Československo design 60. – 80. léta

Prodejní výstava retro nábytku

Jak vypadaly interiéry našich bytů a domů v 60. až 80. letech minulého století? Podívat se nebo si zavzpomínat můžete po celé léto v Domě umění ve Chvalské tvrzi. A protože je výstava nábytku Československo design 60.–80. léta prodejní, můžete si z Horních Počernic odvézt vybraný kousek retro nábytku a oživit jím interiér své domácnosti.

Jsme průkopníci. Neznám nikoho, kdo by uspořádal podobnou výstavu o nábytku z této doby. Pokud bude o expozici zájem, je možné, že se to do budoucna stane trendem. Návštěvníci u nás uvidí spíš interiérové doplňky než celé sestavy. Zejména sedací nábytek,“ říká David Fiala, jehož ateliér výstavu uspořádal.

Dvouletá příprava expozice

Podle restaurátora a sběratele Davida Fialy je nábytek z tohoto období minulého století designově zajímavý. I když šlo o průmyslovou výrobu, používaly se kvalitní materiály. Architekti, kteří nábytek navrhovali, měli vzdělání ještě z předválečné doby. A přestože to za socialismu nebylo zrovna žádoucí, dokázali mnohdy navrhnout pozoruhodné produkty a vtisknout jim světovost.

Výstavu připravoval Ateliér Fiala téměř dva roky. Šlo o to sehnat jednotlivé kusy nábytku a následně je zrenovovat, aby vypadaly jako v čase svého vzniku. Expozice je uspořádána tak, že zhruba navozuje atmosféru jednotlivých dekád. Sestavám tedy vévodí televizor z roku 1655, gramorádio z šedesátých let a televize z roku 1970.

Doba byla hodně uniformní. Na výstavě například máme čtyři druhy křesel. A i kdybychom se stavěli na hlavu, pátý neseženeme, protože se nevyráběl,“ říká David Fiala. Přesto je spokojený, že se mu podařilo získat několik velmi zajímavých exponátů. „Designově je naprosto úžasná dělicí stěna výrobního družstva Holešov. Je z ohýbaného dřeva, většinou používali dubovou nebo jasanovou dýhu. Ve srovnání se socialistickou produkcí byla nadčasová a běžně se nedá sehnat. Nebo komody od architekta Jiroutka, černobílé nebo černorůžové, s plastovými šuplíčky v dřevěné konstrukci.

Zejména šedesátá léta jsou podle Davida Fialy retro, mají nádech starožitnosti, a přitom stále jde o funkční, moderní a designově zajímavé kousky. Zrekonstruovaný nábytek, který je na výstavě k dostání, je navíc levný. Pro někoho mohou být ceny jednotlivých zrestaurovaných kusů až překvapivě nízké. Například originální křesílko po kompletní renovaci je na výstavě k dostání za šest tisíc korun.

Dům umění nenabízí jen retro

Jak poukazuje majitel restaurátorského Ateliéru Fiala, návštěvníci Domu umění v Horních Počernicích mají nejen příležitost vidět, jak vypadal nábytek vyrobený za totality v době svého vzniku, ale také na jednom místě porovnat starší styly: mohou tu totiž obdivovat i zrestaurované kusy nábytku od baroka až po třicátá léta.

Dům umění má tři patra. Ve třetím patře je aktuální výstava, kde se návštěvníci ponoří do 60. až 80. let minulého století. O patro níž, v galerii starožitností, uvidí další styly: třicátá léta minulého století, přelom devatenáctého a dvacátého století, tedy období historismu, dále biedermeier, empír a baroko. Prohlédnout si mohou i sedací renesanční nábytek,“ láká David Fiala na nejstarší kusy své sbírky.

Hlavní trumf se skrývá za masivními dveřmi naproti galerii starožitností. Za nimi se totiž ukrývá restaurátorská dílna a návštěvníci mohou nahlédnout restaurátorům pod ruce. Zde se například dozvědí, z čeho se vyrábí šelaková politura nebo jak se připravuje kostní klíh. Mohou řemeslníky vidět při práci a teoreticky si vyzkoušet i nějaký dílčí restaurátorský úkon. Aktuálně se v dílně intenzivně pracuje na velmi pěkných barokních komodách, kterým se pod rukama zručných profesionálů vrací původní lesk.

Prohlídku Domu umění mohou návštěvníci zakončit v prvním podlaží, ve staročeské restauraci Špejchar, která je zařízena ve stylu z doby rakousko-uherské monarchie. Císař František Josef I. vévodí celému prostoru, všechny artefakty jsou z jeho časů a jde o originály. Každá židle, každý stůl skutečně pochází z doby rakouské monarchie. „A vaříme tu podle Magdaleny Dobromily Rettigové,“ uzavírá s úsměvem majitel.

Prodejní výstava nábytku Československo design 60. – 80. léta se koná od 25. června do 31. srpna 2015 a najdete ji v Domě umění na adrese Na Chvalské tvrzi 858, Praha 9. Více informací je k dispozici na www.atelier-fiala.cz.