Duben 2018 1327

Art+Antiques Bohemika na letošním TEFAFu

Stockholmská galerie nabízí obraz zakoupený v Praze

Nizozemský Maastricht hostí do neděle 18. března třicátý první ročník veletrhu TEFAF, který je nejdůležitější akcí svého druhu v oblasti obchodu se starožitnostmi a starým uměním. Nejzajímavějším "bohemikem" je krajina o dánského krajináře Pedera Mönsteda.

Peder Mork Monsted

Peder Mork Monsted: Lesné krajina s tichou řekou, 1911,
olej na plátně, 120 x 200 cm, Åmells, Stockholm

Rozměrná krajina od Pedera Mönsteda před rokem prošla aukcí 1. Art Consulting. Obraz byl do aukce původně dán jako dílo neznámého malíře 19. století a až při přípravě katalogu aukční síň odhalila, že nese signaturu Pedera Mönsteda a dataci 1911.

Obraz loni v březnu v Praze vystoupal z 102 tisíc na 2,62 milionu korun. "My jsme věděli, že vyvolávací cena je příliš nízká, ale majitel nás přesvědčil, ať ji klidně necháme. Chtěl se obrazu hlavně zbavit. Když pak viděl výsledkovou listinu, tak mi volal, jestli to není překlep," komentuje loňský prodej majitel aukční síně Jiří Rybář. V Maastrichtu obraz nabízí stockholmská galerie Åmells. Náš dotaz ohledně ceny zůstal zatím bez odpovědi.

František Kupka: Hrad, 1904-06,
kvaš na papíře, 37,6 x 29 cm, Eric Gillis Fine Art, Brusel

Ve výběru nejzajímavějších děl, kterými se jednotliví vystavovatelé chlubí na webu veletrhu, se z českého umění objevuje jen jeden černobílý, ještě realistický kvaš Františka Kupky (Eric Gillis Fine Art, Brusel) a fotografie Františka Drtikola Kaktus z roku 1925 (Galerie Lefebvre, Paříž).

František Drtikol: Kaktus, 1925,
pigmentový tisk, 22 x 29,5 cm, Galerie Lefebvre, Paříž

Veletrhu se účastní na 280 vystavovatelů z dvaceti zemí světa. Součástí nabídky jsou v posledních letech i díla moderního a současného umění, těžištěm veletrhu však stále zůstává staré umění, od antiky dále, staré čínské umění i artefakty přírodních národů. Lakonický podtitul veletrhu zní 7000 let dějin umění.