Art+Antiques Galerie Art Praha 8. 5. 2011

Nejdražší položkou květnové aukce Galerie Art Praha se stal obraz Josefa Čapka z 30. let Žena s deštníkem pocházející z rodiny autora. Cena malby figurující v katalogu poslední velké autorovy výstavy vzrostla během dražby o 40 procent až na částku 3,72 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Za více než milion korun se prodalo ještě 7 dalších obrazů, hranici sta tisíc korun překonalo 45 děl. Úspěšnost aukce, která se konala v neděli 8. května v pražském hotelu Hilton, byla 35 procent a celkově změnila majitele díla za téměř 33,8 milionu korun.

Josef Čapek: Žena s deštníkem / 1933

olej na plátně / 70 x 43 cm / cena: 3 720 000 Kč

Za vyvolávací cenu 3 miliony korun se prodalo Zátiší se sklenicí, ovocem a dýmkou Emila Filly z roku 1925. O půl milionu méně, v tomto případě však šest příhozů nad minimální podání, stálo Zátiší s ovocem a lahvemi od Karla Černého, obraz vystavený v Mánesu roku 1944. S téměř půlmilionovým nárůstem se prodal také Zrzavého olej se známým námětem Via Appia (2,28 milionu korun).

Z klasické moderny našla s mírným nárůstem kupce také obě díla Rudolfa Kremličky, jeho Žena u stavu, publikovaná v autorově monografii, za 1,2 milionu korun a menší Sukařka za 648 tisíc korun. Obě díla pocházejí z roku 1917, doby těsně před vznikem skupiny Tvrdošíjní. Za 1,08 milionu bylo vydraženo kubistické zátiší Františka Janouška z roku 1929, jehož dražba začínala na částce 720 tisíc korun.

František Janoušek: Zátiší s houbami / 1929 / olej na plátně / 40 x 50 cm / cena: 1 080 000 Kč

Z umění 19. století se dobře, za více než dvojnásobek, prodalo plátno Maxe Haushofera Na cestě, a sice za 1,02 milionu korun. O půl milionu vyšší ceny dosáhl pouze před dvěma lety v Galerii Kodl Návrat ze sokolnického lovu. Za vyvolávací cenu těsně nad milion korun našlo kupce také nezvykle rozměrné plátno Jaroslava Věšína Zima na bulharském venkově z roku 1890.

Květa Válová: Korida / 1978 / olej, plátno / 250 x 200 cm / cena: 708 000 Kč

Částku 708 tisíc korun zaplatil jediný zájemce za více než dvoumetrové plátno Květy Válové Korida ze závěru 70. let, jež se stalo druhou nejdražší autorčinou prací vůbec. Ještě o čtvrt milionu více stála v roce 2008 v Dorotheu o dvě desetiletí mladší schoulená lidská figura Pokání. S téměř trojnásobným nárůstem a za rekordních 720 tisíc korun se prodal olej Koncert Josefa Jíry z počátku 70. let. Z poválečného umění je možné zmínit ještě dvojici soch – Hlavu od Ladislava Zívra, terakotu z roku 1958 (360 tisíc korun), a poněkud netypickou Krasojezdkyni od Karla Nepraše (264 tisíc).

Nejvýraznějším neúspěchem aukce bylo, že nevydražen zůstal obraz Ostrov Quellern, dílo Toyen z roku 1958, za které prodávající požadoval 5,64 milionu korun.

Jaroslav Jíra: Koncert / 1973 / olej, plátno / 91 x 101 cm / cena: 720 000 Kč