Evening Sale, březen 2011

Pět desítek vybraných děl v celkové vyvolávací ceně 52 milionů korun nabídne již pátý Evening Sale 1. Art Consulting Brno – Praha, pořádaný společně s Adolf Loos Apartment and Gallery. Prohlédnout si nabízená díla je možné v Topičově salonu na pražské Národní třídě.

Samotná dražba se bude konat tamtéž ve středu 23. března od 18.30 hodin. Titulním dílem večera je Geometrická kompozice od Toyen, zapůjčená v současnosti do stálé expozice Národní galerie. Cenné plátno z roku 1926 bude vyvoláváno za více než 12 milionů korun (včetně snížené 5% provize).

Toyen: Geometrická abstrakce / 1926 / olej na plátně / 100 x 65 cm

Obraz z krátkého geometického období, téměř se dotýkající abstrakce, kterou Toyen názorově odmítala, si malířka ponechala až do konce života. Na veřejnost se poprvé dostal až v její posmrtné pařížské aukci roku 1982. Od té doby nechyběl na řadě významných výstav a v publikacích. Jeho současná odhadní cena je 13 až 15 milionů korun. V aukci se kromě něj objeví ještě jiné dílo z pozůstalosti této osobnosti českého surrealismu, poválečná Brázda v zrcadle (1959), začínající na 7,8 milionech korun, a rané zátiší Jindřicha Štyrského z roku 1922 za 2,34 milionu korun (všechny uvedené ceny zahrnují 20% provizi).

Josef Navrátil: U horské bystřiny / kvaš na kartonu / 30 x 38,5 cm

Chronologicky seřazený katalog otevírá malba ze 17. století, Říční krajina s lesem a poutníky od Jana Jakuba Hartmanna. Tento autor navazující na nizozemský manýrismus je u nás zastoupen především ve veřejných sbírkách. Olej na měděné desce je pandamem Říční krajiny s vesnicí a rybáři prodané na předchozí večerní aukci za 1,5 milionu korun. Druhá z krajin je nabízena za 1,44 milionu. V poslední době žádané 19. století je zastoupeno dvěma skicami Václava Brožíka nesoucími pečeť obchodníka Charlese Sedlmayera a zakoupenými z významné sbírky v New Yorku. K mání je také další z mistrovských kvašů krajináře Josefa Navrátila U horské bystřiny (276 tisíc korun). Z krajin počátku 20. století zaujme drobný výrazně expresivní karton Otakara Nejedlého Džungle (180 tisíc), pohled na Staré domy z Labské Týnice od na trhu v této kvalitě nedostupného Miloše Jiránka (420 tisíc) nebo plátno Ze Strahovské zahrady připsané taktéž nedostatkovému Jindřichu Pruchovi. Vyvolávací cena přesahující včetně přirážky 1 milion korun zde není nikterak nadsazená. Průchovo plátno Tání, obdobného rozměru a námětu, překročilo před 4 lety u Galerie Kodl dokonce hranici 2 milionů korun.

Emil Filla: Zátiší s ovocem a mandolínou / 1935 / olej na plátně / 81,5 x 100 cm

Z malířů klasické moderny je zastoupen především Emila Filla, od nějž jde do aukce dvojice kvalitních pláten ze sbírky jeho osobního přítele profesora Václava Holzknechta, hudebního vědce a zakladatele festivalu Pražské jaro. Menší Zátiší s nádobami, banánem a knihou, datované do roku 1927, je vyvoláváno za 2,88 milionu korun. Větší Zátiší s ovocem a mandolínou, datované 1935, vybral Filla osobně dva roky po jeho vzniku na prestižní výstavu moderního československého malířství v Londýně. Prof. Holzknechtovi je v roce 1964 darovala k šedesátým narozeninám paní Hana Fillová. Dražba zde začíná na 4,44 milionech korun. Kromě Filly je v nabídce také jedno z nejzdařilejších pozdních pláten Josefa Čapka, Myslivci (1934). Olej pochází z majetku Olgy Scheinpflugové, byl zastoupen na loňské velké Čapkově výstavě v Praze a Pardubicích (2,28 milionu korun). Za necelých 1,2 milionu korun je k mání kytice Václava Špály datovaná rokem 1922, za přátelských 300 a 216 tisíc korun pak zajímavá enkaustika Dívka s kytičkou od Antonína Procházky a olej Jaro Pravoslava Kotíka.

Josef Čapek: Myslivci / 1934 / olej na plátně / 46 x 58 cm

Z děl poválečného umění vynikne dvojice výjimečných maleb Jana Zrzavého tvořících společně námět Zvěstování (samostatný článek zde). Vyvolávány jsou po 1,32 milionech korun. Pozornost však na sebe strhává především původní kuchyňský bar navržený Le Corbusierem roku 1965 pro bytové jednotky domu ve francouzském Briey-en-Foret. Pro toto místo navrhl původem švýcarský architekt celý urbanistický komplex, z nějž část byla realizována. Obdobné přelomové projekty sociálního bydlení realizoval také v Marseille a jinde. Vyvolávací cena výjimečně dochovaného kusu nábytku je 240 tisíc korun.

Le Corbusier: Buffet / 1965 / mahagonové dřevo, dřevotříska / 141 x 183 x 55 cm