Galerie Kodl a Vltavín, květen 2011

V neděli 15. května se mohou sběratelé těšit na jeden z vrcholů letošní aukční sezóny. Od 13 hodin proběhne na Žofíně jarní aukce Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín. Katalog obsahuje téměř pět set položek výtvarného umění od 19. století do současnosti, těžištěm nabídky je klasická moderna. Mezi hlavní lákadla patří surrealistické plátno Milosrdný Samaritán z vrcholného období tvorby Františka Janouška. Opakovaně vystavovaný obraz pochází z malířovy pozůstalosti a jeho dražba bude začínat na 2,16 milionech korun (všechny ceny již mají započtenu 20% přirážku).

František Janoušek: Milosrdný Samaritán / 1933 / olej na plátně / 89 x 116 cm

Vedle Janouška je třeba jmenovat dosud nepublikované rozměrné plátno Kamila Lhotáka Z Paříže. Malba datovaná rokem 1948 těží ještě z civilismu Skupiny 42, současně však svým výrazovým a geometickým purismem toto období překračuje. První podání zde činí 2,04 miliony korun.

Kamil Lhoták: Z Paříže / 1948 / olej na plátně / 95 x 110 cm

Z autorů klasické moderny lze investovat do Zátiší s hroznem řazeného do „bílého“ období Emila Filly. Malba z kolekce brněnského sběratele Františka Venery je vyvolávána za 4,56 milionu korun. V nabídce je také další obraz Josefa Čapka, který původně visíval v místnosti „pátečníků“ malířova bratra Karla. Obraz z vrcholných 30. let nazvaný Neděle začíná na necelých 4 milionech korun. Od Václava Špály zaujme Zátiší s hyacinty a ovocem, které zdařile kombinuje motiv zátiší s krajinným pozadím (2,34 milionu korun) a nezvyklý motiv maríny, obraz Z přístavu v Marseille z roku 1926 s cenou 936 tisíc korun. K mání je neobvykle také dvojice prací Bohumila Kubišty, drobný olej Kostelík v krajině a raný pastel Z Florencie (780 tisíc korun každý). O atypické krajině Otakara Kubína jsme informovali již před časem (zde).

Václav Špála: Zátiší s hyacinty a ovocem / 1933 / olej na plátně / 65 x 81 cm

Z malby 19. století je v nabídce kvalitní Cesta z Villiers francouzského krajináře Barbizonské školy Eugena Boudina (1,68 milionu korun), Skály nad řekou Haushoferova žáka Adolfa Chwaly (780 tisíc korun), komorní Samota v podhůří jeho vrstevníka Hugo Ullika (294 tisíc korun) nebo také Sváteční procesí Jana Václava Kautského (780 tisíc korun).

Adolf Chwala: Skály nad řekou / olej na plátně / 79 x 105,5 cm

Z cenově dostupnějších sběratelsky zajímavých položek lze zmínit například ranou pražskou olejomalbu Aléna Diviše s vyvolávací cenou 114 tisíc korun, neoklasicistní plátno Chateau Alfréda Justitze (180 tisíc korun), půvabný pastelový Dívčí akt Luďka Marolda publikovaný ve Volných směrech (204 tisíc korun) či civilní námět Karla Holana O pouti (102 tisíc korun).

Dobroslav Foll: Radar / 1967 / tempera, latex, sololit / 93 x 122 cm

Z období 60. let jmenujme dvojici autorů zatím nedoceněné skupiny Radar. Rozměrná práce Theodora Rotrekla, Dvojportrét sestřelených pilotů, je k mání za 336 tisíc korun. Od Rotreklova kolegy Dobroslava Folla je v nabídce hned pětice děl, z nichž většina již trhem v poslední době prošla. Nejvýraznější práce Radar, titulní dílo autorovy monografie, je nabízeno za 180 tisíc korun.