Dílo měsíce: J. Rössler - Světelné studie

gelatin silver print / 24,7 x 23,1 cm / 240 000 Kč (+25 % provize)

Překvapivý zájem sběratelů vzbudila první říjnovou neděli na dražbě Prague Auctions jedna z nabízených fotografií Jaroslava Rösslera. Jde o položku s patrně vůbec nejvyšším cenovým nárůstem v letošním roce.

Jaroslav Rössler: Světelné studie / 1924 / gelatin silver print / 24,7 x 23,1 cm / sign. vzadu Sylvie Vítová - Rösslerová, 4/5 / Prague Auctions 5. 10. 2014Jaroslav Rössler: Světelné studie gelatin silver print / 24,7 x 23,1 cm / sign. vzadu Sylvie Vítová - Rösslerová, 4/5 / Prague Auctions 5. 10. 2014

Snímek s vyvolávací cenou 15 tisíc korun, Světelná studie, je fotografickým novotiskem vyrobeným z původního negativu z roku 1924. Prozrazuje to signatura na rubu  "Sylvie Vítová - Rösslerová, 4/5". Přesto jej zájem dražitelů vyhnal až na dvanáctinásobek původní částky. Jde tak v současnosti o nejdražší v tuzemské aukci prodanou Rösslerovu fotografickou práci a také o položku s jedním z vůbec nejvyšších aukčních nárůstů v letošním roce. Finální kupec za tento tisk včetně provize zaplatil 300 tisíc korun.

Podobné novodobé zvětšeniny Rösslerových děl jsou, na rozdíl od původních autorských originálů, na novodobém trhu časté. Podobná je situace například s pracemi Bohuslava Reynka, kdy jsou na trhu vedle sebe k dispozici původní autorské tisky i ty novodobé. Otázkou je, zda je kupcům vždy tato situace zcela jasná. Aukční dům odmítl, s odvoláním na zájem klienta, tento prodej jakkoliv komentovat.

V podobné relaci se prodal letos v květnu snímek Nad střechami, podle katalogu datovaný do roku 1924. V berlínském aukčním domě Villa Grisebach vyšel i s poplatky na 6 875 eur, což je v přepočtu asi 190 tisíc korun. I zde byla konečná cena oproti původnímu odhadu pětinásobná. Připomeňme, že Rösslerův světový aukční rekord padl v dubnu 2013 v New Yorku, kde se jeho Světelná abstrakce z roku 1923 prodala za 62,5 tisíce dolarů (více zde).