Jakub Schikaneder 2010

Cenová hladina obrazů Jakuba Schikanedera se v roce 2009 skokově zvýšila o tři miliony korun. Schikaneder se tak zařadil mezi několik málo prominentních umělců 19. století, jejichž díla cenově konkurují obrazům modernistů. Nadcházející aukce Galerie Kodl otestuje, zda zájem o Schikanedera pokračuje i v letošním roce.

Jakub Schikaneder: Kontemplace / 1893 / olej na plátně / 115 × 215 cm

Galerie Kodl bude na aukci, která se koná v neděli 28. listopadu, dražit obraz Kontemplace z roku 1893. Jde o mimořádné dílo velkého formátu, které bylo několik let vystaveno ve stálé expozici Národní galerie ve Veletržním paláci. Tomu odpovídá i cena. Dražba začne na částce 7 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize). Stačí jen pár příhozů a stávající Schikanederův rekord padne. Titul nejdražšího malířova díla drží od loňského listopadu obraz Na Zámeckých schodech vydražený na aukci společnosti 1. Art Consulting za 7,5 milionu korun.

Jakub Schikaneder: Na Zámeckých schodech / olej na plátně / 103 x 139 cm

Zda tento autorský rekord padne, lze těžko odhadovat. Raná datace, velký formát malby a skvělá provenience tomu nahrávají, jistým mínusem naopak může být, že nejde o typicky Schikanederovský pražský motiv, ale o náboženský, či duchovní námět. Název Kontemplace naznačuje, že nemá jít o podobiznu konkrétního světce, ale číst obraz optikou křesťanské ikonografie se samozřejmě velmi nabízí. Dá se nicméně očekávat, že minimálně za vyvolávací cenu se obraz prodá.

Jakub Schikaneder: Meditace / 1893 / pastel na kartonu / 53 × 99 cm

K obrazu existuje ještě pastelová studie přibližně čtvrtinového formátu. Kompozičně jsou obě díla skoro identická, jediným rozdílem je gesto rukou postavy k sutaně. I tento obraz již v minulosti prošel uměleckým trhem. Pod názvem Meditace byl na aukci Galerie Kodl v prosinci 2005 vydražena za 230 tisíc korun. Dnes by jistě stála víc.