Čas nakupovat

Víkend 19. a 20. listopadu bude jedním z vrcholů letošní aukční sezony. Své aukce pořádají společnosti Arcimboldo, Galerie Art Praha a Prague Auctions. V nabídce jsou zajímavá díla od starých mistrů přes 19. století a klasickou modernu až po poválečné a současné umění. Společným znakem všech tří aukcí je, že vyvolávací ceny jsou tentokrát nasazeny velice střízlivě.

František Gross: Praha – Na Františku

František Gross: Praha – Na Františku / 1941 / olej na plátně / 72 x 109 cm / Galerie Art Praha 20. 11. 2011

Na událost sezony aspiruje dražba raného obrazu Emila Filly, Utěšitele z roku 1911, který na své nedělní aukci bude nabízet Galerie Art Praha (více zde). Podle prodejů Fillových obrazů z holandského období by se dalo očekávat, že dražba začne minimálně na 9 milionech korun, vyvolávací cena je však stanovena na pouhých 5,6 milionu korun (vyvolávací ceny jsou uváděny bez aukční provize).

Jakub Schikaneder: Dáma u klavíru

Jakub Schikaneder: Dáma u klavíru / olej na plátně / 88 x 101 cm / Galerie Art Praha 20. 11. 2011

Z dalších nabízených děl zaujmou olejem malovaný autoportrét Františka Tichého (580 tisíc), charakteristická ženská figura od Jaroslava Krále, obraz Venkovanka (850 tisíc), nebo pražská veduta od Františka Grosse, Na Františku z roku 1941 (600 tisíc korun). Mezi milionovými položkami najdeme zátiší od Karla Černého (1,2 milionu), Václava Špály (1,5 milionu), Emila Filly (3,5 milionu), dva pohledy na moře od Jana Zrzavého (á 1 milion), obraz Zlý vítr od Františka Muziky a žánrový výjev od Jakuba Schikanedera, Dáma u klavíru (3,5 milionu korun).

Václav Brožík: Útěcha

Václav Brožík: Útěcha / 1880 / olej na plátně / 101 x 145,5 cm / Arcimboldo 19. 11. 2011

Aukce galerie Arcimboldo se uskuteční již v sobotu v Kaiserštejnském paláci na Malé straně. Hlavní hvězdou aukce je rozměrný historický žánr od Václava Brožíka, obraz Útěcha z roku 1880. Jeho dražba začne na částce 950 tisíc korun. Vzhledem k popularitě Brožíkových obrazů v posledních letech se dá očekávat, že jen u ní nezůstane. Takto rané dílo, v této kvalitě se navíc na českém trhu dlouho neobjevilo. Ze starého umění je třeba zmínit alespoň párová květinová zátiší od Kašpara Jana Hirschellyho (600 tisíc) a galantní scénu od Norberta Grunda (250 tisíc korun).

Alén Diviš: Svatební košile

Alén Diviš: Svatební košile / 1948–49

olej na plátně / 44,5 x 38 cm / Arcimboldo 19. 11. 2011

Z umění 20. století má nejvyšší vyvolávací cenu obraz V sadu od Karla Černého (950 tisíc korun). Mezi lákadla aukce však rovněž patří mramorová soška Sedící žena od Otto Gutfreunda (400 tisíc), drobný olej Napouštění balonu od Kamila Lhotáka (600 tisíc) či jeden z obrazů z cyklu Svatební košile od Aléna Diviše (290 tisíc korun). Z poválečného umění je to pak zejména Krajina se stromem od Karla Malicha nabízená za 300 tisíc korun (více zde). Součástí dražené kolekce je také početný soubor starožitností a nábytku, od baroka po 20. století. Nejzajímavějším kusem jsou párová křesla od Jana Kotěry, jejichž dražba začne na 80 tisících korun.

Václav Stratil: Liška v lese

Václav Stratil: Liška v lese / 2003 / olej na plátně / 155 x 190 cm / Prague Auctions 20. 11. 2011

Úvod aukce společnosti Prague Auctions bude tvořit dražba necelé stovky tzv. velkých formátů. Až na pár výjimek jde o obrazy s rozměry kolem 2 metrů. Ceny jsou však nasazeny nečekaně nízko. Při prvním prolistování aukčního katalog člověka dokonce napadne, zda nejde jen o omyl. Portrét Norberta Kinského od Tomáš Císařovského, jedno z pláten známého cyklu Bez koní, je například nabízen z 65 tisíc, jedna z monumentálních lišek od Václava Stratila za 55 tisíc korun. Za podobné ceny jsou k mání i díla Martina Kuriše, Otto Plachta, Romana Trabury či Jakuba Špaňhela.

Antonín Slavíček: Praha s Letné

Antonín Slavíček: Praha s Letné / 1908 / olej na plátně / 51,7 x 62 cm / Prague Auctions 20. 11. 2011

V navazující „hlavní“ aukci jsou nabízena díla od starých mistrů po současnost. Nejvyšší vyvolávací ceny mají obrazy Prostor, hmota, světlo od Václava Boštíka (2,35 milionu) a Praha s Letné od Antonína Slavíčka (2,1 milionu korun). Černým koněm aukce by se mohl stát obraz Rozsévač, dílo slovenského malíře Jana Hály z roku 1929, jehož dražba začne na 150 tisících korun. Vzhledem k tomu, že na úterní aukci v Bratislavě se Hálův obraz Uspávanka v poli z roku 1935 prodal v přepočtu za víc jak 3 miliony korun, bylo by překvapením, kdyby zůstal nepovšimnut.