Dorotheum 22. 5. 2010 - tisková zpráva

Výsledky květnové aukce Dorothea, která se uskutečnila 22. května v pražském hotelu Marriott, hovoří o eminentním zájmu o kvalitní výtvarné a užité umění. Sobotní dražba byla ve znamení děl Emila Filly a významných českých krajinářů 19. století. Úspěch u dražitelů zaznamenal také špičkový nábytek.

Emil Filla: Zátiší s rybou / 1926 / olej na plátně / 46,5 x 65 cm / cena: 2 000 000 Kč

Letos druhá aukce společnosti Dorotheum nabídla téměř 600 položek výtvarného, užitého umění a starožitností. Nejdražším prodaným dílem se stalo „Zátiší s rybou“ od nestora české výtvarné moderny, Emila Filly. Olejomalba, která vznikla na konci 20. let minulého století, se vydražila za 2 miliony korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize).

V aukci uspěl také výjimečný obraz „Jaro (U plotu)“ od Václava Brožíka, který si nový majitel odnesl za 1 milion korun. „Jde o žánrový výjev, který se u Brožíka – malíře především historických námětů – nevyskytuje často. Obraz patří k nejpůvabnějším z autorovy dílny,“ uvádí Mária Gálová, ředitelka české pobočky Dorothea.

Václav Brožík: Jaro (U plotu) / olej na plátně 81 x 64 cm / cena: 1 000 000 Kč

Velkou pozornost vzbudily krajinomalby žáků Mařákovy školy, Oty Bubeníčka a Františka Kavána. Cena Bubeníčkova plátna „Horská bystřina“ se vyšplhala ze 150 na 500 tisíc korun. „Letní krajina“ od Františka Kavána byla odklepnuta za 550 tisíc korun. „Tato plátna vynikají nejen krásou a formátem, ale také obdobím svého zrodu. Vznikla totiž v letech, která lze považovat za nejzásadnější v tvorbě obou autorů. Právě díky tomu je o ně na našem trhu stále výraznější zájem,“ vysvětluje Jan Nízký, expert Dorothea přes výtvarné umění.

Aukce nabídla také tvorbu předních slovenských autorů 20. století. Mezi klíčovými díly v nabídce nechyběla tempera „Žongléři“ od Cypriana Majerníka. Dražitelé o ni svedli dynamický boj a dílo opustilo aukční síň s kladívkovou cenou 340 tisíc korun.

František Kavan: Letní krajina / olej na plátně / 77 x 97 cm / cena: 550 000 Kč

Už tradičně byl zájem o umělce ze Skupiny 42. „Krajina s větrníky“ od Kamila Lhotáka se prodala za 190 tisíc korun. Nevelká plastika „Pavučina“, která vznikla pod rukama Ladislava Zívry, jediného sochaře v rámci Skupiny 42, byla vydražena za 280 tisíc korun.
Z užitého umění vzbudil největší pozornost hodnotný nábytek, který je mezi sběrateli čím dál vyhledávanější. Zatímco biedermeierový jídelní stůl se vydražil za 140 tisíc korun, cena barokní komody s proskleným nástavcem dosáhla výše 280 tisíc korun.