Art+Antiques Dosud nejlepší

Dorotheum 26.05.2012

Z hlediska obratu byla květnová aukce pro společnost Dorotheum historicky nejúspěšnější. Sběratelé na ní v sobotu 26. května utratili 45,4 milionu korun, nového majitele našla polovina z pěti set nabízených uměleckých děl a starožitností. Za více než milion korun se prodaly tři obrazy, 24 položek překonalo statisícovou hranici (všechny ceny jsou včetně aukční provize).

EMIL FILLA: HLAVA MUŽE V CYLINDRU / 1914

Emil Filla: Hlava muže v cylindru / 1914

olej na kartonu / 68 × 42 cm
/ cena: 18 240 000 Kč

Hlavní podíl na konečném úspěchu má dvojice obrazů vydražených za víc jak 10 milionů korun. Několikaminutový boj mezi pěticí dražitelů v sále i na telefonech se strhl o titulní dílo aukce, obraz Letní den (Ochotino) od ruského malíře Konstantina Korovina, jehož výstavu do srpna hosti moskevská Treťjakovská galerie. Reprezentativní plátno z roku 1916 pocházelo ze sbírky prvního československého velvyslance v Lotyšsku, legionáře Josefa Koška. Dražba začínala na částce 2,3 milionu, cena však rychle vystoupala na čtyřnásobek. Závěrečný souboj mezi dvojicí zájemců na telefonech pak skončil až na 11,64 milionech korun. Korovin není na českých aukcích žádným nováčkem. Již v listopadu 2003 se jeho obraz Vichy na aukci společnosti Meissner-Neumann prodal za tehdy senzačních 2,5 milionu korun. O prodeji Korovinových děl na českých aukcích více zde.

Nejdražším dílem aukce se nicméně stal jiný obrazy, raný kubistický olej Emila Filly Muž v cylindru z roku 1914 (o něm více zde). Obraz, který v minulosti prošel sbírkami Františka Venery a známého historika umění Františka Dvořáka, se prodal za vyvolávací cenu 18,24 milionu korun (obraz byl dražen se sníženou 14% provizí). Jakkoliv prodávající může být s dosaženou cenou spokojený, je zklamáním, že o obraz neprojevilo zájem více dražitelů. Fillova raná díla jsou na trhu velice vzácná, byť v posledních čtyřech letech se vždy alespoň jedno za rok v aukci objeví. Důvodem nezájmu sběratelů patrně bylo, že se jedná o malbu na kartonu, nikoliv na plátně, a že vyvolávací cena byla nasazena dosti vysoko. Dráž se prodalo pouze Zátiší s lahví cherry, vydražené před rokem a půl na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 19,5 milionu korun.

Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino) / 1916

olej na plátně / 87 x 133 cm / cena: 11 640 000 Kč

Třetí milionovou položkou se stal svitek Tři žáby pod travinou od čínského malíře Čchi Paj-š´e. Obraz z roku 1951 se prodal za 2,16 milionu korun, dvojnásobek minimálního podání. Šlo již o 11 Čchiovu práci vydraženou na českých aukcích za více než milion korun.

V nových autorských rekordech (více zde) se prodala díla dvou méně známých mařákovců, Jana Honsy a Karla Langera. Honsův obraz Odpočinek pod kaštany z 90. let 19. století se dostal ze 120 až na 456 tisíc korun, Langrův olej na kartonu Kvetoucí sad pak z 60 na 192 tisíc korun. Z děl přelomu 19. a 20. století stojí za zmínku ještě olejová studie Jana Preislera (360 tisíc) a dvě krajiny Václava Radimského (336 a 432 tisíc korun).

Ze starých mistrů se nejdráže prodaly portréty Sv. Jana Evangelisty a Sv. Tomáše od Františka Karla Palka, prvně jmenovaná malba za 456 tisíc, druhý obraz za 420 tisíc korun. Nečekaný boj se strhl o drobný, na dřevě malovaný obraz Zvěstování Panně Marii. Blíže neurčené dílo z poloviny 17. století se dostalo z 216 na 336 tisíc korun.

Čchi Paj-Š': Tři žáby pod travinou / 1951

tuš a barvy na papíře / 80 x 36,5 cm / cena: 2 160 000 Kč

V kategorii starožitností se tentokrát žádné velké překvapení nekonalo. Výjimkou byla pouze dražba polské šavle z konce 18. století, která vylétla z 12 na 132 tisíc korun. Nejdráže se prodala černobílá lötzovská váza podle návrhu Josefa Hoffmanna, která se dostala ze 120 na 192 tisíc korun. Nárůst na dvojnásobek vyvolávací ceny zaznamenaly biedermeierové obrazové hodiny s pohledem na Heiligenkruz (192 tisíc korun). Z 24 na 78 tisíc vystoupala bohatě zdobená biedermeierová číše s probrušovanými miniaturami a z 60 na 114 tisíc korun 54dílný jídelní servis pro 12 osob, výrobek berlínské porcelánky z konce 19. století.