Kubišta z Pulje

European Arts Investments 8. 12. 2013

Na počátku prosince se na trhu objeví svěží přímořská krajina Bohumila Kubišty. Pochází z prostředí chorvatského Pulje, kde malíř několik let působil jako důstojník rakousko-uherské armády. Několik podobných prací se dnes nachází ve veřejných fondech.

Bohumil Kubišta: Krajina u moře / 1913 / olej na kartonu s texturou plátna / 29,5 x 35 cm / vyvolávací cena 2 800 000 Kč

Součástí prosincového katalogu European Arts Investments je i Kubištova Krajina u moře. Řadí se k cyklu maleb, který vznikal v přímořském prostředí poloostrova Istrie, v Pule (chorvatsky Pulj, italsky Pole), kde od dubna 1913 Kubišta z existenčních důvodů působil jako důstojník rakousko-uherské armády. "V Pole překvapila Kubištu světová válka. Hned na počátku podařil se mu bravurní kousek: rozstřelil francouzskou ponorku, která se snažila vniknout do přístavu té pevnosti. Byl za to dekorován. Sám vypravoval mně ten příběh s humorem a rozmarem jako hru šťastné náhody...", informuje nás ve své posmrtné vzpomínce na Kubištu F. X. Šalda.

Ze stejného prostředí dnes známe více maleb, většina pochopitelně "uvízla" ve veřejných sbírkách, a je tak pro sběratele nedostupná. Známé jsou Moře u Pulje z Galerie výtvarného umění v Ostravě, Moře v bouři ze sbírky Galerie moderního umění v Hradci Králové, nebo výjimečně zdařilé rozměrné plátno Pulje ze sbírky Východočeské galerie v Pardubicích.

Lze ovšem konstatovat, že co do kvality malby a atraktivity námětu zmíněným dílům z veřejných fondů komornější nabízená Krajina u moře velmi zdárně sekunduje: "expresivní vyjádření přímořského prostředí nese všechny přednosti Kubištových malířských schopností", konstatuje v posudku obrazu autorka malířovy monografie Mahulena Nešlehová. Nešlehová si dále všímá netypické podložky, na níž umělec malbu provedl: "Jako vysvětlení získání speciálního materiálu se zde nabízejí Kubištovy přátelské kontakty s knihtiskařem Josipem Krmpotičem z Puly," konstatuje.

Bohumil Kubišta: Skalnaté pobřežé (Moře) / 1915 / olej na plátně / 36 x 52 cm / 1. Art Consulting 28.1.2007 / cena: 3 658 000 Kč

Zajímavá je také provenience této Kubištovy krajiny. Podle aukčního katalogu jde o dar Anny Masarykové Janu Pospíšilovi. S vyvolávací cenou 2,8 milionu korun má tak obraz mezi sběrateli značnou šanci na úspěch. Z Kubištových přímořských motivů se totiž dosud u nás dražilo pouze Skalnaté pobřeží datované do roku 1915, jeho konečná cena v roce 2007 skončila na dvojnásobku té vyvolávací, a sice částce 3,66 milionu korun.

Malby Bohumila Kubišty jsou na trhu vždy velkou vzácností, a tak pochopitelně vzbuzují zaslouženou pozornost. Databáze ART+ zaznamenává za poslední desetiletí všeho všudy pouze pět Kubištových pláten, která prošla aukčním trhem. Nejvýraznější z nich, Zátiší z roku 1909, které se letos v květnu na trhu objevilo již potřetí, dosáhlo při svém posledním prodeji rekordní částku 18,49 milionu korun (více zde).

Kromě cenné Kubištovy přímořské malby lze v katalogu nalézt například dva zajímavé krajinářské pastely Vlastislava Hofmana, drobný Betlém Josefa Wagnera z litého bronzu, dvojici geometrizujících akvarelů Huga Demartiniho nebo nedostupný drobný lept Provazolezci Ludovíta Fully.

Bohumil Kubišta: Pulje / 1912 / olej na plátně / 110 x 144 cm / Východočeská galerie v Pardubicích