Art+Antiques Drvotova sbírka

Orlys Art Auctions 15. 4. 2012

Praha – Nejdražší položkou dubnové a celkově druhé aukce nové společnosti Orlys Art Auctions se stal raný kvaš Františka Kupky Odpoledne v Trégastelu. Půvabná práce na papíře z let 1900–03 pocházející ze sbírky Jindřicha Waldese a vystavovaná vícekrát doma i v zahraničí se prodala za 2,04 milionu korun, o 600 tisíc víc, než bylo minimální podání (všechny ceny jsou včetně aukční provize).

Václav Tikal: V jedné rovině / 1943

olej na plátně / 45 x 44 cm / cena: 1 200 000 Kč

Nového majitele našla třetina ze 155 nabízených prací, dohromady za 6 milionů korun. Za více než milion korun se prodala dvě díla, 9 položek překonalo stotisícovou hranici. Druhým milionovým dílem vedle Kupky byl mimořádný olej Václava Tikala V jedné rovině. Obraz z válečného roku 1943 se prodal dva příhozy nad vyvolávací cenu, za 1,2 milionu korun. Z meziválečného umění zaujala Figura Aloise Wachsmana, tempera na kartonu z roku 1932, vystavená roku 1947 v Mánesu. Kupce našla s nárůstem za 336 tisíc korun.

Součástí dražené kolekce byla také sbírka lékaře Stanislava Drvoty, významné pražské osobnosti pohybující se v 60. letech v kruzích literárních, filozofických i uměleckých. Drvota se coby psychiatr vědecky zabýval psychologií umění. Studoval souvislosti mezi psychickými charakteristikami umělců, přičemž jej zajímaly především imaginativní a nevědomé tendence v soudobé tvorbě. Své poznatky shrnul na začátku 70. let v knize Osobnost a tvorba.

Karel Nepraš: Hlava / 1. pol. 60. let

různé materiály, emailová barva / 41 x 24 cm / cena: 504 000 Kč

Z Drvotovy sbírky bylo nabízeno 36 děl, prací z 60. let, jaké se na trhu ve srovnatelné kvalitě běžně neobjevují. S výraznými nárůsty prodalo především plátno Jazzový motiv Jiřího Načeradského (528 tisíc) a Hlava od Karla Nepraše (504 tisíc korun). Cena za červenou drátěnou Neprašovu sochu z první poloviny 60. let je jeho novým autorským rekordem. V případě Načeradského jde o druhou nejvyšší cenu dosaženou v aukci. Z Drvotovy sbírky našla kupce také výjimečná, ještě postsurrealistická kompozice Jaroslava Vožniaka (240 tisíc), Rébus č. 6 Evy Švankmajerové (168 tisíc), Malá koroze Jana Švankmajera, Okupace Zbyška Siona (120 tisíc korun) a další.

Ze současného umění zabodovaly dvě sochy Michala Gabriela: Sedící našla kupce za 264 tisíc korun, bronzový Žralok za 60 tisíc korun. Zklamáním je naopak neúspěch Fillovy kubistické kresby z roku 1915 (nabízena za 1,74 milionu), dvojice krajin Jiřího Johna (nabízené za 960 a 264 tisíc) a obrazu Tři ženy od Andreje Bělocvětova (nabízen za 240 tisíc korun).