století, nejdráže drobný olej Západ slunce od Fontainebleau od Antonína Chittussiho za 620 tisíc korun. Z umění 19. století jmenujme ještě Krajinu s bystřinou od Augusta Bedřicha Piepenhagena (273 tisíc) a obraz Za soumraku od Huga Ullika (186 tisíc), z krajinářů 20. století pak Aloise Kalvodu a jeho Vesnici v kopcích (248 tisíc) a ojedinělou zimní krajinu od Václava Radimského (298 tisíc korun).

Otto Gutfreund: Sedící žena
kosořský mramor / výška 45 cm / cena: 570 400 Kč

Součástí dražené kolekce bylo i několik pozoruhodných soch. Asi nejvýznamnější z nich byla drobná mramorová soška Otto Gutfreunda Sedící žena. Šlo o dosud neznámou pozdní práci, studie k ní se nachází ve sbírkách Národní galerie. Nový majitel ji získal za 570 tisíc korun, jen pár příhozů nad vyvolávací cenu. Za 372 tisíc korun se prodala bronzová dívčí figura symbolizující Inteligenci od Josefa Mařatky z roku 1910. O 50 tisíc korun méně stál bronzový model pomníku před zámkem v Hořovicích, Obětovaný od Františka Bílka.

Vedle obrazů a soch se v nabídce galerie tentokrát objevila i řada starožitností. Nejdražším kusem v této kategorii se stal barokní intarzovaný tabernákl vydražený za 620 tisíc korun. Z novějších starožitností zaujal pár dubových křesel od Jana Kotěry (necelých 100 tisíc), křeslo vyrobené podle návrhu Adolfa Loose pro ředitele závodu Tatra (161 tisíc) nebo elegantní artdecový psací stůl (198 tisíc korun). Z dalších položek připomeňme ještě barokní knihu Tanec smrti Michaela Jindřicha Rentze rytou pro Františka Antonína Šporka (necelých 200 tisíc) a unikátní hodiny podle návrhu architekta Josefa Stejskala (159 tisíc korun).