Jambor a Napako

Nejúspěšnějšími kusy na aukci společnosti Sýpka (28. 2. 2010) se překvapivě staly dva obrazy Josefa Jambora a lampa od firmy Napako.

Josef Jambor: Předjaří / 1956

olej, plátno / 34 x 49 cm / cena: 110 000 Kč

Dvě Jamborovy krajiny z poloviny 30. a z 50. let se prodaly za 120 a 110 tisíc korun (ceny jsou uváděny bez aukční provize). Jejich dražba začínala na 64 a 82 tisících korun. Za rovných sto tisíc korun se prodal ještě jeden z raných obrazů Vladimíra Kokolii.

Napako - Stolní lampa / v. 39 cm / cena: 33 000 Kč

Nejurputněji se bojovalo o stolní lampu od firmy Napako. Z vyvolávací ceny 4,5 tisíc korun se konečná cena vyšplhala až na 33 tisíc korun. Výrazné cenové nárůsty dále zaznamenaly pojízdná secesní židle (z 8 na 34 tisíc korun), křeslo od firmy Thonet (z 16 na 34 tisíc korun) a stojací lampa podle návrhu Jindřicha Halabaly od UP závodů (z 12 na 37 tisíc korun).

Pouze za vyvolávací ceny se naopak prodaly tři nejdražší položky v kategorii užitého umění: Postel od firmy J. & J. Kohn (41 tisíc korun), dvojice křesel z chromových trubek podle návrhu Miese van der Rohe (40 tisíc korun) a bufetová skříňka připsaná Josefu Maria Olbirchovi (40 tisíc korun).