Královské hodiny

Galerie Ustar 26. 3. 2017

Galerie Ustar bude na své březnové aukci nabízet unikátní barokní hodiny vyrobené v první polovině 18. století ve Francii. Jejich dražba bude startovat na 55 milionech korun. Galerie tak v praxi otestuje, zda platí, že kvalitní zboží si své kupce vždycky najde, bez ohledu na to, kde se aukce koná.

Astronomické konzolové hodin, značeno Le Roy A Paris, kolem 1740

Astronomické konzolové hodin,
značeno Le Roy A Paris, kolem
1740, roční věčný kalendář,
8-denní chod, zvonkohra,
celkové rozměry hodin s konzo-
lou: výška 124 cm, šířka 50 cm,
hloubka 24 cm, váha 30 kg,
vyvolávací cena: 46 000 000 Kč
(+20 % provize),
Galerie Ustar 26. 3. 2017

Hodiny pravděpodobně vyrobila pařížská hodinářská dílna Juliena a Pierra Le Roy a podle vyjádření zahraničních expertů patří mezi nejkvalitnější ukázku jejich umění. Ve třicet let starém katalogu výstavy věnované dynastii královských hodinářů Le Roy se uvádí, že Julien Le Roy (1686–1759) vytvořil do roku 1739 troje astronomické hodiny. Tyto by mohly být jedněmi z nich. Starožitník Pavel Urban hodiny koupil před pěti lety na aukci ve Vídni. Už tehdy nebyly levné, ve srovnání s nyní požadovanou cenou však šlo jen o drobné. V roce 2012 se prodaly vysoko nad aukční odhad, v přepočtu za více než 2,1 milionu korun. „Dražil jsem je s tím, že jsem věřil, že jde o výjimečnou věc a strávil jsem dva roky dohledáváním informací, abych to potvrdil. Nejde říct, že by je ve Vídni určili špatně, ale neměli prostor pro takto podrobný výzkum,“ konstatuje Urban.

Hodiny nesou signaturu „Le Roy A Paris“, hodinářská rodina Le Roy však byla poměrně rozvětvená a po smrti Juliena Le Roy se jeho jménem zaštiťovali i další pařížští hodináři. O tom, že jde o kvalitní barokní hodiny, není sporu, vysoká cena však stojí a padá s hypotézou, že jejich autorem byl přímo Julien Le Roy. V zmiňovaném katalogu jsou publikovány podobné, avšak o něco jednodušší astronomické hodiny. Argumentem pro je i jejich provenience. Hodiny pocházejí z pozůstalosti knížete Františka Oldřicha Kinského (1936–2009), z vybavení rodinného paláce ve Vídni. Urban předpokládá, že hodiny si objednal nebo dostal darem hrabě Štěpán Vilém Kinský (1679–1749), který v Paříži v letech 1729 až 1732 působil jako velvyslanec císaře Karla VI. Post musel opustit poté, co jako výborný šermíř zvítězil v souboji, čímž porušil zákon. Za své diplomatické služby byl nicméně po návratu odměněn vysokými funkcemi ve správě českého království a Marie Terezie mu později udělila knížecí titul. „Takovéhle hodiny byly velice luxusní a nákladnou záležitostí, takže byly vyráběny jedině na objednávku. Číselník je popsán v němčině, což potvrzuje, že byly určeny pro někoho z německojazyčného prostředí,“ vysvětluje Urban.

Horloger du Roi

Julien Le Roy je považován za nejvýznamnějšího francouzského hodináře 18. století. Narodil se v Tours a první školení získal u otce, který byl rovněž hodinářem. Své první hodiny údajně sestrojil již jako třináctiletý. O rok později odešel do učení do Paříže. Samostatným mistrem hodinářským se stal v roce 1713, v sedmadvaceti letech. Od 20. let 18. století byl aktivním členem Société des Arts, kde se stýkal s předními techniky a učenci své doby, a několika hesly o hodinách a hodinářství přispěl i do Diderotovy Encyklopedie. Jeho technická zlepšení a inovace, které hojně publikoval, byly základem vzestupu pařížského hodinářství v 18. století. Věnoval se jak tvorbě velkých hodin do architektury, stojacím a nástěnným hodinám do interiéru, tak kapesním hodinkám. Voltaire na jeho adresu obdivně poznamenal, že ve svém řemesle předčil i anglické hodináře.

Roku 1739 byl Julien Le Roy jmenován královským hodinářem Ludvíka XV. (Horloger Ordinaire du Roi). Panovník mu mimo jiné vyhradil prostory pro dílnu přímo v Louvru, Julien je však přenechal svému nejstaršímu synovi Pierrovi (1717–1785), který byl rovněž věhlasným hodinářem. Je mimo jiné autorem řady inovativních řešení v mechanice hodin, která jsou základem moderního hodinářství. Astronomické hodiny vyrobené Julienem Le Roy si v roce 1736 vzal s sebou na cestu za polární kruh matematik Pierre Louis Maupertuis a dvoje hodiny tohoto typu si pro svá měření objednal také Maupertuisův rival, astronom Jacques Cassini.

Le Royova dílna byla nesmírně populární. Kolik hodin vytvořil, není známo, ví se však, že kapesních hodinek vyprodukoval víc než tři a půl tisíce. To znamená, že výroba jedněch nemohla zabrat víc jak tři dny. „Výrobě kapesních hodinek dal jasnou skladebnou formu, pokud to tak jde říct, která je dělá funkčně jednodušší, pohodlnější z hlediska výroby a snazší na opravy a údržbu,“ shrnuje přínos Juliena Le Roy na tomto poli Encyklopedie vydaná roku 1772. Mezi zákazníky Juliena Le Roy patřily přední osobnosti francouzského dvora i bohatí aristokraté z celé Evropy. Španělský král Ferdinand VI. v roce 1747 instruoval svého velvyslance, že nesmí opustit hodinářovu dílnu, dokud nebude hotova objednaná vycházková hůl s hodinkami, a to ani v případě, že by byl povolán do Versailles.

Katalogový popis

Stroj nabízených hodin je zhotoven z mosazi a oceli a má krokový mechanismus vřetenového typu, který je konstruovaný pro malý rozkyv kyvadla, zabezpečující přesnější chod. Jedno natažení umožňuje nepřetržitý chod hodin po dobu 8 dnů. V pravé horní části kostry hodin je umístěn hrací válec zvonkohry, na kterém je vykolíčkovaná melodie. Zdrojem zvuku zvonkohry je 9 kovových zvonků, na které odbíjí paličky melodii. Každých 15 minut hodiny hrají melodii a v celou hrají jak melodii, tak odbíjejí příslušný počet hodin.

Číselník je vyroben z ručně tepaného zlaceného měděného plechu s reliéfními ornamenty, který je osazen centrálním číselníkem a sedmi menšími ručně malovanými smaltovými číselníky s bohatou výzdobou. Velký centrální číselník tvoří dva samostatné kruhy smaltových štítků, hodiny jsou vyznačeny latinskými číslicemi, minuty arabskými. Ve spodní části vlevo je umístěn číselník východu a západu Slunce s pohyblivým horizontem, pravý spodní číselník ukazuje fázi Měsíce. Prostřední půlkulatý číselník je signovaný „Le Roy A Paris“ a určuje den v měsíci. Levý číselník zobrazuje měsíce v roce a znamení zvěrokruhu. Poslední, pravý číselník říká, který je den v týdnu.

Schránka hodin je bohatě dekorovaná aplikami vytvořenými z ohněm zlaceného bronzu a plastikou orla zápasícího s hadem. Schránka je zhotovena z dubového dřeva, je intarzovaná mosazí, perletí a různobarevnou rohovinou, po bocích je částečně prosklená. Intarzovaný vegetativní motiv pracuje s kombinací černé, červené, zelené a modré barvy. Honosnost schránky zdůrazňuje konzolový podstavec, který je zdoben stejnou technikou. Včetně konzole mají hodiny 124 cm na výšku a váží 30 kg.

Nejdražší hodiny

Otázku, zde jde skutečně o dílo Juliena Le Roy, není v České republice nikdo schopen autoritativně rozhodnout. Pavel Urban hodiny konzultoval s experty ze švýcarského hodinářského muzea či Gettyho muzea v Los Angeles a jejich reakce byly vesměs velice pozitivní. Ultimativním soudem v otázce autorství nakonec ale bude prodejní cena. Dražba bude startovat na 55,2 milionech korun, odhad operuje s cenou 80 až 120 milionů. Žádné hodiny od Juliena Le Roy v posledních letech trhem neprošly, nejdražší hodiny na světových aukcích se však skutečně pohybují v tomto cenovém rozpětí. Celosvětový rekord drží francouzské stolní hodiny značky Breguet z roku 1835, které byly v prosinci 2012 vydraženy v Sothebyʼs v přepočtu za 130 milionů korun. „Jsem přesvědčen, že požadovaná cena je v pořádku, že jde skutečně o tu nejvyšší možnou kvalitu hodinářského umění. Začátkem roku jsme měli několik dotazů na cenu, ale kdo se aukce nakonec zúčastní, zatím nevím. S propagací směrem do zahraničí teprve začínáme,“ vyprávěl koncem února Urban. O hodinách připravil podrobnou webovou stránku s texty v češtině a v angličtině a s kvalitní fotodokumentací.

Jde ale vůbec takto výjimečný kus dražit v Česku? Není chybou, že hodiny nejsou nabízeny v Paříži či Londýně? „Já si naopak myslím, že tohle je jediná možná cesta. Pokud to dáte z ruky, naprosto ztratíte kontrolu. Aukční síň vás dotlačí k nízké vyvolávací ceně a skoro zákonitě se to prodá jen za ni. A pak se akorát doslechnete, že privátně za to někdo zaplatil násobně vyšší částku,“ vysvětluje Urban. A co by podle něj byl ideální výsledek aukce? „Nejvíc by se mi líbilo, kdyby zůstaly v České republice. Lidí, kteří by si je mohli dovolit koupit, je tady dost. Jiná věc je, jestli jsou ochotni nakupovat starožitnosti. Takovéhle hodiny by ale klidně mohly být v kterémkoli ze světových muzeí. Uvidíme, jak to v březnu dopadne.“

Artslimit 24. 3. 2024

Starožitnosti - Galerie Ustar

Rekordní desítka koroně navzdory

18. prosince 2020

Zrzavého prosinec

Zrzavého prosinec

2. prosince 2020

Přece jen hodiny

Přece jen hodiny

13. května 2017