Art+Antiques Další čínské rekordy

Galerie Arcimboldo 21. 5. 2013

Aukce čínského umění a starožitností pořádaná v úterý 21. května galerií Arcimboldo vynesla přes 70 milionů korun, což je pro společnost historicky nejlepší výsledek (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Draženo bylo 144 děl čínského umění, kupce našla o něco více než polovina z nich. Hned 13 tušových maleb se prodalo za více než milion, dalších 14 děl bylo draženo v rozmezí od sto tisíc do půl milionu korun.

Čchi Paj-š': Vadnoucí lotosy a vážka  Čchi Paj-š': Šest krevet

Čchi Paj-š': Vadnoucí lotosy a vážka
tuš a barvy na papíře / 137 × 34 cm
cena: 10 788 000 Kč

Čchi Paj-š': Šest krevet
tuš na papíře / 104 × 34 cm
cena: 6 324 000 Kč

Čchi Paj-š': Svlačce
tuš na papíře / 60 × 39,5 cm
cena: 7 192 000 Kč

Obraz Vadnoucí lotosy a vážka od malíře Čchi Paj-š se částkou 10,8 milionu korun postaral o nový cenový rekord za moderní čínskou malbu na českém trhu (přehled nejdražších Čchiových maleb zde). Šlo o dosud nejrozměrnější a nejkvalitnější autorovu práci nabízenou na české aukci. „Obraz vznikl v mistrově nejzralejším, a tudíž nejvyhledávanějším tvůrčím období a jeho námět je zcela typický. Jinými slovy, kdyby někdo chtěl vlastnit jediný obraz od Čchi Paj-š'e, byl by to právě červený lotos, symbolizující čistotu, přeneseně též bohatství, jednotu a plodnost; vážka je opět symbolem prosperity a harmonie, a navíc přináší štěstí,“ vysvětluje majitel Galerie Arcimboldo Oldřich Hejtmánek.

Dražba začínala na částce necelých 3,6 milionu, jeden z dražitelů však hned přihodil rovnou na 5 milionů korun. Závěrečný souboj se odehrával mezi anglicky hovořícím zájemcem na telefonu a čínským dražitelem v sále. Finální příklep byl nakonec ve prospěch dražitele v sále. Prodalo se 8 z 9 mistrových maleb, za které kupující dohromady utratili přes 46 milionů korun. Dvojice nejdražších z nich pocházela ze sbírky významné české sinoložky, překladatelky a propagátorky čínské literatury Zdenky Heřmanové.

Sü Pej-Chung: Běžící kůňSü Pej-Chung: Běžící kůň
tušová malba na papíře / 52 x 73,5 cm /
cena: 7 192 000 Kč

Vedle Čchi Paj-š'e byly za milionové částky draženy ještě malby Sü Pej-Chunga, Li Kche-žana a Čchen Šao-Meja, tedy vesměs autorů první poloviny 20. století, kteří jsou dnes v Číně považováni za klasiky moderní malby. Druhým nejdražším dílem večera byl Běžící kůň, charakteristická ukázka tvorby Sü Pej-Chunga, který se prodal za téměř 7,2 milionu korun. Malířův soukromý dopis středoškolákovi Liou Pchu-Šuovi, jenž se později sám stal významným čínským malířem, se následně postaral o jedno z největších překvapení aukce. Z vyvolávací ceny 7 tisíc se dostal až na částku 533 tisíc korun.

Zájem byl i o starožitnosti a užité umění. Z vyvolávací ceny pouhých 80 tisíc na konečných více než půl milionu korun vystoupala tři tisíce let stará bronzová bojová čepel Tao z období rané dynastie Západní Čou (11.–10. století př. n. l.). Z keramiky se nejdráže prodala mělká mísa s jednoduchým modrým dekorem z produkce císařských dílen z 18. století. Z necelých 70 tisíc korun se dostala na 446 tisíc korun.

bronzová čepel TaoBronzová bojová čepel Tao / 11.-10. stol. př. n. l.
bronz / délka 29 cm / cena: 508 400 Kč