Aukce sbírky Stanislava Drvoty

Bělocvětov, Načeradský a další v nabídce Orlys Art Auctions

Lékař Stanislav Drvota byl v 60. letech významnou pražskou osobností pohybující se v kruzích literárních, filozofických i uměleckých. Stýkal se s Bohumilem Hrabalem i Janem Patočkou a jako všestranně vzdělaný psychiatr a psychoterapeut navázal kontakty s řadou významných českých umělců včetně Mikuláše Medka, Vladimíra Boudníka a dalších. Část jeho umělecké sbírky je nyní na prodej.

Andrej Bělocvětov: Tři ženy

Andrej Bělocvětov: Tři ženy / 1959 / olej na plátně / 79,5 x 100 cm

MUDr. Stanislava Drvoty (1929–1992) se vědecky zabýval psychologií umění. Studoval souvislosti mezi psychickými charakteristikami umělců, přičemž jej zajímaly především imaginativní a nevědomé tendence v soudobé tvorbě. Své poznatky shrnul v knize Osobnost a tvorba, která vyšla v roce 1973. Společnost Orlys Art Auctions nyní na své druhé aukci, která se uskuteční v neděli 15. dubna, nabídne 36 děl z Drvotovy sbírky.

K mání je několik maleb Andreje Bělocvětova, zejména plátno Tři ženy, výjimečná ještě post-surrealistická kompozice Jaroslava Vožniaka a jeho asambláž Divadlo I (všechny tři díla s vyvolávací cenou 240 tisíc korun včetně provize). Dále Jazzový motiv Jiřího Načeradského (384 tisíc), dvojice reliéfů Zbyňka Sekala (po 96 a 132 tisíc korun) nebo dobové práce Stanislava Podhrázského, Zbyška Siona, Evy Švankmajerové, Karla Nepraše a Bedřicha Dlouhého. Draženo bude i několik Drvotových vlastních, vůbec ne nezajímavých, pokusů na poli výtvarné tvorby.

František Kupka: Odpoledne v Trégastelu

František Kupka: Odpoledne v Trégastelu / 1900-03 / kvaš na papíře / 21,5 x 29,5 cm

Hlavním tahákem aukce bude nicméně patrně raný kvaš Františka Kupky Odpoledne v Trégastelu datovaný léty 1900–03. Tato půvabná práce na papíře pochází ze sbírky Jindřicha Waldese a byla vystavována vícekrát doma i v zahraničí. Její vyvolávací cena je 1,44 milionu korun. Bez zájemce určitě nezůstane ani ojedinělý olej Václava Tikala z roku 1943, V jedné rovině, nabízený za 1,02 milionu korun. Obraz je publikován v malířově monografii od Jiřího Vykoukala a v roce 1966 byl vystaven v Domě umění v Brně. Z umění první poloviny 20. století je třeba jmenovat ještě kresbu Zátiší se sklenicí z holandského období Emila Filly (1,74 milionu), bronz Otty Gutfreunda Maska s náhrdelníkem datovaný 1920 (186 tisíc) nebo krajina Jaroslava Panušky z roku 1901 (90 tisíc korun).

Václav Tikal: V jedné rovině / 1943

Václav Tikal: V jedné rovině / 1943 / olej na plátně / 45 x 44 cm

Vedle cenného konvolutu prací z Drvotovy sbírky bude nabízeno ještě několik dalších zajímavých děl poválečného umění v čele s dvojicí pláten na trhu se příliš nevyskytujícího Jiřího Johna. Dýmající krajina z roku 1963 je nabízena za 960 tisíc, rané Vysoké nebe z roku 1951 za 264 tisíc korun. Zajímavou nabídkou je i reliéf Jiřího Hilmara Gelb-weiss z počátku 70. let nebo kombinovaná technika Bedřicha Dlouhého Inverze 6 (Vzpomínka na Nepraše), obojí po 108 tisících korunách.