Březen 2017 1146

Art+Antiques Další drahé Toyen

Toyen na březnových aukcích Sothebyʼs a Drouot

Součástí březnové večerní aukce impresionistů a moderního umění v londýnské pobočce Sothebyʼs byl i soubor dvou desítek surrealistických děl. Ve společnosti Reného Magritta, Jeana Arpa či Juana Miróa se objevil i jeden obraz od Toyen.

Toyen: Čtvero živlů, 1950,
Toyen: Čtvero živlů, 1950, olej na plátně, 70,8 x 106,5 cm,
cena: 344 750 GBP,Sothebyʼs Londýn 1. 3. 2017

Metrové plátno Čtvero živlů z roku 1950 bylo nabízeno s odhadem 120 až 150 tisíc liber (bez aukční provize a poplatků). Cena na sále nakonec vystoupala až na 280 tisíc, což včetně všech poplatků dělá přes 350 tisíc liber. Vítěz aukce tak za obraz nabídl více než 11 milionů korun.

Toyen: Na rozcestí ticha, 1960

  Toyen: Na rozcestí ticha, 1960,

  olej na plátně, 50 x 100 cm,

  cena: 427 800 eur,
  Drouot Estimations Paříž 17. 3. 2017

O dva týdne později byl v dražbě pařížské aukční síně Drouot Estimations nabízen malířčin obraz Na rozcestí ticha z roku 1960. Předaukční odhad počítal s cenou 150 až 200 tisíc eur (bez provize), obraz se nakonec prodal za 428 tisíc eur, tedy 11,56 milionu korun. Za posledních deset měsíců aukcemi ve Francii a Anglii prošlo již šest malířčiných obrazů, za které sběratelé a investoři dohromady vydali přes 63 milionů korun.