Díla českých umělců v Paříži zazářila

Artcurial 27. 3. 2018

Na úterní pařížské aukci umění 20. století, na níž jsme upozorňovali předem, se nabízená bohemika stala suverénně nejdražšími díly celé dražby. S nejvyšší cenou z aukce odešel obraz Jindřicha Štyrského, dosavadní top 10 Otakara Kubína pak bylo výrazně přepsáno.

V katalogu aukce umění 20. století s podtitulem Entre Avant-garde et Renouveau bylo celkem 167 děl, z nichž se prodalo 113 za celkovou cenu téměř 1,78 milionu euro. Více než polovinu z této částky (přesně 938,6 tisíce euro) však tvořil součet pouhých sedmi děl: jednoho obrazu Jindřicha Štyrského a šesti maleb Otakara Kubína. Na šesticiferný výsledek v aukci nedosáhlo žádné jiné dílo, po Kubínově portrétu Arne Laurina (143 tisíc euro) následovala až malba André Claudota Essaims de misère, Pékin z roku 1928 s cenou 36,4 tisíce euro.

Více o dílech v aukci jsme přinesli zde

Takto se malby autorů českého původu v úterní aukci seřadily počínaje nejlepším výsledkem. Ceny (kromě odhadních) jsou uvedeny včetně aukční přirážky a dalších poplatků. Obrázky poměrově neodpovídají skutečným velikostem obrazů:

Jindřich Štyrský : Portrét ženy (Prostitutka), 1922
olej na plátně, 52 x 32 cm
dosažená cena: 269 400 €

Odhadní cena tohoto obrazu byla značně podhodnocená, pouze v rozmezí 30 až 40 tisíc euro, což aukční výsledek plně potvrdil. Cena se zastavila na více než 269 tisících euro, což je v přepočtu aktuálním kurzen zhruba 6,24 milionu korun. To by však mezi Štyrského nejdražšími obrazy stačilo na umístění zhruba kolem poloviny druhé desítky.

Otakar Kubín: Sklizeň brambor, asi 1909-10 olej na plátně, 110 x 144,5 cm  odhadní cena: 40 - 60 000 € (+ provize a další poplatky)

Otakar Kubín: Sklizeň brambor, asi 1909-10
olej na plátně, 110 x 144,5 cm
dosažená cena: 244 600 €

Horní hranice odhadu u většiny Kubínových děl byla také stanovena velmi nízko, u obrazu Sklizeň brambor to bylo 60 tisíc euro, tedy méně než čtyřnásobek ceny konečné. S částkou přibližně 6,24 milionu korun jde o druhou nejvyšší cenu za umělcovu malbu hned po Zátiší s podnosem, které bylo vydraženo v roce 2014 u 1. Art Consulting za 6,37 milionu korun.

Otakar Kubín: Krajina s domečkem, asi 1913-14 olej na plátně, 37 x 45 cm  odhadní cena: 40 - 60 000 € (+ provize a další poplatky)

Otakar Kubín: Krajina s domečkem, asi 1913-14
olej na plátně, 37 x 45 cm
dosažená cena: 232 200 €

Možná trochu překvapivě byl tento obraz prodán levněji než malba předchozí, ač pochází z nejvíce ceněného Kubínova kubo-expresionistického období. Cena asi 5,92 milionu by v novém top 10 autora znamenala šestou nejvyšší příčku hned za Autoportrétem prodaným před dvěma lety u aukční síně Arthouse Hejtmánek za 5,95 milionu korun.

Otakar Kubín: Portrét Arneho Laurina (?), asi 1910 olej na plátně, 85 x 64 cm  odhadní cena: 8 - 12 000 € (+ provize a další poplatky)

Otakar Kubín: Portrét Arneho Laurina (?), asi 1910
olej na plátně, 85 x 64 cm
dosažená cena: 143 000 €

Mezi deset nejdražších Kubínových obrazů, na osmé místo, by se dostal i pravděpodobný portrét Arneho Laurina (Arnošta Lustiga) s cenou zhruba 3,65 milionu korun. V top 10 2016 (viz zde) by tato cena stačila na šestou pozici. Právě tento portrét zaznamenal nejvyšší nárůst oproti horní hranici odhadní ceny, bezmála dvanáctinásobek. Ta byla stanovena jen mezi 8 a 12 tisíci euro.

Otakar Kubín: Imaginární portrét E. A. Poea, asi 1911
olej na plátně, 48 x 39 cm
dosažená cena: 16 900 €

Se stejnou cenou, 431 tisíc korun, skončil v aukci Imaginární portrét E. A. Poea a Kubínovo pozdější Zátiší. Dražebník odhadoval jejich cenu v rozmezí 4 až 6, respektive 6 až 8 tisíc euro.

Otakar Kubín: Zátiší
olej na plátně, 46 x 55 cm
dosažená cena: 16 900 €

Otakar Kubín: Portrét umělcovy matky Olgy, asi 1902
olej na plátně, 50,3 x 41,7 cm
dosažená cena: 15 600 €

Nejranější Kubínovou realizací v aukci byl portrét jeho matky Olgy. I ten více než zdvojnásobil svou cenu oproti horní hranici předpokládané částky. V českých korunách by jeho cena činila přibližně 398 tisíc korun.

Ze stejné sbírky dále uspěly (a s nárůsty) olej Milady Marešové Dělník s cigaretou (5200 euro), Zátiší Milady Šindlerové (1040 euro), dvě práce Arnolda Koblitze (Sad v Boskovicích, 2300 euro a Český voják, 390 euro). Portrét ženy Františka Zdeňka Eberla jiné provenience se prodal přesně v rozmezí odhadované ceny za necelých 2900 euro.

Je vysoce pravděpodobné, že některá z děl skončila v českých sbírkách.