Jak je na tom Sklenář?

Jen pár dní před začátkem velké retrospektivy Zdeňka Sklenáře bude dražen jeho obraz Pocta Arcimboldovi.

Obraz na své nadcházející aukci nabídne Galerie Pictura. Jedná se o malbu na dřevěné desce přibližně formátu A4, kterou Sklenář vytvořil v roce 1970.

Zdeněk Sklenář: Pocta Arcimboldovi / 1970
olej, dřevěná deska / 29,2 x 19,2 cm / vyvolávací cena: 200 000 Kč

Na zadní straně rámu je zajímavý přípis původního majitele informující o okolnostech získání díla: „Koupeno přímo od autora (1000,- Kč). Rám dodal sám autor (100,- Kč). Červen 1970.“ Obraz je nabízen za 200 tisíc korun (ceny jsou uváděny bez aukční provize). I kdyby se prodal jen za minimální podání, narostla jeho cena za 40 let dvěstěkrát.

Krom tohoto obrazu bude galerie dražit ještě Sklenářův akvarel z roku 1961. Vyvolávací cena této drobné malby je 35 tisíc korun.

Sklenářovi obrazy se na trhu objevují dosti vzácně. Naposledy v únoru 2008 byl jeho bezejmenný obraz z roku 1970 na aukci společnosti 1. Art Consulting vydražen za 450 tisíc korun. Šlo o malbu formátu 30 x 30 cm, jejíž dražba začínala na částce 58 tisíc korun.

Zdeněk Sklenář: Bez názvu / 1961
kombinovaná technika, karton / 11 x 19,6 cm / vyvolávací cena: 35 000 Kč

Cenový rekord drží obraz Tanečnice z roku 1944, který byl v listopadu 2007 vydražen na aukci Dorothea za 1 milion korun. Vyvolávací cena tohoto díla byla 150 tisíc korun.

_______________________________________________________________________

Retrospektiva Zdeňka Sklenáře se koná od 17. března do 30. května v Domě U Kamenného zvonu v Praze. Profil Zdeňka Sklenáře z pera Ludmily Vachotové přináší březnové číslo časopisu Art+Antiques (zde).