Art+Antiques Galerie Kodl a Vltavín 27. 11. 2011

Aukce galerií Kodl a Vltavín, která se konala v neděli 27. listopadu na Žofíně, se postarala o skvělý závěr aukční sezony.

Celkový obrat 96 milionů korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize) je nejlepším výsledkem nejen pro obě galerie, ale současně i historickým rekordem českých aukcí. Tento úspěch je o to překvapivější, že výsledky podzimních aukcí jinak signalizovaly spíše útlum trhu. Za více než milion korun bylo vydraženo 20 obrazů, stotisícovou hranici překonalo 54 děl. Úspěšnost aukce byla 65 procent.

Emil Filla: Zátiší s dýmkou / 1934
olej na plátně / 104 x 84 cm / cena: 14 400 000 Kč

Hlavní hvězdou aukce se poněkud nečekaně stalo Zátiší s dýmkou, pestrobarevný olej Emila Filly z roku 1934. Z vyvolávací ceny 9 milionů se obraz po krátkém souboji dvou dražitelů v sále a jednoho na telefonu vyšplhal až na částku 14,4 milionu korun, a stal se tak nejdražším dílem letošního roku. V kontextu letošních výsledků je dosažená cena překvapivá, v minulosti však Fillovy obrazy takto velkých formátů již za částky nad 10 milionů korun byly několikrát draženy.

Obraz Jindřicha Štyrského Černý pierot, olej a koláž na plátně z roku 1923, který byl dílem s nejvyšší vyvolávací cenou, se z 10,56 milionu dostal až na 12,48 milionu korun. Podobně jako v případě Fillova zátiší šlo ve vztahu k současným cenám o mimořádný prodej, v delším časovém horizontu však ne zcela bezprecedentní. Obraz, který kdysi patřil Toyen a má za sebou poměrně dobrodružnou historii, českými aukcemi již jednou prošel. Na podzim 2004 byl galerií Peron vydražen za 5,52 milionu korun, podle neoficiálních informací však za něj tehdejší vítěz aukce nikdy nezaplatil.

Jindřich Štyrský: Černý pierot / 1923
olej a koláž na plátně / 59,5 x 39 cm / cena: 12 480 000 Kč

Další dva obrazy, díla Josefa Čapka a Jakuba Schikanedera, se prodaly shodně za 6,96 milionu korun. Zatímco v případě Čapkovy Prodavačky výšivek šlo o prodej za minimální podání, Schikanederovo Staropražské nokturno začínalo na méně než poloviční částce. Velký zájem dražitelů se do značné míry očekával. Šlo totiž o zatím nejtypičtější schikanederovský obraz, jaký se v posledních několika letech na trhu objevil.

Z dalších milionových obrazů je třeba vyzdvihnout rozměrný olej Velká Iviška od Mikuláše Medka, který se cenou 3 miliony korun postaral o nový Medkův rekord. Autorskými rekordy jsou stejně tak ceny 2,05 milionu za Podobiznu umělcova syna od Jana Preislera a 1,2 milionu korun za Akt od Pravoslava Kotíka z roku 1927. Úspěchem je taktéž cena 1,8 milionu korun za obraz Pod rybniční hrází v Okoři od Antonína Hudečka. Tento olej z roku 1906 již českými aukcemi také jednou prošel. Před pěti lety byl v Dorotheu vydražen přibližně za třetinu nyní realizované ceny.

Jan Preisler: Podobizna umělcova syna

Jan Preisler: Podobizna umělcova syna / kolem 1917

olej na plátně / 55,5 x 48,5 cm / cena: 1 200 000 Kč

Velmi dobře, byť ne takto vysoko bylo draženo i umění 19. století a Mařákovci. Díla Adolfa Chwaly a Huga Ullika se prodala za částky kolem půl milionu korun, drobný olej Bystřina od Augusta Bedřicha Piepenhagena se vyšplhal na 960 tisíc a obraz Jitro od Julia Mařáka na 180 tisíc korun. Ceny 552 a 588 tisíc za dvě protějškové krajiny Františka Kavána z roku 1894 zůstaly jen těsně pod jeho cenovým rekordem. Monumentální, raná krajina Jaroslava Panušky Z Kokořínska se prodala za 336 tisíc korun, což je nejvyšší cena za autorovu krajinářskou tvorbu.

Z prací na papíře zaznamenaly nejvýraznější nárůsty akvarel Komedianti od Hanuše Schweigera a pastelem vyvedený kresebný portrét od Oskara Kokoschky. Prvně jmenované dílo se z vyvolávací ceny 24 tisíc dostalo na částku 156 tisíc, druhé pak z 35 na 264 tisíc korun. Vyrovnáním autorského cenového rekordu v kategorii grafik je 102 tisíc korun za suchou jehlu Capriccio II od Františka Tichého. Grafiky Bohuslava Reynka byly draženy za částky od 35 do 84 tisíc korun.