Galerie Art Praha, květen 2011

Na neděli 8. května odpoledne, současně s aukcí společnosti Prague Auctions, chystá svou první letošní aukci také Galerie Art Praha. Draženo bude více než pět set položek především moderního českého a slovenského umění. Nejdražší položkou katalogu je poválečné plátno Toyen Ostrov Qellern. Dílo z roku 1958, publikované v malířčině monografii, je vyvoláváno za 5,64 milionu korun (všechny ceny již obsahují aukční přirážku).

Toyen: Ostrov Quellern / 1958 / olej na plátně / 46 x 61 cm

Hned po Toyen půjde pod aukční kladívko drobný olej Jana Zrzavého se známým námětem Via Appia (1936), nabízený za 1,8 milionu korun. Je doplněn expertízou Jany Orlíkové a rozborem Tomáše Bergera. Větší a pozdější varianta stejného námětu se v této síni před dvěma lety prodala za za 2,46 miliionu korun.

Z dalších zajímavých položek je třeba zmínit Ženu s deštníkem Josefa Čapka, figurující v katalogu poslední autorovy výstavy v Pardubicích a v Praze. Dílo z roku 1933 pochází z rodiny autora. Nabízeno je za 2,64 milionu korun. K mání je také dvojice raných komorních olejů Rudolfa Kremličky. Dívka u stavu, reprodukovaná v malířově monografii od Karla Srpa, je na prodej za 1,14 milionu korun, menší Sukařka pak za 576 tisíc korun. Obě díla jsou datovaná rokem 1917, tedy ještě před vznik skupiny Tvrdošíjní.

Rudolf Kremlička: Dívka u stavu / 1917 / olej na dřevě / 39 x 44,5 cm

Za pozornost stojí také dvojice pozdních figurálních maleb Richarda Fremunda, Eva a Dívka (180 a 204 tisíc korun). Z 60. let je v katalogu například i rané, rozměrné monochromní plátno Jiřího Načeradského Japonský pilot (336 tisíc korun). Naopak z nabídky autorů 19. století je třeba zmínit malbu Jaroslava Věšína Zima na bulharském venkově (1890) s vyvolávací cenou těsně nad 1 milion korun či krajinu signovanou Maxem Haushoferem za 420 tisíc korun, obojí s expertízou Naděždy Blažíčkové-Horové.

Jaroslav Věšín: Zima na bulharském venkově / 1890 / olej na plátně / 61,5 x 121,5 cm

Z nabídky plastiky vyniká netradiční Krasojezdkyně Karla Nepraše pocházející s rodiny autora. První podání za 37 cm vysokou sošku z bílého kolorovaného kovu činí 242 tisíc korun. Pořídit lze také dvojici bronzů Emila Filly Čtenářka a Žena se zdviženou rukou (obojí po 144 tisících korunách), terakotovou dívčí Hlavu Ladislava Zívra z roku 1958 (132 tisíc korun) či bronz Nuda Jana Koblasy, reprodukovaný v katalogu výstavy Roky ve dnech (104 tisíce korun).

Karel Nepraš: Krasojezdkyně / bílý kolorovaný kov / 37,5 x 21,5 cm

Z drobných sběratelských položek jmenujme například šestici dopisů Oty Janečka, každý doplněný pastelovou kresbou (každý necelých 11 tisíc korun) či trefnou kvašovou kresbu Na golfu od Zdeňka Buriana, ilustraci k povídce Černý milník vydané v roce 1935 (18 tisíc korun).