Art+Antiques Čapek v galeriích

Přestože jsme se na stránkách této rubriky s Josefem Čapkem naposled setkali přibližně před rokem, nebude vůbec od věci se tomuto výjimečnému zjevu českého moderního umění věnovat znovu. Důvodů k tomu je hned několik.

Jedním byla výstava, kterou připravila Galerie Zdeněk Sklenář v Litomyšli, z níž pochází reprodukovaný akvarel. Komorní expozice měla doslova nábožný charakter, a i když představila „pouhých“ 15 Čapkových olejů, byla mimořádným zážitkem. Bohužel trvala jen do 6. července. Nešlo ale o jedinou čapkovskou výstavu v letošním roce. Na jaře se v Galérii mesta Bratislava konala vysoko hodnocená výstava Tajomstvá obrazov, na které bylo po necelé tři měsíce vystaveno 130 děl tohoto autora. Od půlky července až do konce září bude v Muzeu umění v Olomouci představena další veledůležitá část Čapkova odkazu – jeho knižní tvorba. A celý tento Čapkův rok zakončí na podzim velká retrospektivní výstava, kterou pro Jízdárnu Pražského hradu ve spolupráci s Východočeskou galerií v Pardubicích připravuje znalkyně Čapkova díla Pavla Pečinková.

Je tedy jasné, že se tento zájem o Josefa Čapka promítne i do oblasti trhu s uměním. Již teď patří Čapek k velice žádaným autorů, jeho díla se ale objevují poměrně zřídka. Poslední aukční výsledky naznačují, že čeští kupci si z ekonomické krize těžkou hlavu nedělají nebo dělat nemusí, takže pokud se s hradní výstavou na trhu objeví nějaký opravdu špičkový Čapek, není vyloučen ani atak cenových rekordů obrazů Koupel nohou (9,3 milionu korun) a Děvče v růžových šatech (14,1 milionu korun).

Za rok, který uplynul od našeho posledního setkání s Josefem Čapkem (AA 06/2008), se na trhu objevily dva oleje, které nutno zmínit. V letošní březnové večerní aukci společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery se prodala za vyvolávací cenu 4,6 milionu korun formátem malá Váza s květinami z roku 1914, kterou od Josefa Čapka zakoupil roku 1922 Vincenc Kramář. Je s podivem, že tato práce vyšla cenově nastejno jako obraz Brázdy z roku 1937, vydražený v listopadu 2007 na aukci Dorothea. Šlo sice o rozměrnější plátno, avšak z umělcova méně ceněného období, a navíc bez takto dobré provenience.

Druhým obrazem, u nějž je třeba se zastavit, je již jmenovaný olej Koupel nohou z roku 1921. Obraz, který byl v roce 2006 nejdražším dílem českých aukcí, se loni v září objevil znovu v nabídce Galerie Art Praha. Tato kauza byla sdělovacími prostředky hojně sledována, publicita však obrazu nepomohla k lepšímu výsledku než v případě prvního prodeje. Zatímco v roce 2006 byla Koupel nohou prodána za necelých 11 milionů korun, o dva roky později se cena vyšplhala „jen“ na 9,3 milionu korun.

V roce 1923, dva roky po Koupeli nohou, vznikl reprodukovaný obraz Sedící muž, který nabízí ve svém Obchodu s uměním Miroslav Korecký. Několikrát vystavená a publikovaná práce pochází z majetku umělcova bratra Karla Čapka. Lepší provenienci si u Čapkova obrazu lze jen stěží představit. Zajdete-li se na Sedícího muže na pražské Vinohrady osobně podívat, setkáte se v Koreckého galerii ještě s jedním Čapkovým obrazem. A sice s Pijákem z roku 1919, který má taktéž ukázkovou provenienci a historii.