Art+Antiques Dorotheum 22. 5. 2010

Aukce společnosti Dorotheum, která se konala v sobotu 22. května v hotelu Marriott, vynesla 20,4 milionu korun.

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukřní provize) Prodejní úspěšnost byla necelých 43 procent a za více než sto tisíc korun se prodalo 32 obrazů a starožitností. Hranici jednoho milionu korun překonaly jen dva obrazy, na aukci nicméně padlo hned několik autorských cenových rekordů. (tisková zpráva zde)

Nejdražším dílem aukce se stalo Zátiší s rybou, obraz Emila Filly z roku 1926, který se z vyvolávací ceny 1,8 milionu se dostal na 2,4 milionu korun. To je ale stále o půl milionu méně než původní cenový odhad. Začátkem letošního roku byl tentýž obraz na aukci společnosti 1. Art Consulting neúspěšně nabízen za 2,95 milionu korun. Druhou položkou vydraženou za více než milion korun byl obraz Jaro (U plotu) od Františka Brožíka. Reprezentativní žánrový výjev malovaný na desce se z 660 tisíc vyšplhala na 1,2 milionu korun.

Ota Bubeniček: Horská bystřina / 1902 / olej na plátně / 88 x 94,5 cm / cena: 600 000 Kč

Novými cenovými rekordy jsou částky za obrazy Oty Bubeníčka a Františka Kavána, které byly vydraženy za 600 a 660 tisíc korun. Dosavadní Bubeníčkův aukční rekord měl podle ART+ hodnotu 240 tisíc, Kavánův necelých 400 tisíc korun. Podle galeristy Martina Kodla, jehož galerie připravila na léto Kavánovu výstavu, nebyl ani privátně dosud žádný Kaván prodán dráž. Dražba Bubeníčkova obrazu Horská bystřina z roku 1902 začínala na 180 tisících korun. Minimální podání u nedatované a nesignované Kavánovy Letní krajiny bylo 120 tisíc korun.

I další výrazné cenové nárůsty spadají do kategorie umění 19. století. Bukovacův portrét jeho mladší sestry Gjorgje, který jsme podrobně představovali v květnovém čísle, se prodal za 960 tisíc korun, čtyři příhozy nad vyvolávací cenu (zde). Z 96 na 312 tisíc korun se dostal obraz Na květinovém trhu od Vojtěcha Bartoňka, jehož díla se na trhu objevují jen velice zřídka, ze 180 na 456 tisíc korun pak obraz Dívka v zimním kabátci od Joži Úprky.

Kamil Lhoták: Krajina s větrníky / 1944 / kvaš na papíru / 15,5 x 31 cm / cena: 228 000 Kč

Nabídka děl klasické moderny a poválečného umění byla poměrně omezená a obešla se bez větších překvapení. Nejurputněji se bojovalo o drobné Špálovo Zátiší s hruškou z roku 1943. Tento olej formátu 17 x 22 centimetrů se prodal za 456 tisíc korun, víc než dvojnásobek minimálního podání. Z necelých sto tisíc na 228 tisíc korun se dostal kvaš Kamila Lhotáka Krajina s větrníky z roku 1944 a stejný nárůst zaznamenal také obraz Skořápky, dílo Františka Muziky z roku 1958 (432 tisíc korun). Muzikův autoportrét z roku 1918 se prodal za vyvolávací cenu 180 tisíc korun.

Za vyvolávací cenu 120 tisíc korun se prodal obraz Evy Švankmajerové Najděte dámu pojídající artyčok z roku 1971. Bez kupce zůstaly dvě nedatované krajiny Zdeňka Sýkory (nabízené za 216 a 144 tisíc korun), rozměrný objekt Jana Kotíka (264 tisíc korun) nebo obraz Dva jezdci od Josefa Lieslera (360 tisíc korun).

Součástí dražené kolekce bylo opět několik pozoruhodných soch. Nejdráže, byť šlo o vyvolávací cenu, se prodala hliněná plastika Pavučina, dílo Ladislava Zívra z roku 1978 (420 tisíc korun). Za vyvolávací cenu byla přiklepnuta také sádrová studie Otto Gutfreunda k ratibořickému pomníku Boženy Němcové (180 tisíc korun). Z 48 na 168 tisíc korun naopak vzrostla cena bronzového reliéfu Poklad od Stanislava Suchardy.

Stanislav Sucharda: Poklad / bronz / cena: 168 000 Kč

Ze starožitností se nejdráže prodal rozměrný gobelín, flanderská práce z konce 17. století, který se dostal z 240 na 456 tisíc korun. Barokní komoda s proskleným nástavcem nabízená za 192 tisíc se prodala za 336 tisíc korun. Největší boj se ale strhl o kruhový biedermeierový jídelní stůl, jehož cena vylétla z necelých 34 tisíc na 168 tisíc korun. Z drobnějších děl jmenujme Dekorativní talíř s Neptunem vyrobený holíčskou fajánsovou manufakturou před rokem 1750 (114 tisíc korun), habánský džbán s datací 1696 (72 tisíc korun) nebo míšeňské párové svícny s figurativní výzdobou (78 tisíc korun).