Art+Antiques Dorotheum 26. 11. 2011

Ve své listopadové dražbě dosáhlo Dorotheum obratu 16 milionů korun, což je po úspěšném září druhý nejlepší letošní výsledek (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Ľudovít Fulla: Zátiší s hruškami / olej na plátně / 38 x 55 cm / cena: 2 160 000 Kč

Z 545 nabízených položek změnilo majitele standardních 46 procent. Za více než milion korun se prodaly 2 obrazy, hranici sta tisíc korun překonalo 31 položek. Nejdražším dílem odpoledne se stalo Zátiší s hruškami Ľudovíta Fully, jehož cena vzrostla o osm příhozů na částku 2,16 milionu korun. Jiné Fullovo obdobné Zátiší Dorotheum dražilo již v květnu, tehdy se prodalo za 1,44 milionu korun.

V závěsu za Fullou zůstalo plátno Antonína Hudečka Letní odpoledne, za které dal jediný zájemce 1,14 milionu korun. Za první podání ve výši 840 tisíc korun se prodala také jedna z velkých Venuší Ladislava Sutnara. Obraz For/ever/me byl přitom hlavním motivem použitým na plakátech Sutnerovy letní výstavy v Galerii Rudolfinum. Stejný námět v technice kvaše na papíře vyšel na 54 tisíc korun. Další Sutnarovy kvašové studie se pak pohybovaly od 41 do 72 tisíc korun.

Maxim Kopf: Zimní Praha / olej na plátně / 64 x 91 cm / olej na plátně / cena: 240 000 Kč

Ze starého umění se těšila nárůstům Krajina s figurální stafáží připsaná škole Paula Brilla (336 tisíc) a menší Krajina s jezdcem připsaná Adolfu Kosárkovi (288 tisíc korun). Na stejné částce skončil olej Na kraji vesnice Jindřicha Pruchy. Zátiší od Alfreda Justitze, malované temperou na kartonu, se z 84 tisíc dostalo až na 228 tisíc korun. Za vyvolávací cenu se pak prodala Zimní Praha od Maxima Kopfa (240 tisíc) nebo drobná krajinná studie od Antonína Chittussiho (120 tisíc korun). Zájem byl i o malbu ženského aktu od kyjovského fotografa Miroslava Tichého. Jediné plátno, které se od tohoto autora dosud objevilo na trhu, vyšlo na 132 tisíc korun. Za stejnou částku se prodala také bronzová soška primabaleríny Jelizavety Nikolské od Emanuela Kodeta, nejdražší z početné kolekce soch.

Josef Hoffmann: Váza / Lötz Witwe, návrh 1912
sklo čiré, podjímané mléčným, s vnějším černým

odleptávaným dekorem / výška 25,5 cm / cena: 336 000 Kč

Se zajímavými nárůsty byly draženy především starožitnosti, kterým se v poslední době začíná znovu dařit. Nejvíce se bojovalo se o skleněnou vázu ze sklárny Lötz Witwe podle návrhu Josefa Hoffmanna. Její cena vzrostla ze 72 na 336 tisíc korun, což je nový aukční rekord za lötzovské sklo na českém trhu. Jiná, menší váza z téže série vyšla na 180 tisíc, tedy na trojnásobek odhadu, a další dva předměty ze stejné sklárny podle návrhu Hanse Boleka se prodaly za 132 a 192 tisíc korun. Váza ve stříbrné montáži od francouzské firmy Emil Gallé se prodala za 156 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 180 tisíc korun se prodal slavný kubistický kávový servis se zlatým dekorem, výrobek Artělu podle návrhu Pavla Janáka.

Na dvojnásobek vyvolávací ceny vyletěl zlatý a stříbrný závěs se safíry (156 tisíc) a na trojnásobek náušnice se safíry (132 tisíc korun). Z 60 na 228 tisíc korun se dostal gobelín s krajinnou scenerií, francouzská nebo flanderská práce ze 17. století. Několik stotisícových položek se tentokrát prodalo i v rámci nábytku: dva barokní sekretáře za 216 a 168 tisíc a o něco novější barokizující skříň za 180 tisíc korun.