Art+Antiques Galerie Art Praha 5. 12. 2010

Aukce Galerie Art Praha, poslední z velkých aukcí loňského roku, vynesla v neděli 5. prosince 25,3 milionu korun. Řada aukčních síní by byla za obrat v této výši vděčná, pro Galerii Art Praha se však jedná o nejhorší výsledek za posledních pět let.

Nového majitele našla jen necelá třetina ze 470 nabízených obrazů a kreseb. Za více než milion korun se prodaly 3 obrazy, 39 děl bylo vydraženo za více než sto tisíc korun.

Nejdražší položkou aukce se stal obraz Zátiší s lahvemi vína od Karla Černého, který se prodal za 3,84 milionu korun. Dosažená částka je druhou nejvyšší za Černého dílo. Dražba obrazu z roku 1944, který je celostránkově reprodukován v malířově monografii od Vojtěcha Lahody, začínala na 1,2 milionech korun. Stejně jako další dva nabízené Černého obrazy pocházel ze sbírky Jaroslava Borovičky. Plačky z roku 1945 se prodaly za 2,64 milionu korun, menší Zátiší s lahví a ovocem z roku 1952 za 864 tisíc korun.

Karel Černý: Zátiší s lahvemi vína / 1944
olej na plátně / 70 x 60 cm / cena: 3 840 000 Kč

Třetí milionovou položkou se stal panoramatický obraz Pařížský parlament od Františka Tichého vydražený za 1,8 milionu korun, což je opět druhá nejvyšší autorská cena dosažená v aukci. I v tomto případě šlo o dílo z Borovičkovy sbírky, obraz mnohokrát vystavovaný a publikovaný.

Ze stotisícových položek je třeba jmenovat zejména krajinu Na sklonku dne v Giverny, datované dílo Václava Radimského z roku 1900. Z vyvolávací ceny 468 tisíc se dostala na 768 tisíc korun. O rekord sice nejde, za vyšší cenu byl však Radimský naposled vydražen v září 2008. Druhý jeho nabízený obraz, Zimní krajina s potokem z doby kolem roku 1910, se prodal za 312 tisíc korun.

Za 600 tisíc korun byla vydražena středně velká Venuše od Ladislava Sutnara. Šlo přitom o obraz, který již českými aukcemi jednou prošel, před dvěma lety byl vůbec první u nás draženou Sutnarovou malbou. Na aukci Dorothea se tehdy prodala za 312 tisíc korun.

František Tichý: Pařížský parlament / 1934 / olej a tempera na plátně / 35 x 81 cm / cena: 1 800 000 Kč

Tradičně velký zájem byl o díla Josefa Lady. Nejdráže se prodal kvaš Krajina s ledňáčkem z roku 1944, který se vyšplhal z 240 na 420 tisíc korun. Trojice dalších Ladových ilustrací byla vydražena za částky v rozmezí od 276 do 396 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 168 tisíc korun se prodal kvaš Jiřího Trnky Cestou domů, který byl pod jiným názvem před dvěma lety na aukci 1. Art Consulting vydražen za 212 tisíc korun.

S výjimkou již jmenovaných děl Karla Černého a Františka Tichého a jedné krajiny Václava Špály, která však zůstala nevydražena, v nabídce chyběly výraznější díla klasické moderny. Jednou z nejdražších položek v rámci této kategorie se tak například stal drobný olej na kartonu Z Cejlonu – Tržiště od Otakara Nejedlého, a to s cenou 480 tisíc korun. Ze 168 na 432 tisíc korun se vyšplhala cena obrazu Kartářka od Vladimíra Sychry (opět dílo z Borovičkovy sbírky), francouzská krajina od Otakara Kubína se prodala za 420 tisíc, obraz Jana Trampoty Na konci Etretatu za 324 tisíc, Kytice od Alfréda Justitze za 300 tisíc a Vzpomínka na Korčulu od Vojtěcha Tittelbacha za 264 tisíc korun. To je v podstatě celý výčet stotisícových modernistických děl.

Z poválečného umění se nejdráže prodal obraz Námořník – Z cest od Josefa Jíry, který se vyšplhal ze 144 na 444 tisíc korun. Milenci na pobřeží od Miloslava Chlupáče se prodali za 372 tisíc, Vesnice od Richarda Fremunda za 252 tisíc a další z Pasáží Karla Součka za 144 tisíc korun. Z nevydražených děl je třeba jmenovat Kubistické zátiší od Zdeňka Sklenáře nabízené za 720 tisíc korun a obraz Na cestě od Antonína Slavíčka za 1,08 milionu korun.

Václav Radimský: Na sklonku dne v Giverny / 1900 / olej na kartonu / 71 x 101 cm / cena: 768 000 Kč