Art+Antiques Dorotheum 21. 5. 2011

O pořádné překvapení poslední aukce pražského Dorothea, konané 21. května, se postaral nenápadný olej s vyvolávací cenou 43 tisíc korun. Jednalo se o olejomalbu na dřevě signovanou Alessandro Milesi, což je benátský malíř přelomu 19. a 20. století. Jeho žánrový výjev Vyprávění pohádky však vzbudil mezi dražebníky velkou pozornost. Cena z několika desítek tisíc doslova vylétla až na částku 2,16 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Celkové tržby činily 15,3 milionu korun, přičemž nového majitele našlo na 35 procent z 550 dražených předmětů. Dvacet položek bylo vydraženo za částky přesahující sto tisíc korun, tři obrazy se prodaly za více než milion korun.

Alessandro Milesi: Vyprávění pohádky
olej na dřevě / 55 x 43 cm / cena: 2 160 000 Kč

Milesiho úspěch byl překvapením i pro samotné Dorotheum. „Níže nasazená vyvolávací cena působila na italský trh silně motivačně a domníváme se, že hodně klientů šlo do dražby tohoto půvabného díla právě díky ní. Cenový nárůst byl tedy částečně způsoben extrémní poptávkou. Někteří dražitelé se zastavili již na částce kolem 200 tisíc, většina stoupala do výše kolem 600 tisíc korun. Poslední bitva se odehrávala výhradně mezi dvěma zájemci. Jaký byl jejich podnět k takovému nárůstu ceny, lze těžko odhadovat,“ komentuje dosažený výsledek ředitelka aukčního domu Mária Gálová. Milesiho ceny na zahraničních trzích se totiž v posledních letech pohybují maximálně do výše 10 tisíc eur. Dosažená částka je tak pravděpodobně autorova nejvyšší za posledních několik let.

Mikuláš Galanda: Milenci
olej na překližce / 30,5 x 24,5 cm / cena: 2 760 000 Kč

Dalším překvapením odpoledne byl téměř trojnásobný růst ceny u malby slovenského modernisty Mikuláše Galandy Milenci. Částka za lyrický figurální námět se vyšplhala až na 2,76 milionů korun. Jde tak nejen o nejdražší dílo aukce, ale také o autorovu nejvyšší dosaženou cenu na našem i slovenském trhu. Prodala se také Galandova Krajina s domky (360 tisíc) a Na vsi Vojtěcha Erdélyho (456 tisíc korun). Z nabídky slovenských autorů zaujalo i Zátiší Ľudovíta Fully (1,44 milionu korun), které našlo kupce za vyvolávací cenu. Přitom Fullovo Zátiší i Galandovy Milenci pocházejí shodně ze sbírky etnografa Antonína Václavíka. Stejný původ má i pastel Honelník Miloše Bazovského, jenž se prodal za pětinásobek prvního podání (156 tisíc korun).

Alois Kalvoda: Mlha v horách / 1906 / olej na plátně / 60 x 66,5 cm / cena: 312 000 Kč

Přibližně trojnásobně vzrostla cena u krajiny Mlha v horách od Aloise Kalvody (312 tisíc) i u krajiny Romana Havelky Sekáč, datované rokem 1904 (408 tisíc korun). Dosažená cena je Havelkovým novým aukčním rekordem. Z české moderny byl zájem o válečně ponurou Tvář na chodníku Otakara Mrkvičky za příznivou vyvolávací cenu 144 tisíc korun. Dílo s výstavním štítkem Vilímkovy galerie z roku 1943 se nakonec prodalo za 384 tisíc korun. Šest příhozů nad minimální podání, za 360 tisíc korun, se prodala drobná Krajina z Provence od Otakara Kubína. Z poválečného umění se těšila trojnásobnému nárůstu asambláž Jiřího Chmelaře (180 tisíc korun). Za stejnou částku, v tomto případě však šlo o vyvolávací cenu, se prodalo i rozměrné plátno Aleše Lamra Ohňostroj v zahradě.

Nápojová souprava pro 14 osob / Moser, kolem 1950 / celkem 184 kusů / cena: 120 000 Kč

V kategorii starožitností zaznamenala největší cenový nárůst honosná šavle uherského typu se stříbrnou rukojetí, která se z 24 tisíc dostala až na částku 114 tisíc korun. Ještě o pár tisíc víc stála skleněná nápojová souprava značky Moser pro čtrnáct lidí. Soubor čítající 184 jednotlivých kusů se prodal za 120 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 48 tisíc korun se prodal pohár z fialového agatinového skla, výrobek buquoyských skláren z doby kolem roku 1835, a za 60 tisíc korun získal nový majitel bytelnou barokní truhlu.

Mezi nevydraženými díly zůstaly mimo jiné i dvě nejdražší položky aukce, zátiší od Emila Filly z roku 1930 (nabízeno za 2,4 milionu) a abstraktní krajina Vojtěcha Preissiga (nabízena za 1,68 milionu korun). Preissigovy oleje se na trhu sice prakticky nevyskytují, v tomto případě však kupce patrně odradilo, že šlo o krajinu laděnou do nepříliš atraktivní khaki zelené.