Bolf, Kintera i Pasta Oner

Prague Auctions 5. 10. 2014

V neděli odpoledne draží aukční síň Prague Auctions 239 položek. Nabízet se bude grafika, kresba, objekty a malířská díla moderního i současného výtvarného umění. Všechny předměty si můžete prohlédnout ve Voršilské ulici 3 až do sobotního večera na předaukční výstavě.

Josef Bolf: The end of the World / 2005 / akryl a sprey na desce / 94 x 79 cm / vyv. cena 160 000 Kč

Mezi nejzajímavější patří položky 129-148. Jsou to bronzové, dřevěné a kamenné sochy Jana Koblasy, které byly zastoupeny na autorově velké výstavě v Jízdárně Pražského hradu v roce 2012. Je mezi nimi i Nuda z roku 1952, kterou Pictura v roce 2012 prodala za 216 000 Kč, na nedělní aukci se vyvolává za 55 tisíc korun (ke končené ceně se připočítává provize 25 %).

V aukci budou i sběrateli současného umění cenění Josef Bolf (tři práce na papíře a velký akryl na desce The end of the world za 160 tisíc Kč) a Krištof Kintera se sochou He well hidden vytvořené ze tří gymnastických míčů v polyuretanu, která připomíná sněhuláka zalitého v karamelu.

Krištof Kintera: He well Hidden / 2011 / socha, komb. technika / 145 x 50 x 55 cm / vyv. cena 170 000 Kč

Velké šedé plátno s postavou uprostřed od Petra Nikla se vyvolává za 80 tisíc a Rittsteinův Chovatel z roku 1974 za 130 tisíc korun. Poprvé se v aukci objevují také dvě díla od steetartového umělce Zdeňka Řandy tvořícího pod pseudonymem Pasta Oner, vyvolávají se za 8 respektive 10 tisíc korun.

Alena Kučerová: Lido / 1969 / tisk z perfor. plechu / 54 x 76 cm / vyv. cena 10 000 Kč

Za sběratelsky zajímavou cenu 10 tisíc korun se pod číslem 38 nabízí zarámovaný tisk z perforovaného plechu ve formátu 54 × 77 cm od Aleny Kučerové. Ve velkém rozměru je tu leptem z roku 1972 zastoupena také Květa Pacovská, jejíž díla se na tuzemských aukcích příliš často nevyskytují. V aukční nabídce je rovněž lept, kombinovaná technika na papíře a velký olej na plátně od Richarda Fremunda, významného účastníka skupiny Máj 57 a člena okruhu mladých výtvarníků kolem Františka Dvořáka. Výstava jeho děl u příležitosti 45. výročí smrti právě probíhá v Muzeu Kampa.

Ani v této aukci, stejně jako v těch minulých, nechybí zastoupení fotografa Jana Svobody. Tentokrát se nabízí desítka snímků ze 60. a 70. let, nejcennější Stůl XVI. je vyvoláván za 85 tisíc korun, další jsou nabízeny většinou v rozpětí 12-16 tisíc korun. Připomeňme, že na jarní aukci jeden ze Svobodových gelatinových tisků, Dotýkání, dosáhl překvapivě ceny 325 tisíc korun (zde a zde).

Pasta Oner: Diamond VI. / 2013 / akryl a serigrafie na plátně / 36 x 31 cm / vyv. cena 10 000 Kč