Art+Antiques Bukovac, Bílek a Asie

Zezula 09.06.2012

Na červnové aukci brněnského domu Zezula se prodalo na 55 procent z více než pěti set katalogových čísel za celkovou částku 5,85 milionu korun. Mírný pokles oproti březnovým výsledkům způsobila pouze absence výrazných čínských svitků, které byly k mání minule.

Zejména v oblasti starožitností se však i tentokrát bojovalo o několik sběratelsky cenných položek za zajímavé ceny. Za více než sto tisíc korun bylo vyraženo jedenáct položek (ceny jsou včetně aukční provize).

František Bílek: Ukřižovaný

František Bílek: Ukřižovaný
lipové dřevo / výška 80 cm / 306 800 Kč

Z výtvarného umění se nejlépe prodal olej Dívka s růží od Vlaha Bukovace (více o něm a dalších položkách zde). Tento výrazný, a přitom jemný portrét získal nový majitel za vyvolávací cenu 472 tisíce korun, což je vzhledem k současným cenovým relacím autora dobrá koupě. Bukovac za necelý půlmilion se stal současně nejdražší položkou aukce. Svého kupce si našla i výjimečná autorská kopie sochy Ukřižovaného od Františka Bílka z pražského Chrámu svatého Víta. Cena unikátního artefaktu z lipového dřeva narostla v průběhu aukce o sedm příhozů na částku 307 tisíc korun.

Zajímavého, více než trojnásobného nárůstu se dočkala olejomalba z 18. století signovaná monogramem F. L. V obraze s námětem Pavla a Barnabáše v Lystře pravděpodobně některý ze zájemců rozpoznal možného autora a zaplatil za něj 207 tisíc korun. Za dvojnásobek prvního podání se prodal také triptych méně známého akademika přelomu 19. století Josefa Bárty nazvaný Sen v noci z 25. na 26. července 1914 se zajímavou dobovou symbolikou (38 tisíc korun). Vůbec nejvýraznějšímu nárůstu se však těšil soubor čtyř čapkovských bibliofilií, divadelních her vydaných Aventinem Otokara Štorch-Mariena na počátku 20. let. Z původní vyvolávací ceny 2360 korun se soubor svazků dostal až na 34 tisíc korun.

Vlaho Bukovac: Dívka s růží

Vlaho Bukovac: Dívka s růží
olej na plátně / 82 x 66 cm / cena: 472 000 Kč

Z oblasti keramiky se nejvíc bojovalo o fajánsovou konvičku v podobě kachny ze slovenského Holíče vzniklou po polovině 18. století. Dosáhla na více než čtyřnásobek vyvolávací ceny, na částku 130 tisíc korun. Připomeňme, že ještě o 10 tisíc korun lépe se na podzim u Zezuly prodala fajánsová terina v podobě bažanta. Na dvojnásobek se dostala i cena zelené porcelánové sady kalamáře a dvojice váz ze Sèvre (40 tisíc korun). V nabídce skla trojnásobně vylétla cena u jedné z váz Lötz Witwe podle návrhu Kolomana Mosera (50 tisíc korun). Zaujaly také vázy porcelánky Stará Role malované v malírně Aloise Jaroňka v Rožnově pod Radhoštěm ve 20. letech 20. století. Prodaly se s výraznými nárůsty. První z nich za 4,5 tisíce korun, další dvojice pak za 7,7 tisíce korun. Cena vylétla také u barevného dřevorytu Jaroňkova bratra Bohumíra (ze 3 na 16,5 tisíce korun).

Konvička / Holíč / 1756–70

Konvička / Holíč / 1756–70
malovaná fajáns / výška 14,5 cm / cena: 129 800 Kč

V kategorii variabilií si za vyvolávací cenu našla svého zájemce historická lovecká kuše z Německa zdobená rytou kostí s portrétem císaře Karla V. (198 tisíc), stejně jako fragment egyptské rakve datovaný do třetího přechodného období, tedy asi tisíc let před Kristem (118 tisíc korun). Bez kupce naopak zůstala cenná barokní ceroplastika, pamětní reliéf s portrétem Marie Terezie nabízený za 460 tisíc korun. Z kolekce asiatik se nejlépe prodalo keramické vykuřovadlo ve tvaru pagody restituované ze sbírek Náprstkova muzea (389 tisíc korun). Stejný původ ve sbírce dr. Josefa Lusky měla i porcelánová zásobnice typu quan s dekorem osmi nesmrtelných (201 tisíc), párové zásobnice kaj-kuan (177 tisíc) nebo váza s černou polevou a plastickým dekorem (142 tisíce korun). Zájem byl také o čínský slonovinový nástolec (142 tisíce korun) a další předměty.