Arcimboldo, květen 2011

V sobotu 28. května proběhne od 14 hodin v Kaiserštejnském paláci na Malé straně aukce starého evropského umění z českých sbírek, pořádaná Galerií Arcimboldo. Titulním dílem odpoledne je portrét Jana Petra Brandla datovaný do roku 1705.

Jan Petr Brandl: Portrét Michaela Václava Halbaxe

okolo 1705 / olej na plátně / 80 x 62 cm

Nesignovaný Portrét Michaela Václava Halbaxe je provázen restaurátorskou zprávou a posudkem Andrey Rousové. Dílo jednoho z nejvýznamnějších malířů českého baroka je nabízeno za 720 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Český mistr: Madona s dítětem / okolo 1450
lipové dřevo, původní polychromie / výška 65 cm

Z dalších výrazných děl aukce je třeba jmenovat Portrét Rady Christofa Hochmann von Hohenau připsaný Janu Kupeckému, jemuž byla věnováná rubrika „na trhu“ v květnovém čísle Art+Antiques (zde). Jeho vyvolávací cena je 588 tisíc korun. V nabídce je také Kojící Madona v krajině německé provenience konce 16. století, náležející k okruhu následovníků Lucase Cranacha (456 tisíc korun) a stejně starý olej Poslední soud s vlámskou proveniencí (480 tisíc korun). V rámci nabídky plastiky vyniká autorský model Busty Marie Antoinetty francouzského sochaře Felixe Lecomta s datací 1783. Jeho mramorová varianta je umístěna na zámku Versailles. Cena modelu z pálené hlíny na mramorovém soklu je 600 tisíc korun.

Felix Lecomte: Busta Marie Antoinetty / 1783
pálená patinová hlína, mramorový sokl / 83,5 cm

Ze sochařství je třeba zmínit ještě českou pozdně gotickou Madonu s dítětem datovanou okolo 1450. Skulptura z lipového dřeva s původní polychromií vysoká 65 cm je k mání za 216 tisíc korun. Katalog obsahuje také řadu drobných starožitností evropské provenience a zajímavý nábytek. Jmenujme například český klasicistní intarzovaný sekretář z druhé poloviny 18. století, řemeslně mistrovsky zpracovaný, za 144 tisíc korun, nebo ořechová komoda z italského Janova počátku 17. století za 408 tisíc korun.

Klasicistní intarzovaný sekretář / 2. pol. 18. stol.

lípa, ořech, tis, javor, ovango, mosazné kování / 190 x 126 x 65 cm

O den později, v neděli 29. května pak na stejné místě od 14 hodin pořádá Arcimboldo aukci kolekce asiatik. I zde jsou v nabídce více než dvě stovky cenných předmětů asijské provenience. Mezi titulní díla katalogu patří 20 vysoká bronzová soška Buddhy Amitája s plamennou aureolou sedícího v pozici lotosového květu, jejíž cena je 102 tisíce korun.

Buddha Amitájus s plamennou aureolou / 1770

zlacený bronz, značeno Čchien-lung, 21 cm