Text Skřivánek Jan | Foto Art+ | Datum 09.06.2016
Paříž – Psací stůl od francouzského královského truhláře André-Charlese Boulle, který byl před dvěma lety v curyšské galerii Koller vydražen za rekordních 2,5 milionu švýcarských franků, jeho nový majitel poskytl pro detailní výzkumně-restaurátorský projekt, který má napomoci boji proti padělkům barokního nábytku.
Stůl, který má doložitelnou historii až k jeho prvnímu majiteli, ministrovi financí Ludvíka XIV., byl rozebrán na jednotlivé díly a všechny jeho části podrobeny technologickým a chemickým analýzám. Zkoumá se stáří a vlastnosti použitých dřev, lepidel, laků i bronzových a mosazných aplikací. Dendrochronologické analýze bylo například podrobeno všech 49 dubových dílců, které tvoří kostru stolu. Celý proces je také průběžně dokumentován. Cílem je vytvořit co nejpodrobnější databázi charakteristických prvků a pracovních postupů, které Boulleho dílna používala.
Jedním ze zajímavých zjištění je, že ačkoliv takovéto stoly byly velice luxusním zbožím, výrobce se snažil postupovat maximálně ekonomicky – v částech, které nejsou vidět, je například vždy používán levnější materiál. Zdá se také, že stůl byl vytvořen již kolem roku 1710, tedy o dekádu dřív, než se u podobných Boulleho stolů dosud předpokládalo.
André-Charlese Boulle (1642–1732) byl hlavním dodavatelem nábytku a vybavení pro Versailles. Jeho charakteristickou technikou, která je po něm pojmenována, byla kombinace intarzií ebenovým dřevem s mosazí a želvovinou.
Majitelem zkoumaného stolu je francouzský sběratel Nicolas Cattelain. „V případě užitého umění 18. století se primárně spoléhá na historický a stylistický výzkum. Nyní je můžeme kombinovat s pokročilými technickými znalostmi,“ řekl Cattelain časopisu Art Newspaper, který projektu věnoval článek ve svém květnovém čísle. Očekává se, že v důsledku výzkumu dojde k deatribuci řady nábytkových kusů, které jsou dnes považovány za Boulleho originály.
25. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 202425. dubna 2024
5. února 2024
2. ledna 2024