Art+Antiques František Drtikol 2010

František Drtikol bývá považován za jednoho z nejvýznamnějších světových fotografů první třetiny 20. století. Za oceánem jsou sběratelé za jeho snímky ochotni platit statisíce dolarů, na českých aukcích se mu však příliš nedaří. Dva jeho snímky nabízené na listopadových aukcích zůstaly neprodány, především však platí, že jeho vrcholné práce se v nabídce českých aukčních domů vůbec neobjevují.

František Drtikol (1883–1961) byl duchovně založený člověk orientovaný na východní filozofie, překladatel starých buddhistických, taoistických textů a upanišád. Také kreslíř, malíř, později aktivní člen komunistické strany – člověk s širokým záběrem a rozporuplným osudem. Hlavně ale famózní fotograf mezinárodního formátu. Již za života byla jeho tvorba mnohem více ceněna v zahraničí než na domácí půdě. Paradoxně je to tedy jeden z mála autorů, jehož díla můžeme v tuzemsku nakoupit řádově levněji než v zahraničí. To platí ovšem i pro další klasiky české fotografie, Jaromíra Funkeho a Josefa Sudka. Na malém českém trhu je totiž sběratelství fotografie stále ještě popelkou. Sběratelé ochotní platit statisíce, či dokonce miliony za díla, která existují ve vícero kopiích a která navíc nelze ani trvale vystavit, u nás snad vůbec nejsou.

Sněžná vlna / hnědavý tón / 16,6 × 38,3 cm / cena: 312 000 USD (Sotheby’s 25. 4. 2007)

Jinak je tomu v zahraničí, zejména ve Spojených státech. Několik Drtikolových aktů, většinou z druhé poloviny 20. let, z jeho vůbec nejzajímavějšího tvůrčího období, dosáhlo v posledních letech na aukcích Sotheby’s v New Yorku rozpětí 40 až 60 tisíc dolarů (současným kurzem přibližně 700 tisíc až 1 milion korun). Absolutní aukční rekord ovšem drží špičkový akt v hnědavém tónu Sněžná vlna (16 × 38 cm), který byl v dubnu 2007 vydražen dokonce za 312 tisíc dolarů (podle tehdejšího kurzu za 6,5 milionu korun; všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Cena je to o to zajímavější, že se nejedná o fotografii přímo signovanou autorem, ale pouze jeho dcerou Ervínou.

Slavný snímek Vlna (Temné vlny I) z roku 1925 se podle informací serveru ART+ privátně prodal ještě dráž. Tuto v českém prostředí dobře známou a hojně publikovanou fotografii – jeden z tisků má ve svých sbírkách pražské Uměleckoprůmyslové museum – prodala na červnovém veletrhu Art Basel, jen pár hodin po zahájení, berlínská galerie Kicken. Za kolik přesně, zástupkyně galerie odmítla prozradit. Na veletrhu TEFAF v Maastrichtu letos v březnu galerie snímek nabízela za 400 tisíc eur (v korunách tedy za víc než 9,5 milionu).

Phantasie / 1930 / bromostříbrná fotografie / 29 × 22 cm / cena: 413 000 Kč

Cenový rekord českého trhu drží snímek Phantasie, figurková kompozice z roku 1930, která byla na aukci společnosti 1. Art Consulting letos v dubnu vydražena za 413 tisíc korun. Dosažená cena odpovídá částce, za kterou byl jiný tisk tohoto snímku vydražen v roce 2006 v Londýně. Drtikolovy práce z 30. let jsou mezi sběrateli obecně méně ceněné než jeho akty z let dvacátých. Na čtvrté večerní aukci 1. Art Consulting byla minulý měsíc nabízena reprodukovaná Kompozice z roku 1930. S cenou 384 tisíc korun (včetně aukční provize) však zůstala nevydražena. Důvodem patrně bylo, že snímek není v úplně nejlepším stavu. Bez kupce zůstal i raný olejotisk Smích (Salome) z roku 1913, který začátkem listopadu na své aukci nabízela společnost Prague Auctions. Požadovaná cena v tomto případě byla 264 tisíc korun.

Kompozice / 1930 / bromostříbrná fotografie / 28,3 × 22,2 cm

Jak již bylo řečeno, i v případě fotografie platí, že práce z různých období a různých námětů jsou ceněny velice rozdílně. Zatímco akty z 20. let mohou stát miliony, Drtikolovy portréty známých osobností lze koupit i za pár tisíc korun. Pořád se však jedná o dobové signované originály autora. Podstatně jinou kategorii tvoří novější kontaktní kopie vytvořené z původního negativu. I když mohou mít k originálům velice blízko či jsou za ně dokonce vydávány, nejde o autorské tisky a jejich sběratelská hodnota je mizivá. Je tedy třeba mít se na pozoru snad ještě více než při nákupu malby. Roli hraje nejen jméno autora, fotografická technika, námět, rozměry, kvalita, ale také doba vzniku, stav zachování díla, provenience, případné publikování nebo počet exemplářů.

Smích (Salome) / 1913 / olejotisk / 24,2 × 29,5 cm

Samostatnou, ryze lokální kapitolou Drtikolova díla je jeho kreslířská a malířská tvorba, které se věnoval zejména po roce 1935, kdy zavřel svůj fotografický ateliér. Širší veřejnost se měla možnost s Drtikolem-malířem seznámit až výstavou v Galerii Rudolfinum v roce 1998. Od té doby se jeho obrazy celkem pravidelně objevují i na aukcích. Kvalita Drtikolova malířského díla je proměnlivá a ceny jeho obrazů se běžně pohybují v desítkách tisíc, výjimečné kusy šplhají nad sto tisíc korun. Na poslední večerní aukci 1. Art Consulting se však olej Tanec z roku 1948 překvapivě dostal až na 276 tisíc korun.

Tanec / 1948 / olej na sololitu / 29,5 x 40 cm / cena: 276 000 Kč