Art+Antiques Galerie Kodl a Vltavín 28. 11. 2010

Společná aukce galerií Kodl a Vltavín, která se konala v neděli 28. listopadu na pražském Žofíně, vynesla 56,4 milionů korun, což z ní dělá druhou nejúspěšnější aukci v historii obou společností.

O tři čtvrtiny celkového obratu se postarala galerie Kodl, obě společnosti se však mohou pyšnit rekordními mnohamilionovými prodeji. Galerie Kodl slavila úspěch s Schikanederovým rozměrným obrazem Kontemplace, galerie Vltavín s ranou Kompozicí Jindřicha Štyrského. Prvně jmenované dílo se prodalo za 9,72 milionu, druhé za 9,6 milionu korun.

Jakub Schikaneder: Kontemplace / 1893
olej na plátně / 115 x 215 cm / cena: 9 720 000 Kč

Obraz Kontemplace se stal nejdražším Schikanederovým dílem prodaným v aukci. Rok starý rekord obrazu Na zámeckých schodech překonal o 870 tisíc korun. Dražba začínala na 8,4 milionech korun, přičemž zájem při této ceně projevili dva dražitelé přímo v sále a jeden na telefonu. Vysokou cenu vysvětluje monumentální formát malby (115 na 215 cm), časná datace (1893) i skvělá provenience – obraz několik let visel ve stálé expozici Národní galerie ve Veletržním paláci a podle ředitele sbírky moderního umění Tomáše Vlčka „patří k několika nejvýznamnějším dílům tohoto autora“. K obrazu existuje pastelová studie drobnějšího formátu, která již v minulosti též prošla uměleckým trhem. Pod názvem Meditace byla na aukci galerie Kodl v prosinci 2005 vydražena za 276 tisíc korun.

Jindřich Štyrský: Kompozice / 1925
olej na plátně / 55 x 45 cm / cena: 9 600 000 Kč

Úspěch Štyrského Kompozice byl méně jednoznačný. V prvním kole o ni nikdo neprojevil zájem, v druhé půlce aukce byla vyvolávána ještě jednou a tentokrát se prodala za vyvolávací cenu. Důvodem patrně byla malá známost obrazu, který nebyl od 20. let vystavován ani publikován. Karel Srp, autor malířovy nedávné výstavy a souborné monografie, jej považuje za důležitý objev v rámci celého Štyrského díla. Na zadní straně plátna se nachází další malba, postava cirkusové tanečnice se škraboškou.

Nového majitele našlo 55 procent ze 450 nabízených děl. Za více než milion korun bylo dohromady vydraženo 9 obrazů, dalších 32 děl se prodalo za více než sto tisíc korun. Objevilo se mezi nimi i několik dalších autorských cenových rekordů. Obraz Peřeje na Orlici z roku 1928 se s cenou 5,4 milionu korun stal nejdražším dílem Václava Špály. Jeho dražba přitom začínala na částce o 2 miliony nižší. Rozměrnější, avšak méně výrazná Špálova Vltava u Červené z roku 1927 se prodala za 2,76 milionu korun. Novým autorským rekordem je také částka 660 tisíc korun za obraz Joži Úprky Poslední velká pouť u sv. Antonínka.

Rekord svého druhu zaznamenal i Emil Filla. Částka 3 miliony koruny, za kterou bylo vydraženo Zátiší s rybou z roku 1948, představuje nejvyšší aukční cenu za Fillovo zátiší ze 40. let. Méně reprezentativní Zátiší s azalkou z roku 1947 se prodalo za 1,8 milionu korun. Zátiší s košíkem a pohárem z roku 1926 se pak vyšplhalo z 3,18 na 4,86 milionu korun.

Emil Filla: Zátiší s rybou / 1948
olej na plátně / 33 x 41 cm / cena: 3 000 000 Kč

Autorem zbývajících dvou milionových obrazů byl Antonín Mánes. Šlo o dvě středně velké krajiny shodně nabízené za 1,02 milionu korun. První se prodala za vyvolávací cenu, druhá dva příhozy nad, za 1,14 milionu korun. Nečekaný boj se v kategorii umění 19. století strhl o drobný diptych Huga Ullika, který se z minimálního podání 300 tisíc dostal až na 780 tisíc korun (více v samostatném článku v rubrice Na trhu).

Z klasické moderny je třeba jmenovat ještě alespoň Emila Artura Pittermanna-Longena a jeho obraz Na molu z roku 1916, který byl vydražen za 780 tisíc korun, a Nedělní kytici od Otakara Kubína. Ta se prodala za 720 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za Kubínovo květinové zátiší. Za úspěch je možné považovat také cenu 660 tisíc za Poslední večeři Páně od Alfreda Justitze. Zajímavost obrazu mimo jiné zvyšoval přípis Emila Filly na zadní straně plátna potvrzující Justitzovo autorství.

Kategorie poválečného umění byla obsazena jen střídmě. Nejdráže se prodal obraz Karla Vaci Konfigurace z roku 1974, který se dostal z 90 na 240 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 168 tisíc korun nový majitel získal rozměrnou geometrickou kresbu Václava Stratila, reprodukovanou v akademických Dějinách českého výtvarného umění. Urputně se opět bojovalo o grafiky Bohuslava Reynka. Jeho Velké ukřižování se prodalo za rekordních 108 tisíc korun.