František Brunner-Dvořák u Sotheby's

Zapomenutý český akademik za 6 milionů?

Jeden z raných obrazů zapomenutého akademického malíře přelomu 19. století Františka Dvořáka je v denní aukci impresionistů a moderny u Sotheby's nabízen s odhadem 200 až 300 tisíc dolarů (4-6 milionů korun). Obraz, který vznikl za autorova pobytu v USA, bude v New Yorku dražen 8. května. Pokud se prodá, může jít o jedno z nejdražších děl českého 19. století vůbec. Dvořákův tuzemský rekord přitom čítá půl milionu.

František Dvořák: The Young Artist Playing Tricks - detail / 1887 / pastel a kvaš na papíře fixovaný na desce / 100 x 73 cmFrantišek Dvořák: The Young Artist Playing Tricks (detail) / 1887

František (Brunner) Dvořák (1862 - 1927). V Čechách v podstatě zapomenutý akademický malíř závěru 19. a počátku 20. století, portrétista a malíř žánru. Svým konzervativním přístupem až demonstrativně jdoucí proti všem modernistickým tendencím doby. Na českém uměleckém trhu nikdy nestál a za přílišnou pozornost. Po studiích na pražské akademii v ateliéru Jaroslava Čermáka pokračoval ve Vídni a v Mnichově. Poté strávil pět let v USA jako velmi úspěšný portrétista vyšších společenských vrstev. Do USA se pak vrátil v roce 1904, od roku 1906 do konce života pak žil v Praze.

Mezi méně významnými díly Renoira, Cézanna, Picassa a dalších je nyní "Franz Dvorak" za nezvyklou cenu nabízen v denní aukci impresionistů a moderny. Ta je stanovena v New Yorku na 8. května. Malba zachycující hrajícího si chlapce pochází totiž právě z období prvního Dvořákova amerického pobytu. Zobrazení společenské idylky vyšších vrstev a hrajících si dětí je přitom právě pro něj docela typické.

František Dvořák: The Young Artist Playing Tricks / 1887 / pastel a kvaš na papíře fixovaný na desce / 100 x 73 cmFrantišek Dvořák: The Young Artist Playing Tricks / 1887 / pastel a kvaš na papíře fixovaný na desce / 100 x 73 cm

V čem výjimečnost nabízené malby spatřují u Sotheby's? Podle katalogu jde o kompozičně velmi zdařile zpracovaný námět s motivem "obrazu v obraze", umožňující autoru současně, jaksi mimochodem, zachytit i decentní akt malého chlapce. Zdůrazněna je bravurnost provedení malby, právě v technice pastelu a akvarelu či kvaše je podle expertů Sotheby`s Dvořák přesvědčivě nejlepší. Motivem nevinného dítěte zneuctívajícího svým zásahem umělecké dílo si navíc autor údajně "tropí žerty" z mladší generace umělců prosazující modernistickou estetiku.

Za pozornost stojí, že odhadní cena zveřejněná v katalogu denní aukce impresionistů a moderny je i v rámci světového trhu v kontextu předchozích Dvořákových prodejů naprosto unikátní.  Ani zde totiž nejde o nikterak často draženého autora, jeho práce jsou v nabídce velmi zřídka. Nejdražší Dvořákova malba se pak podle údajů Artprice prodala v roce 1997 za 46 tisíc britských liber (bez provize a dalších poplatků). Šlo o dívčí postavu s ptáčky, obraz nazvaný The Angel of the Birds, přeslazené lyrické dílko z roku 1910 jdoucí proti všem moderním uměleckým tendencím doby, s úctyhodnými rozměry 107 na 203 cm.

František Dvořák: Zamyšlená čtenářka / 1896 / olej na plátně / 59 x 88 cmFrantišek Dvořák: Zamyšlená čtenářka / 1896 / olej na plátně / 59 x 88 cm / cena: 516 000 Kč / Galerie Kodl 29. 11. 2009

Za toto světově dosud nejdražší Dvořákovo dílo tedy před šestnácti lety kupec zaplatil v přepočtu přes 2 miliony korun. Aktuální odhadní cena u malby s aktem hrajícího si chlapce a atraktivním motivem obrazu v obraze je však stanovena v rozmezí 200 až 300 tisíc dolarů. Tedy přibližně na trojnásobku, v přepočtu 4 až 6 milionů korun. Nejdražší Dvořákovo dílo v tuzemsku, Zamyšlená čtenářka, přitom před čtyřmi lety u Galerie Kodl vyšlo kupce i s dvojnásobným nárůstem na 516 tisíc korun.

Jiné, půvabná Dáma s knihou v zahradě, se letos v únoru u 1. Art Consulting prodala za 324 tisíc korun. Tento obraz, reprodukovaný navíc v roce 1898 ve Zlaté Praze (!), přitom rozměrově i datací odpovídá dílu nabízenému 8. května u Sotheby's. Pro tuzemský trh bude tedy velmi zajímavé sledovat, zda a za kolik nakonec malba najde zájemce. V pozitivním případě totiž může jít o jedno z nejdražších děl českého 19. století (rekord dosud drží obraz Kontemplace Jakuba Schikanedera s částkou 9,72 milionů korun), ale také patrně o prvního domácího autora, který by mohl být dočasně potenciálně zajímavý jako exportní artikl.

František Dvořák: Dáma s knihou v zahradě / 1892 / olej na plátně / 100 x 72 cmFrantišek Dvořák: Dáma s knihou v zahradě / 1892 / olej na plátně / 100 x 72 cm / cena: 324 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013

Artslimit 24. 3. 2024

Dvořák Brunner František

Top 10 Bohemika roku 2013

Top 10 Bohemika roku 2013

12. února 2014