Cenné Kupkovy Errinye v Londýně

Akvarely Františka Kupky u Sotheby`s

Na pondělí 11. června připravila londýnská pobočka Sotheby´s aukci evropské malby. V nabídce nalezneme i dva české autory dlouhodobě působící v cizině. Mimo dvou pláten Otakara Kubína z kubistického období (spodní cenové odhady 30 a 40 tisíc liber, tj. zhruba milion korun, zde) bude dražen i cenný soubor akvarelů Františka Kupky.

František Kupka, Erinye,1906-08

František Kupka: Errinye - Město Argos /1906-08 / akvarel a kvaš na papíře / 24 x 17 cm

K mání bude celý soubor původních akvarelů které Kupka vytvořil mezi lety 1906 až 1908. Kupka akvarely použil jako předlohu pro ilustrace k básni Les Erinnyes francouzského básníka 19. století Leconte de Lisla. Báseň Errinye, vycházející z řecké mytologie, popisuje antickou tragédii a českým čtenářům ji v překladu zprostředkoval Jaroslav Vrchlický. Pojednává o bohyních pomsty a kletby, dcerách Háda a Persefoné, v římské mytologii známé pod jménem Fúrie. Sestry Errinye proklela bohyně Athéna za jejich vládychtivost.

František Kupka: Errinye - Strážní loďstvo /1906-08 / akvarel a kvaš na papíře / 17,5 x 20 cm

Kupka spolupracoval s různými vydavateli už od roku 1903, kdy pracoval na prvních ilustracích pro knihu Píseň písní. Toto téma jej patrně přivedlo i k studiu hebrejštiny, kterou se posléze naučil a ilustrace doplnil o původní hebrejské texty. Poté začíná pracovat na ilustracích k Errinyím, kterým se věnuje stejně svědomitě, studuje antické kostýmy i architekturu. Jak uvádí katalog Waldes-Kupka, kniha Les Erinnyes ve své době ve Francii získala titul nejlepší bibliofilie roku.

František Kupka: Errinnye

František Kupka: Errinye - Talthybios /1906-08 / akvarel a kvaš na papíře / 16 x 19 cm

Báseň vyšla roku 1908 a Kupka ji opatřil 25 ilustracemi. V aukční nabídce tentokrát najdeme deset z těchto pětadvaceti originálních akvarelů vytvořených mezi lety 1906-1908. Akvarely jsou rozděleny celkem do čtyř položek. Dvě položky po dvou akvarelech jsou nabízeny s předaukčním odhadem 10 až 15 tisíc liber (319 až 479 tisíc korun) a 12 až 18 tisíc liber (tedy 383 až 575 tisíc korun). Druhé dvě položky zahrnují tři samostatné akvarely a jejich předaukční odhady se pohybují v cifrách 22 až 28 (702 až 894 tisíc korun) a 28 až 35 tisíc liber (894 až více než milion korun). Dle záznamů aukčních databází ART+ i Artprice se práce z této série na aukcích zatím nedražily. Za nejbližší Erýniim lze považovat ilustrace ke sbírce Písně písní.

František Kupka: Errinye - Orestés /1906-08 / akvarel a kvaš na papíře / 18,5 x 19 cm

Kupka dlouhodobě patří na českých aukcích k nejdražším autorům. Ovšem rekordní částky jsou sběratelé ochotni utrácet primárně za oleje na plátně a nikoliv za akvarely, jež stále představují levnější variantu. Nejdražší prodanou prací Františka Kupky na papíře je soubor 30 kvašů k Písni písní, které vydražil jistý kupec ve Francii v roce 2008 za 247 840 eur (včetně provize).

Ale i u nás jsou sběratelé za Kupkovu práci na papíře ochotni utratit miliony. V Čechách je nejvýše vydraženým autorovým dílem na papíře Ženský akt pocházející z Waldesovy sbírky. Pastel se prodal v Galerie Kodl v roce 2005 za 2,7 miliónu korun. Jiný kvaš z přelomu století, Odpoledne v Trégastelu, také původně z Waldesovy sbírky, se v dubnu u Orlys Art Auctions prodal za 2,04 milióny korun. Za kresbu Mauzoleum v Halikarnasu, které je londýnským kouskům na českých aukcích nejbližší, pak jiný kupec o rok později u Vltavínu zaplatil 300 tisíc korun.

František Kupka: Errinye - Klytaimnéstra /1906-08 / akvarel a kvaš na papíře / 18,5 x 19,5 cm

V loňském roce byly na českém trhu dokonce draženy dvě práce na papíře, které se předtím neúspěšně ucházely o svého kupce na aukci sbírky Hascoe v Londýně. V Praze byly tyto dvě práce nabízeny rámcově za stejnou nebo nižší cenu, ale ani tady nevzbudily zájem dražitelů.