Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou
24. dubna 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 01.12.2017
Společnost Antikvity Praha bude na své sobotní aukci dražit mimořádnou kolekci uměleckých děl z majetku rodiny Oskara Kokoschky. Součástí souboru je i několik akvarelů, kreseb a grafik samotného Kokoschky.
Oskar Kokoschka: Kytice ve skleněné váze,
akvarel na papíře, 44 x 33,5 cm,
vyvolávací cena: 256 900 Kč (+ 10% provize), Antikvity Praha 2. 12. 2017
Nejdražšími nabízenými kusy jsou Kokoschkovy akvarely Kytice ve skleněné váze a Ryby na talíři s vyvolávacími cenami 230 a 255 tisíc korun. Za zmínku však stojí i několik publikací s umělcovým věnováním, někdy spojené i s drobnými kresbami. V souboru se nachází i velmi vzácná publikace, dětská knížka Die träumende Knaben s Kokoschkovými ilustracemi, vytvořená původně pro Wiener Werkstätte.
Z děl dalších autorů mají kokoschkovskou provenienci například plastiky Otto Gutfreunda a Jana Štursy nebo obrazy Františka Šimona a Zdeňka Buriana. Do souboru patří i dochované portrétní fotografie z ateliéru americké fotografky Trude Fleischmann nebo drobné stříbrné předměty a větší množství plakátů.
Oskar Kokoschka: Die träumende Knaben, 1968,
faksimilie původního vydání z roku 1908, Wiener Werkstätte, 11 listů s osmi barevnými ilustracemi, vyvolávací cena: 2 549 Kč (+ 10% provize), Antikvity Praha 2. 12. 2017
Aukce neobsahuje pouze artefakty z Kokoschovy rodiny, ale i další pozoruhodné objekty ze starých sbírek či pozůstalostí. Tisková zpráva zvlášť upozorňuje na soupravu pro lov upírů z 19. století, mosaznou gotickou lžíci, náhubek na koně z roku 1562, rychtářské právo ze 17. století a ceremoniální hornickou sekeru z roku 1719.
Samostatnou sekci tvoří historické zbraně. Z chladných zbraní bude nabízena kolekce kordů a rapírů ze 17. století, jezdecké meče a šavle ze stejného období. Palné zbraně jsou zastoupeny honosnou perkusní kulovnicí od Franze Nowaka z Prahy, křesadlovými jednuškami z Lobkowiczské sbírky a vzácnou italskou křesadlovou pistolí řezanou v železe ze 17. století.
European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
11. dubna 202424. dubna 2024
24. dubna 2020
23. ledna 2020
17. prosince 2019
5. února 2024
2. ledna 2024