Galerijní Eva Kmentová online
21. března 2024
Text Koucká Tereza | Foto Sýpka | Datum 04.05.2016
V rámci své 42. aukce poskytne Sýpka mimo jiné kvalitně zastoupené sekce české krajinomalby v čele s Aloisem Kalvodou, jehož neobyčejný olej aspiruje na jeden z nejlepších autorových výsledků domácího trhu. Kromě dalších zajímavostí, například toaletního stolku Dušana Jurkoviče, budou mít sběratelé možnost bojovat i o jednu práci Bohumila Eliáše. Díla tohoto předního sklářského výtvarníka se na českém trhu objevují dosti vzácně.
Ačkoli obrazy Aloise Kalvody jsou součástí téměř každé domácí aukce, olej Chaloupka v prosluněném lese se z běžné autorovy produkce vymyká. Jde o velmi vyzrálý, i když poměrně raný Kalvodův obraz, který v sobě spojuje výdobytky impresionismu se zřejmými secesními prvky. Zajímavý je zde kontrast osvícených a zastíněných částí i celkové „divadelní“ pojetí výjevu. Projevuje se v něm také malířův zájem o lidovou architekturu, který vznikl právě v tomto období, kdy v Křivoklátě zakoupil a zrenovoval starou usedlost.
Obraz je signován v levém dolním rohu a byl vystavován v roce 1936 v Jednotě umělců výtvarných (na rubu najdeme otisk razítka této výstavy). Odhadní cena se pohybuje v rozmezí 540 až 720 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Prozatím nejdráže prodaným Kalvodovým obrazem je Šílená, který získal v minulém roce nového majitele za 960 tisíc korun. Zda nabízený obraz tuto částku překoná, není jisté, může se však, co se týče případné dosažené ceny, zařadit na jedno z předních míst (podle databáze ART+ se jedná o Kalvodovo dílo se čtvrtou nejvyšší vyvolávací cenou vůbec).
Práce Bohumila Eliáše se na domácím trhu neobjevují často. Je to již téměř půl roku od doby, kdy bylo draženo zatím poslední dílo tohoto klasika českého sklářství. Největší úspěch zaznamenal na podzim minulého roku, kdy se v rámci specializované aukce ateliérového skla u Dorothea prodalo několik jeho prací. V ní dosáhl též autorského maxima s monumentální Stélou, která zde byla vydražena za 384 tisíc korun.
Sýpkou nabízený drobnější artefakt Jehlan pochází ze soukromé sbírky, do níž byl získán přímo z autorova ateliéru, a kombinuje v sobě různé techniky zpracování skla a malbu, což je pro Eliášovy práce typické. Stejná aukční síň dražila před několika lety i zelenou variantu obdobného jehlanu, ten však tehdy zůstal neprodán.
Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.
21. března 2024Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...
5. března 202421. března 2024
15. března 2024
5. března 2024
12. října 2016
24. března 2023
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022