Březen 2017 1146

Art+Antiques Dva obrazy za půl miliardy dolarů

Nejdražší privátní prodej

Chicago – Agentura Bloomberg v půlce února informovala o dosud největším privátním prodeji umění. Finančník Ken Griffin koncem loňského roku zaplatil kolem 500 milionů dolarů za dva obrazy amerických abstraktních expresionistů, konkrétně za díla Willema de Kooninga a Jacksona Pollocka. Prodávajícím byl filmový a hudební producent David Geffen.

Willem de Kooning: Interchanged, 1955, olej na plátně, 200 x 175 cm,  cena: 300 000 000 USD Willem de Kooning: Interchanged, 1955,
olej na plátně, 200 x 175 cm,
cena: 300 000 000 USD

Oba obrazy – de Kooningovo plátno Interchanged z roku 1955 a Pollockovo Číslo 17A z roku 1948 – jsou od loňského září vystaveny v chicagském Art Institutu, v jehož správní radě Griffin zasedá. Obraz Interchanged se v roce 1989 prodal v aukci za 20,7 milionu dolarů, což v té době byl malířův aukční rekord. Pollockův obraz se objevuje na fotografiích v článku v časopisu Life, který malíře na konci 40. let pomohl proslavit.

Bloomberg odhaduje Griffinův majetek na 5,6 miliardy dolarů a jím řízený fond Citadel Wellington spravuje investice přesahující 15 miliard dolarů. Griffin loni věnoval 40 milionů dolarů MoMA, což byl jeden z největších finančních darů v celé historii muzea. Podle agentury byl rovněž kupcem rozměrného abstraktního plátna Gerharda Richtera, které bylo před rokem v Londýně vydraženo za rekordních 30,4 milionu liber.