Art+Antiques Čína i starožitnosti

Zezula 31. 3. 2012

Brno – Pro brněnský aukční dům Zezula byla první letošní aukce, která se konala o poslední březnové sobotě, nejúspěšnější aukcí za poslední tři roky. Sběratelé na ní utratili 7,42 milionu korun a nového majitele našlo 60 procent z téměř pěti set uměleckých děl a starožitností. Díky motivačně nastaveným vyvolávacím cenám řada položek zaznamenala výrazné nárůsty. Milionovou hranici překonal jeden z nabízených čínských svitků, nad sto tisíc korun bylo draženo dalších sedm děl (všechny ceny jsou včetně aukční provize).

Fu Pao-š’: Čchü Jüana v bambusovém háji / 1963

malba tuší na papíře / 38 x 52 cm / cena: 1 416 000 Kč

Zájem o asiatika, či přesněji čínské umění, celosvětově roste a český trh má v tomto směru co nabídnout. Společnost Zezula se tomuto segmentu věnuje systematicky již několik let. Na své březnové aukci tak dražila pět desítek položek čínského a japonského umění. Ze 118 tisíc na 1,4 milionu korun vylétla cena čínského svitku zobrazujícího starověkého básníka Čchü Jüana, který ukončil svůj život poté, co ztratil přízeň svého vládce. Malba tuší na papíře pochází od Fu Pao-š’iho a datuje se do roku 1963. S osminásobným vzestupem ceny našel kupce svitek Kuřata populárního čínského malíře Čchi Paj-š’iho, dražba skončila na částce 944 tisíc korun. S výrazným nárůstem z 6 na 55 tisíc korun se prodala dokonce i kniha barevných dřevořezových reprodukcí obrazů tohoto autora. Svitek Dvě volavky od dalšího čínského malíře 20. století Li Kchu-čchana se prodal za 307 tisíc korun, více než čtyřnásobek prvního podání.

Bojovalo se ovšem i o řadu položek kresby a grafiky, která se v posledním roce těší nebývalé pozornosti sběratelů. Velký zájem vzbudila čtveřice suchých jehel Kamila Lhotáka Chovanci z brněnského ústavu Kociánka, která se dostala z vyvolávaných 2 200 korun až na 38 tisíc korun. Stejný zájem byl o Akt dívky se zvednutými pažemi Františka Drtikola, který aukční síň použila na obálce katalogu. Z minimálního podání 26 tisíc se dostal na více než 54 tisíc korun. Fotografie Miroslava Tichého Žena za pultem pak vyšla na 35,4 tisíce korun, trojnásobek vyvolávací ceny. Za 20 tisíc se prodala akvarelová ilustrace Čtoucí Don Quijote od Luďka Marolda, lept Jezdec v manéži Františka Tichého z roku 1947 pak přišel nového majitele na 45 tisíc korun.

Jan Kašpar Hirschely: Dvojice zátiší Jan Kašpar Hirschely: Dvojice zátiší

Jan Kašpar Hirschely: Dvojice zátiší

olej na bílém plechu / á 20,6 x 14,8 cm / cena: 696 200 Kč

Z položek malby se za vyvolávací ceny prodala Krajina s poutníky Joose de Mompera (295 tisíc) a dvojice zátiší Jana Kašpara Hirschelyho (696 tisíc korun). Půvabná zátiší se sýkorkou a pěnkavou společnost v minulosti již jednou dražila. Před pěti lety, tehdy byla nabízena jako dvě samostatné položky, se prodala s výrazným nárůstem dohromady za 564 tisíc korun. Nevydraženy naopak tentokrát zůstaly Odpočinek na útěku do Egypta od Jana Jakuba Hartmanna (nabízen za 354 tisíc) a dvě krajiny od Antonína Slavíčka (nabízené za 649 a 295 tisíc korun).

V kategorii starožitností se nejdráže prodala renesanční přilbice, která byla loni vystavena na výstavě Rožmberků. Italskou práci z doby kolem 1500 získal nový majitel za vyvolávací cenu 212 tisíc korun.

Urputný boj se strhl o fajánsovou mísu ze západního Slovenska či Moravy datovanou rokem 1692. Z 41 tisíc se její cena vyšplhala až na 118 tisíc korun. Jen o tisíc korun méně, v tomto případě však šlo o minimální podání, stála šestidílná sedací souprava vyrobená z rohů hovězího dobytka. Kuriózně vyhlížející nábytek byl vyroben po roce 1900 ve Spojených státech. Z 6 na neuvěřitelných 106 tisíc vylétla skleněná plastika Pavla Hlavy.