Jan Zrzavý v Londýně

Obraz Spící hoch se prodal v novém aukčním rekordu

Obraz Jana Zrzavého Spící hoch se ve středu odpoledne v Londýně prodal v přepočtu za 17,7 milionu korun, což z něj dělá nejdražší malířův obraz prodaný v aukci. Skutečná cena, kterou kupec zaplatí, však bude ještě vyšší.

Jan Zrzavý: Spící hoch / 1912Jan Zrzavý: Spící hoch / 1912
olej na plátně /
66 x 90 cm /
Sotheby's
20. 11. 2013

Předaukční odhad počítal s překvapivě nízkou částkou 200 až 250 tisíc liber (bez aukční provize). Několik zájemců však cenu na sále během necelých dvou minut vyhnalo až na 450 tisíc, což je 542,5 tisíce liber včetně provize.

Součástí provize, na rozdíl od Česka, však není 20% DPH z této provize, ani autorský poplatek. DPH v tomto případě činí 18,5 tisíce liber a autorský poplatek vyplývající z tzv. zákona o spravedlivém vypořádaní dalších 8,5 tisíce liber. Tuto částku, v přepočtu 277 tisíc korun, by měla dostat pražská Národní galerie, která je výhradním držitelem autorských práv k Zrzavého dílu.

Za předpokladu, že kupcem byl někdo z České republiky, potažmo z Evropské unie, bude konečná cena ještě vyšší. Obraz se do aukce dostal z americké sbírky a při dovozu do EU podle britských zákonů podléhá DPH ve snížené 5% sazbě, která je počítána z kladívkové ceny. Konečnou cenu to navýší o dalších 22,5 tisíce liber. Ve výsledku tak kupce za obraz zaplatí 592 tisíc liber, tedy víc jak 19,3 milionu korun (kurz koruny k libře v den aukce byl 32,62 Kč).

Jan Zrzavý: Hornatá krajina / 1912Jan Zrzavý: Hornatá krajina / 1912

olej na plátně / 50,5 × 61 cm

cena: 12 390 000 Kč /
Adolf Loos Apartment
and Gallery 25. 11. 2009

Jakkoliv je dosažená cena novým Zrzavého rekordem, prodávající s ní patrně úplně spokojení nejsou. Jejich původní očekávání byla ještě vyšší. Obraz byl podle informací ART+ v minulých třech letech v Česku nabízen privátně. Původně za 21 milionů, poté za 15 milionů korun. Nyní z prodeje dostanou méně než 14 milionů korun.

Pokud by byl obraz do Česka zakoupen přímo z americké sbírky, kupující by při jeho dovozu musel zaplatit DPH ve snížené sazbě. Při ceně 15 milionů korun by DPH činila dalších 1,5 až 2,25 milionu korun v závislosti na tom, kdy by k transakci došlo. Pořád by to však v součtu bylo o několik milionů méně, než kolik nový majitel nyní za obraz zaplatí v Londýně.

Dosavadní, čtyři roky starý Zrzavého aukční rekord měl hodnotu necelých 12,4 milionu korun. Za tuto částku byl v listopadu 2009 na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen obraz Hornatá krajina pocházející ze stejného roku jako Spící hoch.

Jan Zrzavý: Benátky I. / 1928

Jan Zrzavý: Benátky I. / 1928
olej na plátně / 48,5 x 63,5 cm
cena: 10 050 000 Kč /
1. Art Consulting 10.2.2013

Z letos dražených Zrzavého obrazů se nejdráže prodal pohled na Benátky I. z roku 1928, který byl na únorové aukci 1. Art Consulting vydražen za 10 milionů korun. Nad milion korun se na českých aukcích v posledních deseti letech prodalo již více než 40 Zrzavého obrazů (žebříček deseti nejdražších do loňského prosince zde).

Variantou k v Londýně vydraženému obrazu je nedatovaná kresba, která se pod názvem Diana objevila v květnu na českém trhu. Kompozičně je identická s obrazem Spící hoch, místo chlapce je však na ní vyobrazena spící dívka. Kresba pastelkami přibližně formátu A4, opatřená věnováním "Příteli Karlovi Kučerovi na památku Jan Zrzavý", se na aukci galerie Vltavín dostala ze 108 na 228 tisíc korun.

Jan Zrzavý: DianaJan Zrzavý: Diana
pastelky na papíře / 18 x 25,5 cm
cena: 228 000 Kč / Galerie
Vltavín 19. 5. 2013

Vysokou cenu obrazu Spící hoch vysvětluje jeho časná datace, skvělá provenience i velký formát. Šlo o dosud největší Zrzavého plátno, které se objevilo v aukci. Obraz byl poprvé vystaven na podzim 1912 na výstavě Sursum v Obecním domě. Bohumil Kubišta, který Zrzavého v témže roce portrétoval (portrét je dnes ve sbírce Muzea umění Olomouc), obraz velebil jako nejlepší dílo na celé výstavě. Na základě Kubištova doporučení byl také tehdy dvaadvacetiletý Zrzavý přijat za člena SVU Mánes.

V roce 1918 obraz po výstavě v Topičově salonu koupil Adolf Loos, který jej odvezl do Paříže. Od slavného architekta si jej pak v následujícím roce koupil francouzsko-americký podnikatel Paul Verdier, majitel luxusního obchodního domu v San Francisku, jemuž Loos ve 20. letech navrhl vilu v jižní Francii. Později obraz prošel blíže neidentifikovanými sbírkami v Montrealu a New Yorku. V Praze byl naposledy k vidění roce 1996 na výstavě sdružení Sursum v Galerii hlavního města Prahy.