Art+Antiques Arcimboldo (asiatika) 29. 5. 2011

V neděli 29. května padl v České republice nový rekord v prodeji asijského umění. Na třetí speciální aukci asiatik pořádané Galerií Arcimboldo ho dosaženou částkou 8,06 milionu korun vytvořil svitek Kachny pod rákosem, subtilní tušová malba na papíře, jejímž autorem je vynikající představitel čínské malby 20. století Čchi Paj-š´(1864–1957). Výrazově přesvědčivé dílo pochází z pozdního období malířovy tvorby, kdy se plně uplatnily Čchiovy schopnosti kombinace dokonalé malířské zkratky a jasného gestického přednesu.www.artplus.cz/cs/aukce/84724-kachny-pod-rakosem?hash=ac95a1e89550b1ed0398732008bbbd736bd2b802

Čchi Paj-Š`: Kachny pod rákosem / kolem 1952
tuš na papíře / 135,5 x 34 cm / cena: 8 060 000 Kč

Čínská malba 20. století dosahuje dlouhodobě na všech zahraničních aukcích vysokých realizovaných cen, a tak se nelze divit, že se finální částky i jiných nabízených obrazů během licitace výrazně zvedaly. Další tři Čchi Paj-š´ovy práce, Žába a lotosový květ, Tři rybky pod rákosem a téměř expresionisticky laděný vertikální svitek s vistáriemi, jedna z posledních autorových prací, vzrostly oproti vyvolávací ceně téměř desetkrát a prodaly se za částky kolem 1,6 milionu korun. Výrazný nárůst ceny byl zaznamenán i u jeho bravurní malby na skládacím vějíři s motivem vinné révy, na které se plně uplatnil Čchi Paj-š´ův uvolněný malířský rukopis (1,05 milionu korun).

Aukční politika síně Arcimboldo – shromáždit větší počet děl tohoto autora do jedné aukce – se ukázala jako velmi prozíravá, neboť i zbylá dvě Čchi Paj-š´ova díla dosáhla zajímavých cen, což jenom dokazuje, jak vysoké obliby se jeho práce těší u současných sběratelů, bohužel zatím především v zahraničí. Zájem trhu o čínskou malbu podtrhují i další dosažené výsledky, za které by se nemuseli stydět v leckteré zahraniční aukční síni. Svitek Kráska v zahradě od malíře jménem Jü Ti z roku 1810 dosáhl ceny 930 tisíc korun, Žen Po-nienova drobná Podzimní krása vzrostla z 35 na 400 tisíc korun a historizující ideální tušová krajina od Chuang Pin-chunga z roku 1942 se vyšplhala až k 520 tisícům.

Aukce však potenciálním zájemcům nenabídla jen čínskou tradiční malbu, ale shromáždila i zajímavý konvolut votivní čínské plastiky, bronzů, cloisonné, porcelánů nebo jadeitů či prací z laku. Mezi atraktivní dražené starožitnosti nepochybně patřily i velké čínské párové vázy s motivy draků v technice cloisonné z konce 18. století, které reprezentovaly mistrovskou ukázku dominantních děl určených pro honosná palácová sídla té doby, jež našly majitele za 744 tisíc korun.

Z porcelánové produkce upoutal pozornost unikátní model sedmipatrové pagody zdobené v technice susancai s motivem lvíčků a jednorožců, reprezentující práce z období Kchang-si určené pravděpodobně na export. Přestože tentokrát aukce nepřinesla žádný výjimečný fragment kamenné buddhistické plastiky, neměli bychom opominout výrazově dokonalou bronzovou figuru stojícího nebeského generála, jejíž cena se vyšplhala k 744 tisícům korun.

Zatímco úspěšný prodej děl čínské provenience ukazuje na neustálý zájem sběratelů o tento umělecký artikl, překvapí menší procento úspěšně obchodovaných japonských uměleckých předmětů, což potvrzuje již dlouhodobě stagnující poptávku po tomto artiklu. Podobný trend však najdeme i v zahraničních dražbách, kde lepších výsledků dosahují jen unikátní, vysoce sofistikovaná japonská uměleckořemeslná díla nejvyšší kvality, zatímco běžnější produkce se prodává obtížněji. Zdá se tedy, že sběratel, který se v současné době zaměří na nákup podobného artiklu, může v poměru cena-kvalita dosáhnout velmi uspokojivých přírůstků ve své kolekci.

Nebeský generál / dynastie Ming, 16.–17. stol.
bronz se zbytky zlacení / výška 44 cm / cena: 744 000 Kč

Přesto pohled na výsledkovou listinu pražské květnové aukce asiatik napovídá, že aukční síň Arcimboldo může být s výsledkem nadmíru spokojena, neboť nového majitele našly téměř dvě třetiny položek za více než 28,6 milionu korun, což není u nás ani v zahraničí zcela obvyklé. / Filip Suchomel