Českým autorům se letos daří i na světových aukcích

Toyen, Šíma, Sýkora v nových aukčních rekordech

První pololetí letošního roku bylo pro české umění velmi úspěšné nejen doma, ale i v zahraničí. Deset nejdražších bohemik se prodalo v součtu za částku přesahující 2,57 milionu eur. To je téměř 70 milionů korun.

V top 10 figurují tradiční jména: Toyen, Josef Šíma, Zdeněk Sýkora, František Kupka. Mezi ně se vmísili ještě Emil Filla a Václav Špála a neobvykle také Georg Kars. Vysoké ceny naznačují, že kupci (patrně s výjimkou Kupky a Karse) byli nejspíš zájemci z České republiky.

Nejúspěšnějším autorem co do počtu děl a výše jejich ceny, je letos zatím Josef Šíma. Do první desítky přispěl nejen svým rekordním prodejem tempery Troska (více zde), ale i třemi dalšími obrazy. Ostatní jmenovaní umělci jsou v první desítce zastoupeni vždy jedním dílem. Že šlo pro Šímu skutečně o výjimečné pololetí, svědčí i součet cen všech jeho letošních prodejů. Za třináct Šímových prací, většinou maleb, sběratelé od ledna do června utratili více než 35 milionů korun.

Předpoklad, že za řadou prodejů budou kupci z České republiky, potvrzuje mimo jiné Šímův obraz Městská krajina, který se v dubnu prodal v Paříži za 35 tisíc eur (bez aukční provize) a již koncem května byl znovu nabídnut na pražské aukci galerie Vltavín. Zde našel nového majitele za 2,88 milionu korun, tedy za více než dvojnásobek původně realizované ceny.

V první patnáctce, kterou pro rozšířený přehled uvádíme níže celou, se objevují ještě dvě práce na papíře od Františka Kupky a také dvě díla malířů 19. století, Josefa Mánesa a Maxmiliána Haushofera (více o nich zde a zde). Nová autorská maxima zaznamenali v tomto pololetí díky zahraničním prodejům kromě Šímy také Zdeněk Sýkora (zde) a pro zahraniční trh i Toyen (zde).

Do přehledu jsme nezařadili abstraktní obraz dražený v únoru aukční síní Bonhams jako dílo Františka Kupky. Obraz je pro Kupku velmi atypický a nemá za sebou žádnou publikační nebo výstavní historii. Chybí i v nedávno vydaném soupisu malířových olejomaleb. Věnujeme se mu proto v samostatném článku (více zde).

Není-li uvedeno jinak, jsou ceny včetně aukční provize (bez dalších poplatků a DPH). Rozměry poměrem odpovídají originálním velikostem kromě obrazu Zdeňka Sýkory, který je nepatrně zmenšen. Letošní top 10 českých aukcí je zde

Toyen: Le devenir de la liberté, 1946 olej na plátně, 65 x 165 cm, cena: 854 000 eur

1) Toyen: Le devenir de la liberté, 1946
olej na plátně, 65 x 165 cm
cena: 854 000 eur, Thierry-Lannon & Associés 7. 5. 2016

Prodej tohoto rozměrného, mnohokrát reprodukovaného obrazu znamená nový malířčin aukční rekord na zahraničním trhu a současně nejvyšší cenu za malířčino poválečné dílo. V přepočtu činí jeho cena více než 23 milionů korun. K prodeji vysoko nad horní hranicí odhadní ceny (610 tisíc eur) patrně přispěl i celostránkový inzerát v dubnovém čísle Art+Antiques, který na aukci upozornil české sběratele (více také zde). Na domácím trhu se za více než 20 milionů korun doposud prodalo jen jedno dílo Toyen, olej Spící z konce 30. let. Před 7 lety našel u Pictury nového majitele za 23,31 milionu korun.

Josef Šíma: Troska, 1932,  tempera na plátně, 66 × 109,2 cm  cena: 721 000 eur, Christieʼs Paříž 8. 6. 2016
2) Josef Šíma: Troska, 1932
tempera na plátně, 66 × 109,2 cm
cena: 721 000 eur, Christieʼs Paříž 8. 6. 2016

Tato malba z majetku Jiřího Voskovce se stala pátým nejdražším dílem červnové aukce Christieʼs v Paříži a zároveň určila nový Šímův celosvětový aukční rekord. Horní hranice odhadní ceny se 100 tisíci eur (bez aukční provize) byla pro obraz patřící do autorova surrealistického období konce 20. a 30. let, značně podhodnocená. Podobné obrazy se na trhu objevují zcela ojediněle. Výsledná cena předčila i dosavadní české aukční maximum obrazu Léda s labutí, který se prodal v roce 2008 na aukci Galerie Art Praha za 17,23 milionu korun (více zde).

3) Josef Šíma: Métamorphose, 1966
olej na plátně, 65 x 92 cm
cena: 211 500 eur, Christieʼs Paříž 10. 6. 2016

Tento Šímův pozdní obraz také poměrně výrazně překonal horní hranici odhadní ceny. Ta byla stanovena na 120 tisíc eur (bez provize). Výsledná cena tohoto oleje však vystoupala až na 175 tisíc eur (bez provize). K úspěchu jistě přispělo i to, že obraz byl dražen pouhé dva dny po obrazu Troska.

Zdeněk Sýkora: Linie č. 74, 1990 olej na plátně, 200 x 200 cm, cena: 210 800 eur Lempertz 4. 6. 2016
4) Zdeněk Sýkora: Linie č. 74, 1990
olej na plátně, 200 x 200 cm,
cena: 210 800 eur, Lempertz 4. 6. 2016

Galerie Lempertz v Kolíně nad Rýnem patří k pravidelným prodejcům Sýkorových děl. Prodejem tohoto monumentálního liniového obrazu se její letošní červnová aukce postarala o Sýkorův nový autorský rekord. Ten činí v přepočtu zhruba 5,7 milionu korun a překonal předchozí maximum oleje Dva trojúhelníky o více než 1 milion korun (více zde).

Emil Filla: Zátiší s violoncellem, olej na plátně, 68 x 82 cm cena: 148 000 eur (bez provize) Grenoble Encheres 8. 2. 2016
5) Emil Filla: Zátiší s violoncellem
olej na plátně, 68 x 82 cm
cena: 183 500 eur, Grenoble Encheres 8. 2. 2016

Tento olej na plátně je signovám a datován v levém dolním rohu. Dosažená kladívková cena na sále byla 148 tisíc eur. Informace k provenienci ani odhadní ceně bohužel nejsou k dispozici.

František Kupka: Femme dénudée dans un intérieur  uhel a křída na papíře, 58.7 x 47.1 cm cena: 111 000 eur Sotheby's Paříž, 1. 6. 2016
6) František Kupka: Femme dénudée dans un intérieur
uhel a křída na papíře, 58.7 x 47.1 cm
cena: 111 000 eur, Sotheby's Paříž, 1. 6. 2016

Tato kresba Františka Kupky pochází ze soukromé sbírky v Paříži. V pravé části obrazu je věnování malíři Eugenu Gasperinimu a Kupkův podpis. Odhadní cena byla stanovena v rozmezí 20 až 30 tisíc eur (bez provize). Výsledná cena ji překonala několikanásobně a stala se tak sedmou celosvětově nejdražší Kupkovou kresbou.

Georg Kars: Portrét, 1910 olej na plátně, 65 x 54 cm cena: 78 825  eur  MatsArt Auctioneers & Appraisers, Jeruzalém, 21. 1. 2016
7) Georg Kars: Portrét, 1910
olej na plátně, 65 x 54 cm
cena: 78 825  eur, MatsArt Auctioneers & Appraisers, Jeruzalém, 21. 1. 2016

Signované dílo Kralupského rodáka Georga (Jiřího) Karse s odhadní cenou mezi 25 a 32 tisíci eur. Dosažená kladívková cena na sále se rovnala dvojnásobku horní hranice odhadní ceny. Jde o třetí nejvyšší cenu za Karsovo dílo na mezinárodním trhu.

Josef Šíma: Bez názvu, 1961  olej na plátně, 75 x 100 cm cena: 69 160 eur Cornette de Saint Cyr 9. 6. 2016
8) Josef Šíma: Bez názvu, 1961
olej na plátně, 75 x 100 cm
cena: 69 160 eur, Cornette de Saint Cyr 9. 6. 2016

Další, tentokrát bezejmenný pozdní Šímův obraz je signován a datován v pravém dolním rohu. Jako jediné z děl první desítky nejdražších bohemik jeho prodejní cena nedosáhla odhadní ceny stanovené v rozmezí 70 až 80 tisíc eur.

Josef Šíma: Bez názvu, olej na plátně, 51 x 61 cm cena: 66 680 eur Cornette de Saint Cyr 9. 6. 2016
9) Josef Šíma: Bez názvu
olej na plátně, 51 x 61 cm
cena: 66 680 eur, Cornette de Saint Cyr 9. 6. 2016

Tento nepojmenovaný olej je signován v pravém dolním rohu. Jeho odhadní cena byla stanovena v rozmezí 40 až 50 tisíc eur (bez provize). Kladívková cena překonala její horní hranici o 3 tisíce eur.

Václav Špála: Zátiší s květinami, 1928 olej na plátně, 89 x 66 cm cena: 66 600 eur Bukowskis, Stockholm 19. 4. 2016
10) Václav Špála: Zátiší s květinami, 1928
olej na plátně, 89 x 66 cm
cena: 66 600 eur, Bukowskis, Stockholm 19. 4. 2016

Pro Špálu typické květinové zátiší pochází z roku 1928, vročení i signatura jsou patrné v pravém dolním rohu obrazu. Cena byla odhadována v rozmezí 32 až 44 tisíc eur bez provize. Kladívková cena byla nakonec o více než 8 tisíc vyšší než horní hranice odhadu.

František Kupka: Étude pour musique, 1930 kvaš na papíře, 30 x 32,4 cm cena: 66 020 eur Sotheby's Londýn 4. 2. 2016
11) František Kupka: Étude pour musique, 1930
kvaš na papíře, 30 x 32,4 cm
cena: 66 020 eur, Sotheby's Londýn 4. 2. 2016

Josef Mánes: Komtesy Františka a Serafína Kolowrat-Krakowské, 1841 olej na dřevě, 44,5 x 35,5 cm cena: 56 250 eur  Dorotheum Vídeň 21. 4. 2016
12) Josef Mánes: Komtesy Františka a Serafína Kolowrat-Krakowské, 1841
olej na dřevě, 44,5 x 35,5 cm
cena: 56 250 eur, Dorotheum Vídeň 21. 4. 2016

Maxmilián Haushofer: Chiemsee od východu před bouřkou, olej na plátně, 69 x 95 cm cena: 56 250 eur  Dorotheum Vídeň 21. 4. 2016
13) Maxmilián Haushofer: Chiemsee od východu před bouřkou
olej na plátně, 69 x 95 cm

František Kupka: Portrait de femme, 1908-9 pastel na papíře, 38 x 44,5 cena: 45 000 eur (bez provize) Million & Associés 22. 6. 2016
14) František Kupka: Portrait de femme, 1908-9
pastel na papíře, 38 x 44,5
cena: 55 856 eur, Million & Associés 22. 6. 2016

Josef Šíma: Paysage, 1962 olej na plátně, 35 x 55 cm cena: 48 080 eur Cornette de Saint Cyr 9. 6. 2016
15) Josef Šíma: Paysage, 1962
olej na plátně, 35 x 55 cm
cena: 48 080 eur, Cornette de Saint Cyr 9. 6. 2016