Kupka a Sýkora v Německu

Z aukcí společností Grisebach a Lempertz

Na aukcích v Berlíně a v Kolíně nad Rýnem budou v následujících dnech draženy dva liniové obrazy Zdeňka Sýkory a působivý raný olej Františka Kupky.

František Kupka: Růžový klobouk / 1906František Kupka:
Růžový klobouk / 1906
olej na plátně / 65 x 64 cm
odhad: 120–150 000 eur
Vila Grisebach 29. 5. 2014

Berlínská aukční síň Grisebach na své aukci ve středu 29. května nabídne vynikající raný Kupkův obraz Růžový klobouk z roku 1906. Jde o málo známé dílo, které je však jedním z nejlepších malířových obrazů z počátku 20. století, jež se v posledních letech objevily na trhu.

Podle katalogového hesla byl obraz v roce 1946 vystaven na Kupkově retrospektivě v pražském Mánesu a zmiňuje jej také Ludmila Vachtová v malířově monografii z roku 1960. K provenienci malby katalog uvádí, že prošla pařížskou galerií Karl Flinker a že je nabízena ze soukromé jihoněmecké sbírky.

Předaukční odhad počítá s cenou 120 až 150 tisíc eur (maximálně 4,1 milionu korun; v této částce není zahrnuta aukční provize), což je vzhledem ke kvalitám malby velmi konzervativní odhad. Loni byl na aukci European Arts Kupkův obraz Antropoides z roku 1902 vydražen za 10,8 milionu korun. Námětově se jednalo možná o atraktivnější dílo než nyní nabízený portrét, na druhou stranu však šlo o malbu na kartonu, zatímco Růžový klobouk je olej na plátně.

Zdeněk Sýkora: Linie No. 86 / 1991Zdeněk Sýkora:
Linie No. 86 / 1991
olej na plátně /
100 x 100 cm
odhad: 60–80 000 eur
Lempertz 30. 5. 2014

Den po Kupkovi, v pátek 30. října, budou v Kolíně nad Rýnem na aukci společnosti Lempertz draženy dva liniové obrazy Zdeňka Sýkory z počátku 90. let. Předaukční odhad operuje s cenou 60 až 80 tisíc eur (až 2,2 milionu korun, bez aukční provize). I u těchto děl se dá očekávat, že konečná cena odhad výrazně překoná.

Na českých aukcích se v posledních pěti letech již čtyři Sýkorovy liniové obrazy prodaly za částky nad 3 miliony korun (bez aukční provize). Šlo přitom o díla zhruba o desetiletí mladší než v Kolíně nabízené obrazy.

Zdeněk Sýkora: Linie No. 72 / 1990Zdeněk Sýkora:
Linie No. 72 / 1990
olej na plátně /
148 x 148 cm
odhad: 60–80 000 eur
Lempertz 30. 5. 2014

Loni v květnu společnost Lempertz vydražila Sýkorovy Linie No. 160 z roku 1998 za 140 tisíc eur (včetně provize). Předaukční odhad přitom počítal jen se zhruba třetinovou cenou. Součástí páteční aukce vedle dvou zmiňovaných obrazů budou i dva Sýkorovy sítotisky z 80. let, které jsou nabízeny shodně za 3 tisíce eur (bez provize).

Českými aukcemi letos prošly dva Sýkorovy liniové obrazy z let 2002 a 2004. Starší Linie No. 212 se v únoru na aukci 1. Art Consulting prodaly za 3,97 milionu korun, Linie No. 228 naopak na květnové aukci téže společnosti zůstaly s cenou 3,32 milionu korun (obě ceny jsou včetně provize) nevydraženy.